Když obaly lžou aneb Pozor na greenwashingové triky značek

“Zhasínejte.” ”Zavírejte vodu, když si čistíte zuby.” “Třiďte odpad a chovejte se udržitelně.” Tlak na ohleduplnost k životnímu prostředí sílí a tyto příkazy a poučky se na nás valí ze všech stran. A nejen na nás jako spotřebitele, ale i na společnosti, které pro své produkty potřebují obalový materiál. Jak už to tak ale bývá, mnohé z nich v tom spatřily příležitost se na eko-vlně trochu nečestně přiživit. Jak poznat, jestli jsou obaly označené jako kompostovatelné, eko či zkrátka šetrné k životnímu prostředí opravdu takovými, za jaké se vydávají? Zjistěte společně se zástupcem tiskárny a obalového experta POINT CZ, Petrem Hajdou.

Greenwa- co?

Greenwashing je klamavá marketingová strategie, která nekorektním firmám slouží k vytvoření falešného dojmu odpovědnosti vůči životnímu prostředí. V praxi se jedná o štítky, symboly nebo tvrzení na obalech, která se nepotkávají s realitou. Spotřebitelé, kteří chtějí reálně přispět k lepším zítřkům planety, se pak na jejich základě domnívají, že koupí tohoto produktu dělají ekologické rozhodnutí. A on je přitom opak pravdou. 

Zdá se vám to neškodné? “Zásadním dopadem takového nepravdivého tvrzení je nárůst skepticismu spotřebitelů vůči veškerému ekologicky šetrnému marketingu. Tento fakt potom ztěžuje skutečně udržitelným produktům na trhu vyniknout,“ sdělil Petr Hajda, ředitel divize packagingu tiskárny POINT CZ. 

Proto se právě POINT CZ snaží proti obalovému greenwashingu bojovat tím, že pomáhají firmám s výrobou opravdu ekologicky udržitelných obalů. Recyklovatelné řešení, ekologické materiály, ale i odpovědnost při výrobě obalů jsou témata, kterými se v tiskárně POINT CZ zabývají. 

Jak vypadá greenwashing na obalech?

Biorozložitelnost

Jedním z typických příkladů greenwashingu používaného v packagingu je zneužití výrazu „biologicky rozložitelný“ nebo „kompostovatelný“, aniž by byly poskytnuty jasné informace o tom, jak nebo kde lze obal biologicky zlikvidovat. Pokud takové informace na obalu nenajdete, můžete si být jistí, že se vás výrobce snaží oklamat.

Klamavá recyklovatelnost

Na obalech někdy najdete symboly, které naznačují recyklovatelnost obalu, i když ve skutečnosti obal tak snadno recyklovatelný není. Častým příkladem je umělé navýšení procent recyklované části oproti té, která se recyklovat nedá. 

Pravda v procentech

Tvrdí vám značka, že ve svých obalech používají recyklované materiály? Pak hledejte podrobnosti o procentu recyklovaného obsahu nebo o tom, zda lze obal po použití recyklovat (případně které jeho části). 

Tip: Pokud si chcete ověřit, jestli je společnost opravdu ekologicky zodpovědná, hledejte, zda prošla auditem EICC, jak recyklují materiály nebo jestli mají relevantní certifikace (např. FSC). Inspirujte se stránkou proč POINT CZ.  

Jaká je budoucnost Nesuď ekologickost podle obalu

Firmy si neuvědomují, že greenwashing může poškodit jejich pověst a přispět i ke ztrátě důvěry. Požadavky na odpovědnost k životnímu prostředí porostou a spotřebitelé budou ve svých nákupech více ostražitější. Firmy budou nucené dokládat pravdivost svých tvrzení o udržitelnosti – i proto, že se spotřebitelé nenechají snadno nachytat.

Odhalením praktik greenwashingu a boje proti němu můžeme vybudovat trh, kde budou prosperovat skutečně udržitelná obalová řešení a přispívat ke zdravější planetě pro budoucí generace. Pokud jste zástupce firmy, která opravdu chce být udržitelná, prozkoumejte služby tiskárny POINT CZ. 

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang