Jak se zbavit rosení oken

Zimní měsíce jsou strůjcem nadbytečné vlhkosti v domácnostech, hlavně u objektů, které mají plastová okna. V takový okamžik dochází k nepříjemnému rosení oken, jež přináší další problémy.

V místech s vyšší vlhkostí, zejména v koupelně nebo v kuchyni dochází v chladnějších a zimních měsících k viditelnému rosení oken, které se projevuje ve vnitřních částech objektu.

Tento fyzikální jev je na rozdíl od vnějšího rosení nežádoucím projevem v interiéru. Rosení oken je známkou nadměrné vlhkosti, která může zapříčinit nejenom zhoršené dýchání, nýbrž také nepříjemnou tvorbu plísní a opadávání maleb a omítek.

Proč dochází ke kondenzaci vlhkosti?

Tento jev je naprosto běžný a dochází k němu především při spojení vlhkého a teplejšího vzduchu v objektu s chladným rámem zasklení, respektive sklem. Čím kvalitnější okna, tím je proces rosení minimalizován. Rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem tak může být značný.

Největší tepelné mosty na okenních rámech jsou zřejmé hlavně ve spodních částech konstrukčních prvků, což ovlivňuje distanční rámeček, který může být vyroben z rozdílných materiálů.

Jak zabránit rosení oken?

Spousta majitelů plastových oken si na tuto otázku dokáže jednoduše odpovědět. Stačí jednou za čas vyvětrat místnost, odvlhčit těžký vzduchzbavit se vlhkosti. Tvrzení, které je však správné pouze z poloviny.

Větrání je především u plastových prvků velice důležité. Nutné je však větrat s pravidelností a krátce. Alespoň jednou za dvě hodiny a na několik minut. Vlhký vzduch odejde z místnosti a střídá jej nový a mnohem sušší.

Pokud poklesne vlhkost vzduchu ve vnitřním prostoru, lze očekávat i odeznění rosení okna. Větrání na mikroventilaci není v zimě totéž, co v létě. Ta v chladném vnějším prostředí nežádoucí rosení umocňuje.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang