ETF – co je ETF, jak fungují ETF fondy?
ETF fondy představují investiční instrument, který se těší značné oblibě jak mezi začínajícími, tak mezi pokročilými investory. Investici do ETF může přinést zajímavé příjmy, aniž by by znamenala pro investora velké riziko. Co to ETF fondy jsou, na jakém principu fungují a jak do nich investovat?
ETF se obchodují jako akcie, ale nabízejí mnohem větší diverzifikaci. ETF mohou být dobrou volbou pro začínající investory, kteří chtějí mít expozici vůči větší části akciového trhu.
Podobně jako akcie lze ETF nakupovat a prodávat na burze v průběhu celého dne a investoři mohou dokonce získávat dividendy v závislosti na typu indexu, který fond sleduje.
ETF je zkratka anglického exchange traded funds, což v překladu do češtiny znamená burzovně obchodované fondy. Jde v podstatě o podílové investiční fondy, které vydaly své vlastní akcie a obchodují se na burze, jako by byly samostatnou akcií.
To s sebou přináší řadu výhod oproti tradičním podílovým fondům spravovaným bankami. Asi největší předností je to, že klienti neplatí poplatky za správu. ETF jsou obchodovány na přísně regulovaných transparentních burzách, což zaručuje důvěryhodnost.
Jde o poměrně moderní instrument. Vznikl až v roce 1993 na americké burze AMEX a prvním takovýmto fondem byl SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEARCA: SPY), slangově známý jako Spider.
Co je ETF a jak fungují
ETF je takový mix, který obsahuje soubor cenných papírů, jako jsou akcie a dluhopisy. Protože se ETF skládají z více aktiv, poskytují investorům okamžitou diverzifikaci. Když si investor koupí podíl ETF, jeho peníze jsou rozprostřeny mezi různé investice. Tím se liší od akcií, u kterých kupuje akcie pouze jedné společnosti.
ETF obvykle kopírují tržní index, například S&P 500. Protože výkonnost ETF je obvykle založena na indexu – což znamená, že sledují vzestupy a poklesy uvedeného indexu – většina z nich je pasivně spravovanou investicí, a proto mají nižší poplatky než podílové fondy. Podílové fondy naproti tomu chtějí překonat výkonnost trhu, a proto je spravuje správce fondu, který investice aktivně vybírá.
Způsob, jakým fungují ETF fondy, je následovný: provozovatel fondu nakupuje podkladová aktiva, do kterých pak investor prostřednictvím fondu investuje kapitál. Tato aktiva mohou mít různorodou podobu: nejčastěji se jedná o akcii, avšak je možném se setkat třeba i s komanditními či forexovými burzovně obchodovanými fondy.
Co bude a nebude v investičním koši, je určováno dle různých kritérií. Častou praktikou výběru podkladových aktiv je přesné kopírování některého zde zavedených burzovních indexů, jako je například Nasdaq 100.
ETF fondy – na rozdíl například od podílových fondů – vyžadují ke svému fungování takřka minimální správu, což se příznivě odráží na nákupní ceně pro investory; správní poplatky jsou zde spíše výjimkou.
Zde je zkrácená verze fungování ETF
- Poskytovatel ETF zváží nabídku aktiv, včetně akcií, dluhopisů, komodit nebo měn, a vytvoří z nich koš s jedinečným tickerem.
- Investoři si mohou koupit podíl v tomto koši, stejně jako si kupují klasické akcie společností.
- Kupující a prodávající obchodují s ETF v průběhu dne na burze, podobně jako s akciemi.
Co není ETF
Některé produkty sledují index nebo aktivum a „vypadají“ jako ETF. Nejsou to však ETF a mohou být rizikovější. Mezi tyto produkty patří např:
- komodity obchodované na burze
- dluhopisy obchodované na burze
- certifikáty obchodované na burze
- cenné papíry obchodované na burze
Existují také burzovně obchodované řízené fondy a burzovně obchodované hedgeové fondy. U nich se investiční manažer snaží překonat výkonnost indexu a může používat vysoce rizikové obchodní strategie.
Vyplatí se investovat do ETF?
Vzhledem k tomu, že ETF nabízejí solidní diverzifikaci a nevyžadují velké množství kapitálu, jsou dobrým způsobem pro začátky investování nebo pro investory, kteří nechtějí investováním trávit moc času. Investoři s ETF mohou obchodovat jako s akciemi a zároveň využívat výhod z diverzifikovaného portfolia.
Výhody a nevýhody ETF
Podle ETF.com (dceřiná společnost Chicago Board Options Exchange) se investovalo v roce 2020 do amerických ETF o 55 % více než v roce 2019. Investoři se na ETF stále více zaměřují kvůli jejich jednoduchosti, relativně nízké ceně a přístupu k diverzifikaci a tím snížení rizika investování.
Klady investic do ETF
- Diverzifikace – ačkoli je snadné uvažovat o diverzifikaci ve smyslu šířky možností investic – například investice do akcií, dluhopisů nebo konkrétní komodity – ETF umožňují investorům diverzifikovat i napříč horizontálami, například odvětvími. Takový nákup všech složek z více odvětví by stál spoustu peněz a úsilí, ale ETF tyto výhody portfoliu poskytne pouhým kliknutím na tlačítko, např. skrze platformu Portu nebo Fondee.
- Transparentnost – každý, kdo má přístup k internetu, může vyhledat cenovou aktivitu konkrétního ETF na burze. Kromě toho jsou podíly fondu zveřejňovány každý den, zatímco u podílových fondů se tak děje jednou za měsíc nebo čtvrtletí.
- Daňové výhody – investoři jsou obvykle zdaněni až při prodeji investice, zatímco u podílových fondů vzniká toto zatížení v průběhu investice.
ETF jsou vhodné pro různé typy investorů, od začátečníků až po zkušené obchodníky. Jsou obzvláště vhodné pro ty, kteří hledají dlouhodobé investice. Proto jsou ideální investicí v rámci Fio DIP, což je produkt určený na investici a spoření na stáří.
Nevýhody investice do ETF
- Náklady na obchodování – vzhledem k tomu, že ETF jsou obchodovány na burze, mohou být zatíženy provizními poplatky od online brokerů. Mnoho makléřů se rozhodlo snížit poplatky za obchodování s ETF na nulu, ale ne všichni tak učinili.
- Potenciální problémy s likviditou – stejně jako u jiných cenných papírů bude investor při prodeji závislý na aktuálních tržních cenách, nicméně ETF nejsou obchodovány tak často, tak prodej může být složitější.
- Riziko, že ETF bude uzavřen – hlavním důvodem uzavření je, že fond nepřinesl dostatek aktiv na pokrytí administrativních nákladů. Největší nepříjemností zavřeného ETF je, že investoři musí prodat dříve, než možná zamýšleli – a možná se ztrátou. Nepříjemná je také nutnost reinvestovat tyto peníze a možnost nečekaného daňového zatížení.
Druhy ETF fondů
Existuje nespočet různých ETF. Mohou kopírovat burzovní indexy, být zaměřeny na konkrétní sektor průmyslu nebo třeba na konkrétní komoditu. Existují také ETF kopírující S&P 500, zaměřující se na investiční zlato, na kryptoměny nebo na státní dluhopisy.
Na trhu je k dispozici i mnoho komplikovanějších ETF. Mezi takové patří například ETF poskytující větší páku či inverzi. Níže se článek bude některým druhům věnovat podrobněji.
Komoditní ETF
Kdo chce začít investovat do nějaké komodity, nemusí ji nutně fyzicky koupit. Jednou z možností kam investovat na komoditním trhu jsou právě ETF.
Komodity jsou suroviny, které lze koupit nebo prodat, například zlato, káva a ropa. Komoditní ETF umožňují sdružit tyto cenné papíry do jedné investice. U komoditních ETF je obzvláště důležité vědět, co se v nich nachází – vlastní ve fondu fyzické zásoby komodity nebo akcie společností, které toto zboží produkují, přepravují a skladují? Obsahuje ETF futures kontrakty?
Jako příklad poslouží zlato. Je možné si koupit unci zlata a schovat si ji do šuplíku. V případě investování do Van Eck Vector gold miners ETF (NYSEARCA: GDX) však peníze kopírují cenu zlata a navíc majitel získává celou řadu výhod.
V takovém ETF budou zahrnuty akcie společností těžících zlato, futures kontrakty nebo společností, které mají zlato fyzicky v trezoru. Cena zlata bude ovlivňovat cenu investice přímo, na cenu ETF má ale vliv i mnoho dalších faktorů.
Indexové ETF
ETF kopírující burzovní indexy jsou velice výhodnou investicí. Investování do indexového ETF je jako zakoupení malé části akcií (nebo jiných cenných papírů) všech společností zahrnutých v indexu.
Třeba nákup zmiňovaného Spideru odpovídá nákupu akcií 500 největších amerických společností z různých sektorů.
Proč je to ale tolik výhodné? Dle průzkumu bylo zjištěno, že většina profesionálních manažerů portfolií nedokáže porazit S&P 500 index. A navíc si účtují nehorázné poplatky. Oproti tomu lze s minimálními poplatky (pouze brokerovi za nákup) dosahovat průběžně vysokého zhodnocení peněz.
ETF vs. podílové fondy
Již na začátku článku bylo zmíněno, že ETF oproti podílovým fondům disponují množstvím výhod. Které to jsou?
ETF | PODÍLOVÉ FONDY |
minimální poplatky | větší poplatky |
zhodnocení není ovlivněno chováním ostatních investorů | zhodnocení je ovlivněno chováním ostatních investorů |
neoperuje s hotovostí | skládají se z investic a hotovosti |
pasivně řízeny | většinou aktivně řízeny |
velmi transparentní | méně transparentní |
většinou kopíruje nějaký index či jiný ukazatel | snaží se porazit uznávané burzovní indexy |
Podílové fondy jsou aktivně spravovány společnostmi a účtují si poplatky za řízení (managment fee). To znamená, že peníze klienta dostane do ruky člověk, který za ně nakoupí akcie, dluhopisy, futures, kryptoměny či jakákoliv jiná aktiva.
Tím se snaží dosáhnout co největšího zhodnocení peněz. A za to je nutné mu samozřejmě zaplatit.
Společnost musí mít dostatečné množství hotovosti pro případ, že investor chce být vyplacen. To znamená, že když mnoho lidí najednou chce získat hotovost ze své investice, společnost zkrátka nemá dostatečné prostředky k nákupu instrumentů pro klienta.
ETF za peníze získané od investorů nakoupí velký koš akcií, dluhopisů, opcí apod. a investorovi vydá akcie své společnosti. Investor tím získá podíl na celkovém koši plném burzovních instrumentů. Investor zaplatí pouze svému brokerovi za nákup ETF.
Tyto společnosti operují pod přísnými regulacemi a musí být naprosto transparentní, takže každý hned ví, jaké pohyby se v jeho koši investic dějí.
Naopak velkou nevýhodou je, že pokud na trhu nastane nějaký výraznější propad, investice také ztratí na hodnotě. Tomu se u aktivně řízených podílových fondů dá teoreticky zabránit.
Dalším mínusem je fakt, že může nastat situace, kdy likvidita (schopnost ihned prodat či nakoupit) bude značně omezena. To se ale na velkých amerických burzách nestává.
Populární ETF
Zde se nachází seznam nejpopulárnějších a nejznámějších ETF:
- SPDR S&P 500 ETF
- Vanguard S&P 500 ETF
- Invesco QQQ Trust
- SPDR gold shares
- iShares MSCI Emerging Markets ETF
- Vanguard Total Stock Market
- Financial Select Sector SPDR Fund
- VanEck Vectors Gold Miners ETF
- SPDR S&P Oil & Gas
ETF existuje více než dost, a tak si každý, kdo chce, najde ten ideální. Při investování do burzovně obchodovaných fondů se kvůli likviditě doporučuje vybírat spíše ty větší a populárnější.
Velké množství dalších zajímavých a užitečných informací o tom, do čeho výhodně investovat, se nachází na portálu Vpenize.cz
Kde se ETF obchodují?
Tyto fondy lze obchodovat na burzách po celém světě. Nejrozvinutější trh jen v USA. Evropa v tomto ohledu stále poněkud zaostává.
Objem obchodu v Evropě je mnohonásobně menší oproti USA a počet burzovně obchodovaných fondů na výběr je také velmi omezený. Populární broker eToro má však v nabídce hned 151 ETF. Recenze eToro jsou velice pozitivní a chválí si ho jak začátečníci, tak zkušení obchodníci.
Asi největší burza v Evropě, na které lze ETF nakoupit, je frankfurtská Deutsche Börse AG. Na našem kontinentě ovšem probíhá mnoho „podpultového“ prodeje, zatímco v Americe je tento jev spíše vzácnost.
Bublina
V poslední době se hodně mluví o „bublině“ která se vytváří kolem indexových fondů. Mnozí se obávají, že by mohl nastat podobný případ jako v roce 2008 s bublinou na trhu s realitami.
Jedná se o to, že ceny určitých cenných papírů jsou uměle navyšovány jen proto, že jsou obsaženy v některé z populárních indexů. Až polovina investic v USA má co do činění s některým indexem.
Vzhledem k tomu, že pasivní investování do indexových podílových fondů a indexových ETF zažívá v současnosti velký boom, poptávka po cenných papírech obsažených v indexu stále stoupá, a tím je navyšována cena.
Protože nejpopulárnější indexy jsou právě ty, které jsou váženy dle tržní kapitalizace, jsou společnosti jako Apple, JP Morgan, Google nebo 3M systematicky nadceňovány. Společnosti s malou tržní kapitalizací jsou oproti tomu obchodovány pod cenou.
Na sekundárním trhu potom obchodují jednotlivé ETF mezi sebou bez toho, aniž by bylo dotčeno podkladové aktivum.
Problém je v tom, že v současné době 20 % S&P 500 vlastní pouze 3 společnosti: Vangurd, SPDR a Blackrock. Estimace je taková, že do roku 2038 by to mělo být 35 %, pokud se trend nezmění.