Pozor na falešné flash disky
Dostal se nám do ruky podnět od naší čtenářky na flash disk, který jí poškodil soubory a nakonec se ukázalo, že místo 64GB měl jen 5,9GB.
Neustále zde opakujeme, aby si spotřebitelé dali pozor na čínské výrobky a apelujeme na všechny podnikatele, aby přestali ohrožovat české spotřebitele, jen aby za co nejnižší cenu nakoupili, dali slevu a draze prodali.
Na portálu slever.cz se objevila akce internetového obchodu wizax.cz. A jak dopadla uživatelka, která si flash disk zakoupila? Její reakci si přečtěte:
V prosinci jsem přes slevový portál Slever.cz nakoupila voucher na nákup Flash disku 64GB z e-shopu wizax.cz (http://www.slever.cz/slevy/usb-flash-disk-64-gb/). Po několika dnech mi disk poškodil většinu souborů, které jsem na něj uložila.
Některé soubory byly nenávratně poškozeny a tak jsem přišla o některá důležitá data. Podrobila jsem tedy flash disk testu přes program h2testw. Jaké bylo moje překvapení, když mi test ukázal, že skutečná kapacita disku není 64GB, ale pouze 5,9GB.
Na internetových diskuzích jsem našla zkušenosti od jiných uživatelů, kteří zde podrobně popisují, jak východní obyvatelé opět vymysleli způsob, jak vydělat na šmejdech. Flash disk má upravené čipy tak, aby na počítači ukazoval deklarovanou velikost, přitom jeho skutečná velikost je mnohem menší. Proto, když je na disk uloženo dat více, dochází k jejich nenávratnému poškození.
Detailnější rozbor se dočtete v diskuzích na odborných portálech. Například na zive.cz
Už asi 4 roky se z Číny ve velkém množství (stovky tisíc ks) dostávají do Evropy padělané USB klíčenky a paměťové karty. Tváří se, že mají 8, 16, 32 a více GB, ale ve skutečnosti disponují kapacitou 1 nebo 2 GB. Zároveň mají upravený řadič, aby se ve správci souborů zobrazovala jejich „plná“ kapacita.
Pokud na takovou kartu, nebo USB klíčenku o kapacitě 1/2GB nahrajete větší data, než 1/2GB, tak to buď klíčenka/paměť nevydrží a nebo se na kartu zapíší pouze fragmenty jednotlivých souborů, které jsou ale v podstatě zničené a chybí v nich značná část dat. Total Commander ani Windowsy jsou na takhle upravené řadiče krátké a při kopírování nic nezjistí.
Ve velké míře se tyto karty a klíčenky prodávají na eBayi, kde jsou prodejci z HonKongu a spolehají, že když to má člověk třeba v mobilu nebo foťáku, tak než vyfotí 1GB fotek, nebo nahraje více dokumentů, tak to pár dní zabere a mezitím už udělí pozitivní komentář. Potom už se s ním nikdo nebaví.
Program na odhalení padělaných USB flashek/ paměťových karet, je „h2testw 1.4″
Udělá zápis a následné čtení celkové kapacity. Pokud test proběhne v pořádku, máte vyhráno. Pokud začne po 1-2GB házet obrovské množství chyb se ztracenými sektory, máte padělek, který patří do koše a nebo do chřtánu tomu, kdo Vám to prodal.
Nedůvěryhodný prodejce
Podíváte-li se na samotný eshop wizax.cz nebude na vás působit příliš důvěryhodně. U popisu flash disku najdete větičku, která může změnit případné spory ve váš neprospěch: „Výrobce ani dodavatel nenese odpovědnost za ztrátu dat způsobenou nevhodným používáním flash disku, zejména jeho nebezpečným odpojením!“
Slever.cz zareagoval správně
Slevový portál na tuto situaci zareagoval dobře. Situaci se snaží aktivně vyřešit. Bohužel ze strany dodavatele je komunikace nulová, jak uvádí klientka. Pro ilustraci ještě přikládá samotný flash disk a výsledek testu skutečné velikosti flash disku