Jak ušetřit v domácnosti
Životní náklady rostou každým rokem a ušetřit nějakou tu korunu se stává stále obtížnější. Často se kvůli tomu lidé snaží šetřit tím, že si odepřou některé základní potřeby a začínají šetřit. Kdo chce skutečně ušetřit, musí se začít se zaměřovat na efektivní způsoby, jak ušetřit ve domácnosti.
Ač se to nezdá, v domácnosti lze uspořit dost peněz. Některými opatřeními lze uspořit něco málo, jiné mohou přinést výrazně více peněz do rodinného rozpočtu.
Člověk si často ani neuvědomuje, kde všude lze ušetřit. Rozpočet lze snížit na mnohých položkách. Jaké jsou hlavní možnosti úspor v domácnosti?
Tipy jak ušetřit v domácnosti
Největší část domácího rozpočtu obvykle zabírá jídlo, energie a pojištění. Pokud se chce člověk vyhnout vysokým účtům, musí se zaměřit na tyto oblasti.
Úspory na jídle
Na jídle lze ušetřit, aniž by se úspory musely dotknout kvality kupovaného jídla. Mezi hlavní možnosti úspor patří nakupování ve slevách a se seznamem, kterého se bude člověk držet.
Doporučuje se kupovat sezónní potraviny a také nakupovat ve velkoobchodech (hypermarketech), kde jsou častěji slevy.
S úsporami pomůže i plánování pokrmů na celý týden, vyhýbání se hotovkách, nekonzumování masa každý den, správné skladování potravin, využití starého pečiva (strouhanka), nákup masa u řezníka, zařazení do jídelníčku recepty na levná jídla či nekupování drahých limonád.
Úspory za elektřinu
Dalším způsobem, jak ušetřit peníze v domácnosti, je zaměřit se na energetické úspory. To zahrnuje nastavení nižší teploty v zimě a vyšší teploty v létě (kdo má klimatizaci). Také by se měly nahradit staré domácí spotřebiče energeticky účinnými spotřebiči, aby se snížila spotřeba energie.
Začít se dá i kontrolou spotřeby elektřiny pomocí elektroměru. Dalšími dobrými tipy je promyšlená změna dodavatele elektřiny, volba úsporného osvětlení, vhodné zacházení s ledničkou (nemít ji dlouho otevřenou, pravidelně ji odmrazovat), úsporné praní (při nižší teplotě a optimálně naplněnou), úsporné vaření (používání pokliček, tlakového hrnec, využití zbytkového tepla), mytí nádobí (ne pod tekoucí vodou), přiměřené používání počítače, zateplení domu atd.
Úspory za plyn
Za plyn se ušetří optimální změnou dodavatele plynu, efektivním vařením, úsporou teplé vody (vhodné vodovodní baterie, při čištění zubů, sprchováním místo koupání) nebo nastavením nižší teploty vytápění (kdo topí plynem).
Úspory za vodu
Ušetřit za spotřebu vody je jedním z nejdůležitějších kroků, které mohou domácnosti udělat, aby ušetřily náklady a zároveň omezily dopady na životní prostředí. Spotřeba pitné vody se stále snižuje.
Spotřebuje se hodně vody za účelem zalévání zahrad, mytí automobilů a čištění domácností. Jak lze ušetřit peníze za vodu?
V první řadě by se měla využívat především dešťová voda, pokud je to možné. Ta je zdarma a lze tak ušetřit peníze za účelem zalévání zahrad nebo mytí automobilů. Nádoby na dešťovou vodu jsou snadno dostupné a mohou být instalovány kdekoliv na zahradě.
Člověk by se měl také vyhýbat dlouhým sprchám. Příliš dlouhé sprchy jsou nejen zbytečné, nýbrž také velmi nákladné. Krátké sprchy ušetří vodu i peníze.
Omezit lze i mytí nádobí. Je lepší použít myčku nádobí, protože ta spotřebuje méně vody než ruční mytí.
Mezi další tipy, jak ušetřit za vodu, patří instalace úsporných vodovodních baterií, kombinace klozetu s duálním splachováním (na toaletě), optimální těsnění kohoutků či praní v plné pračce.
Úspory za topení
Ušetřit za topení nemusí být tak jednoduché, avšak není to nemožné. Některé způsoby úspory za topení totiž žádají vstupní investici. Tou je třeba výměna starého kotle za nový, zateplení domu nebo oken či instalace solárních panelů.
Z dalších úsporných tipů to je optimální nastavení tepla. Nastavit termostat na nižší teplotu je jeden z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit za topení.
Člověk by také měl vypínat topení, když není doma. Může také využít slunečního svitu k vytápění místnosti. Správnou volbou zařízení a správným nastavením lze ušetřit peníze na topení a zároveň si udržet pohodlí.