Zateplování domu – zkušenosti

Zateplování nemovitostí je vzhledem ke zdražujícím se energiím nekonečným tématem. Vyplatí se zateplení opravdu každému, kdo chce snížit své náklady?

Zateplením domu lze snížit tepelné ztráty budov v chladném počasí. Izolace tak omezuje potřebu vytápění domu. Tepelné ztráty vznikají v důsledku rozdílů mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu.

Teplo přirozeně proudí z teplejšího do chladnějšího prostoru a teploty se sbližují na rovnovážnou teplotu, což je fyzikální jev založený na mechanismech, jako je prostupnost (proudění tepla materiály) a větrání (proudění tepla vzduchem). Cílem izolace je snížit rychlost tohoto sbližování teplot, aby se snížila potřeba vytápění nebo chlazení.

Cílem zateplování je především úspora energie. Snížení finančních nákladů na provoz daného objektu, které se však projeví z dlouhodobého hlediska. Zateplení může mít spoustu podob. Není to pouze obalení vnější fasády polystyrenem nebo speciální vatou. Izolačně se dají posílit také podlahy, stropy, okna nebo samotná střecha.

Základem je energetický audit

Kdo disponuje starou či novou nemovitostí, určitě by se neměl váhat obrátit na odborníky, respektive energetický audit, s pomocí něhož lze zjistit, do jaké energetické skupiny daný objekt patří. Tato stupnice je označována, stejně jako spotřebiče, číselnou řadou. Nové domy dosahují povětšinou označení C, starší budovy jsou na tom hůře.

Patří-li rodinné bydlení například do kategorie E, roční spotřeba na metr čtvereční se bude pohybovat kolem 200kWh, což není malá hranice. Z pohledu nákladů na celkové vytápění jde o desítky tisíc korun ročně.

Zateplovat ano a v jaké míře?

Úspora energie může mít samozřejmě několik podob, které by však měly korespondovat s minimální návratností vložených financí.

Názornou ukázkou může být zateplení vnějších stěn, kterými odchází největší míra tepla. Každý přidaný centimetr polystyrenu se pozitivním způsobem projeví na uspořených kWh za rok. Při průměrně veliké nemovitosti se tak lze dopracovat ke snížení až na 150 kWh, což představuje obložení domu alespoň dvaceticentime­trovým polystyrenem.

Dívat se však nelze pouze na celkové snížení topných nákladů v budoucích letech, nýbrž i na vstupní investice, které mohou představovat statisíce korun. V ten moment lze velice jednoduše vypočíst, že návratnost vložených peněz do silné izolace může trvat přibližně dvacet let.

Pakliže si někdo myslí, že sníží tloušťku zateplení vnější fasády a domůže se kratší doby návratnosti, je na omylu. V tomto konkrétním případě a v energetické skupině E bude doba zhruba stejná, jen může být menší jednorázová investice. To je jedna z nejčastějších chyb při zateplení.

Existují dvě možnosti. Jednou z nich je provést kompletní zateplení nemovitosti, které vyžaduje více peněz, avšak celková návratnost se snižuje o několik procent. Vložené finanční prostředky se tak navrátí během patnácti let. Vše závisí na konkrétním objektu.

Druhou alternativou je využití dotací na zateplení rodinných domů, které v závislosti na míře zateplování mohou snižovat celkové vstupní náklady o 15 až 20 %. V takový okamžik je úspora energie poměrně efektivní, protože se návratnost investice snižuje na hranici zhruba dvanácti let. V ten moment má cenu realizovat levné zateplení i starších rodinných domů.

Pakliže spotřebitel výše zmíněný úkon zrealizuje, může počítat s roční úsporou kolem 15 000 Kč až 20 000 Kč, jen při zateplení fasády v tomto konkrétním případě. Při dalších možnostech zateplování se úspory navyšují.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang