Jaká je nejlepší peněženka na kryptoměny? Ledger vs. Trezor

Kryptoměnová a bitcoinová peněženka je místo, které uchovává digitální bitcoiny a kryptoměny a ověřuje transakce při používání bitcoinů a kryptoměn. Peněženka uchovává tajné informace, tzv. soukromý klíč nebo seed, které slouží k ověřování transakcí a jejich „podepisování“, takže bitcoiny a kryptoměny lze použít k nákupům nebo výměně za jiné aktivum. Tím se zabrání tomu, aby kryptoměny uživatele použil někdo jiný nebo transakci změnila třetí strana.

Když lidé mluví o bitcoinové a kryptoměnové peněžence, často tím mají na mysli kryptografickou burzu, která peněženku nabízí jako součást funkcí svého účtu. V tomto smyslu je peněženka pouze místem, kde jsou uloženy všechny kryptoměny uživatele nebo kde si můžete ponechat klasické fiat peníze pro budoucí použití.

Jak funguje bitcoinová a kryptoměnová peněženka

Blockchain je sdílená veřejná účetní kniha, ve které se provádějí všechny transakce s bitcoiny z bitcoinových peněženek. Při transakci dochází k převodu hodnoty mezi více než jednou bitcoinovou peněženkou. Obvykle jedna strana vyměňuje určitou hodnotu Bitcoinu za jiné aktivum nebo službu s jinou bitcoinovou peněženkou.

Když k tomu dojde, každá jednotlivá bitcoinová peněženka použije svá tajná data k podpisu a ověření transakcí, čímž poskytne matematický důkaz, že kupující nebo prodávající je vlastníkem své bitcoinové peněženky. Peněženka uživatele může bezpečně uchovávat libovolné množství bitcoinů bez jakéhokoli omezení.

Podobný princip platí pro další kryptoměny, které využívají blockchain.

Kolik stojí peněženka na kryptoměny

Používání peněženky pro kryptoměny a bitcoin nic nestojí, pokud v ní uživatel pouze ukládá kryptoměny a bitcoiny. Pokud však provádí transakci, pak majitel burzy nebo zařízení, v němž je peněženka umístěna, naúčtuje různé poplatky v závislosti na tom, co se snaží provést.

Nákup samotné peněženky může stát od 0 do 5 000 korun nebo více. Pokud peněženku používá uživatel jako součást burzy, pravděpodobně zaplatí buď paušální poplatek ve výši desítek korun nebo procento z celkové hodnoty transakce.

Hardware kryptoměnové peněženky

Krypto peněženka je jednou z věcí, kterou musí řešit každý, kdo se rozhodne své investiční portfolio rozšířit o virtuální měny. Na trhu prakticky existují pouze dvě hardware kryptoměnové peněženky, a to ty od značek Trezor a Ledger. Jak krypto peněženky fungují, jak s nimi pracovat a kterou z uvedené dvojice vybrat?

Je samozřejmě možné mít své jednotky kryptoměny uloženy i jinak než na hardwarové peněžence. Na výběr je z těchto druhů krypto peněženek:

  • hardwarové – zaručeně nejbezpečnější
  • softwarové – náchylné k útokům hackerů
  • papírové – nepříliš pohodlné

Z uvedených negativních aspektů softwarových a papírových peněženek vyplývá, že se většina lidí, kteří to s krpytoměnami myslí vážně, rozhodne pro peněženku hardwarovou, a to pro Trezor nebo Ledger. Obě mají své klady a zápory a výběr záleží na osobních preferencích.

Trezor i Ledger je možné zakoupit například na Alza.cz i na oficiálních stránkách za cenu kolem 1.500 Kč. Jsou velmi dobře zabezpečené a kdo neztratí heslo, o své Bitcoiny určitě nepřijde.

hardware-penezenky2-4120144
Hardwarové peněženky jsou tou nejbezpečnější volbou.

Peněženka na bitcoin Trezor One

Trezor je český projekt zastřešený firmou Satoshi Labs se sídlem v Praze. Trezor je krásným příkladem zajímavého českého projektu, který se dočkal úspěchu i ve světě. Jedná se zároveň o vůbec první hardwarovou krypto peněženku.

Tato peněženka na kryptoměny vyniká pěkným uživatelským prostředím, zabezpečením a provedením. Oproti Ledgeru působí velmi kvalitně a s aplikací se operuje příjemně.

S počítačem nebo telefonem se Trezor propojuje klasicky USB/mikro kabelem. Je osazen dvěma velkými tlačítky a displejem, na němž si majitel může zobrazovat své adresy. Odesílací adresy za něj Trezor průběžně mění.

Veškeré platby musí uživatel ověřit fyzicky na zařízení, což dodává další vrstvu ochrany. Příjemnou vychytávkou je také to, že je možné si na tapetu Trezoru nastavit jakýkoliv obrázek v podporovaném rozlišení.

Po připojení k počítači a zadání pinu lze tuto peněženku na kryptoměny ovládat pouze na webovém rozhraní. Jediné podporované prohlížeče jsou Firefox a Chrome.

Velkou výhodou čistě webového rozhraní je, že kryptoměny může uživatel posílat třeba i z počítače v knihovně nebo v kavárně, a to bez nutnosti cokoliv instalovat. Vždy je dobré důkladně prověřit, že se nejedná o podvodníka, nýbrž o oficiální webovou stránku Trezoru.

hardware-penezenky3-6827395
Ledger a Trezor patří mezi nejznámější výrobce hardwarových krypto peněženek.

Prostředí webového klienta Trezoru

Když uživatel Trezor připojí k PC a na svém prohlížeči se přihlásí k účtu, bude vyzváni k zadání PIN kódu. Ten se zadává na počítači bezpečným způsobem.

Na vašem monitoru se zobrazí klasická PIN mřížka, ovšem bez čísel. Kde se jaké číslo nachází, lze vidět na obrazovce připojeného Trezoru.

Zabezpečení Trezoru:

  • SSH protokol
  • GPG kryptografie
  • samostatný procesor
  • U2F dvoufázová autorizace
  • komplexní šifrování
  • zálohování seedem 24 slov

Veškeré platby se navíc ověřují fyzicky přímo na zařízení, takže je Trezor k virům prakticky imunní.

Nedostatky Trezoru

I tento skvělý český crowdfunding má své temné stránky. Asi největší nevýhodou je počet podporovaných kryptoměn. Do Trezoru model One je možné schovat Bitcoin, Litecoin nebo Bitcoin Cash, bohužel chybí podpora pro Ripple XRP, EOS nebo Monero a Tezos (XTZ). Kryptoměny jako Ethereum a tokeny ERC-20 je možné střežit přes aplikaci MyEtherWallet a jí podobné.

Trezor One je cenově velmi dostupná hardwarová peněženka. Za zlomek ceny svého nástupce Trezor Model T, ale s prakticky stejnou podporou mincí a prakticky stejným hardwarovým zabezpečením. Trezor One stále skvělou volbou pro příležitostné uživatele kryptoměn, kteří potřebují pouze zařízení, které používají jen zřídka.

Je možné si pořídit novější verzi trezoru – model T. Za ten už si ovšem zákazník výrazně připlatí – ceny se pohybují zhruba od čtyř tisíců korun.

Další drobnou nevýhodou je displej. Ten má trezor poměrně malý a font občas špatně čitelný, což může být při kontrolování dlouhých adres poměrně nepříjemné.

Ledger Nano S

Tahle peněženka na kryptoměny může na první dojem působit velmi křehce a nekvalitně, její majitelé však uvádějí, že i po delší době slouží stále dobře.

Vypadá jako USB flashdisk, ovšem k počítači se, stejně jako konkurenční česká krypto peněženka, připojuje pomocí USB kabelu. Bohužel, oběma peněženkám chybí USB typu C.

Největší konkurenční výhodou Ledgeru je podpora většího počtu kryptoměn. Na Nano S si lze dokonce uložit Ethereum i veškeré ERC-20 tokeny, a to bez jakékoliv externí aplikace.

Když uživatel Ledger připojí ke svému PC, bude vyzváni k zadání PIN kódu. U Trezoru je zadávání PINu mnohem pohodlnější. Na Ledgeru se nacházejí 2 tlačítka a vše se ovládá pouze pomocí nich.

Jedním tlačítkem se jde v číselné řadě dolů, druhým tlačítkem nahoru. Stisknutím obou zároveň se pak potvrzuje výběr a přesouvá se na další číslici. Pokud bude PIN zadán 3 krát špatně, zařízení se automaticky zablokuje.

Jednou z velkých nevýhod peněženky na kryptoměny Ledger Nano S je klient, přes kterého se peněženka ovládá. Je sice přehledný a jednoduchý, avšak ve formě aplikace. Tím pádem odpadá možnost přístupu k peněžence na jiných počítačích.

Samozřejmě na cizích zařízení není naprosto bezpečné s jakoukoliv formou peněz operovat. Hardwarové peněženky na kryptoměny jsou ovšem natolik bezpečné, že se zneužití není třeba bát.

Naopak výhodou Ledgeru je, že ho lze použít teoreticky i offline. Aplikace se jmenuje Ledger Live a ovládání je intuitivní a jednoduché. Uživatel má přehled o aktuálním složení a hodnotě svého portfolia, proběhlých transakcích a má přístup k veškerému nastavení.

Nedostatkem této peněženky na kryptoměny je omezená paměť. Sice je možné na ní skladovat mnoho měn, na správu každé z nich je však potřeba mít nainstalovaný přídavek aplikace zvlášť.

To znamená, že když chce uživatel spravovat další měnu, musí nějakou aplikaci smazat a nainstalovat místo ní jinou. Tím klíče z jeho peněženky samozřejmě nezmizí, jen k nim nemá momentálně přístup.

Uživatelům, kteří skladují velké množství různých měn, se proto může snadno stát, že budou stále dokola instalovat a mazat aplikace.

Existuje i novější model této peněženky na kryptoměny – Ledger Nano X. Ten odstraňuje mnoho nedostatků, a navíc přidává možnost připojení k mobilu přes Bluetooth.

Právě tato funkce se setkává s rozporuplnými názory, protože Bluetooth připojení mohou zneužívat hackeři. Ledger tvrdí, že jejich peněženka komunikuje pouze s aplikací a není možné se do ní nějakým způsobem nabourat.

Která peněženka na kryptoměny je lepší?

Která hardwarová peněženka na kryptoměny je lepší, nelze jednoznačně říci. Záleží na osobních preferencích a na očekávání.

Komu nedělá problém oželet podporu Etheru a ERC-20 tokenů a nepotřebujete kryptoměny jako Ripple, EOS nebo Monero, lepší volbou pro něj bude zřejmě Trezor. Je lepší jak zpracováním, tak uživatelským prostředím a ovládáním, každému ovšem může vyhovovat něco jiného.

Pro koho je podpora výše uvedených měn zásadní, tomu zbývá pouze Ledger Nano S/X nebo novější Trezor T. Obě peněženky jsou si velice podobné a záleží tak hlavně na vkusu jednotlivce.

Nano X svou integrací Bluetooth poskytuje veškeré pohodlí a zajišťuje jednoduchý přístup k peněžence i z mobilu nebo tabletu.

Peněženky na kryptoměny by vždy měly být kupovány pouze od ověřených prodejců, jakými jsou Alza či CZC, nebo na oficiálních stránkách produktu. Rozhodně se nedoporučuje kupovat peněženky z druhé ruky.

TIP: Platební karta Revolut umožňuje nákupy a prodeje kryptoměn přímo ve své mobilní aplikaci.

Závěrečný verdikt

Při hledání nejlepší bitcoinové a kryptoměnové peněženky je na výběr z mnoha možností, včetně kousku papíru s vytištěnými veřejnými a soukromými klíči.

Ať už investor chce snadno použitelnou online peněženku nebo superbezpečnou hardwarovou peněženku, pro potřeby ukládání kryptografických dat existuje celá řada dobrých možností.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang