Jak vytvořit web – návod krok za krokem
Jak vytvořit webové stránky, na které se budou lidé rádi vracet? Co je nutné promyslet ještě před samotným vytvořením webu? A jak to všechno probíhá z technického hlediska? Založení webové stránky bez nutnosti programátora a dalších profesionálů je dnes hračkou. Stačí postupovat dle níže uvedeného návodu na to, jak založit web krok za krokem, a obrnit se trpělivostí.
Vytváření webových stránek by měla předcházet pečlivá příprava, která ušetří čas i práci v budoucnu. Předně je vhodné stanovit cíl webu a promyslet, komu má být web určen. Od toho se do značné míry budou odvíjet také jeho specifické funkce.
Co je cílem webu?
Má jít o zábavný či vzdělávací magazín, nebo propagaci vlastního podnikání na internetu? Na začátku je potřeba ujasnit si hlavní cíl a následně stanovit cíle dílčí. Představu o tom, čeho má web dosáhnout, je dobré sepsat a mít ji stále na očích. Pak v podstatě nebude možné se při vytváření webu od vytyčeného cíle odchýlit.
Ještě před vytvářením webových stránek je důležité zodpovědět tyto otázky:
- Proč by lidé měli můj web navštěvovat?
- Jak svůj web odliším od konkurence?
- Je cíl dosažitelný s ohledem na mé časové a finanční možnosti?
Vždy je lepší postupovat pomalu a nedávat si zpočátku příliš vysoké cíle, jejichž nenaplnění by mohlo být silně demotivační.
Rovněž se vyplatí uvažovat realisticky, pokud jde o finanční a časové možnosti. Vytvoření webu je samozřejmě možné bez programátora a v podstatě zadarmo, v takovém případě je však nutné být ochotný obětovat část volného času.
V neposlední řadě je třeba vědět, proč by lidé vlastně měli web navštěvovat. Je něco, co jej odliší a pozvedne nad konkurenci? Nabízí něco nového, užitečného, speciálního?
Komu je web určen?
S cílem webu úzce souvisí i otázka cílové skupiny. Webové stránky určitě nebudou určeny všem. Pouze nějaká skupina lidí vyhledává právě ty informace nebo produkty, které web přináší, a pouze tito lidé budou mít zájem se na webu například registrovat, popřípadě se na něj prostě jen pravidelně vracet.
Cílová skupina může být vymezena věkem, pohlavím, místem bydliště, zájmy, návyky apod. S otázkou cílové skupiny se pak pojí další otázky, například:
- Jak cílovému návštěvníkovi můj web pomůže?
- Přinese mu něco, co jiné webové stránky nenabízejí?
- Jaké má starosti, problémy či přání?
- Jaký způsob získávání informací preferuje?
Před samotným vytvářením webových stránek je kromě výše zmíněných bodů dobré zohlednit také otázku důvěryhodnosti. Lidé mají obecně tendence důvěřovat odborníkům, někomu, kdo má v dané oblasti mnoho znalostí a zkušeností.
Pokud tedy obsah webu, který je zaměřen na cestování, tvoří právě zkušený světoběžník, je dobré tuto skutečnost uvést a využít ve svůj prospěch.
Jaké funkce má web mít?
Než se člověk začne seznamovat s návodem na to, jak vytvořit webové stránky, musí mít představu o rozvržení a funkcích webu. Ideální je projít weby konkurence a všímat si, co mají společné – do jakých barev bývají laděné, jaké funkce na nich nikdy nechybí apod.
Budoucí web je vhodné nakreslit, třeba jen na papír. Pomůže to utvořit alespoň rámcovou představu o tom, kolik stránek bude mít, jaké informace a funkce musí obsahovat a tak dále.
Zde je určitě dobré zmínit, že pokud má web zahrnovat různé atypické prvky, bude pravděpodobně nezbytné se obrátit na webdesignera. Webové stránky sloužící k propagaci menší firmy, popřípadě jako osobní blog nebo online magazín, je však možné snadno vytvořit svépomocí.
TIP: Jaké jsou výhody psaní blogu? Co se dá blogem získat? Více informací se lze dočíst v článku Jak založit a psát blog.
Jak si vytvořit web bez programátora – návod
Návod na vytvoření webových stránek zahrnuje několik základních kroků, jejichž splnění je snazší, než se může na první pohled zdát. Jak založit web bez složitého domlouvání s webdesignery a programátory?
Technická stránka věci vyžaduje méně úsilí než promýšlení cíle, cílových zákazníků a rozvržení webu. Prvním krokem je volba a registrace domény, následuje pronájem webhostingu a instalace redakčního systému. Tím je vytváření webu dokončeno a lze se vrhnout na tvorbu obsahu a potažmo i propagaci stránek.
1. Doména – název webu
Jak vytvořit web, jehož název si každý zapamatuje? Pokud je účelem webu propagace podniku, měla by se doména shodovat s jeho jménem. V případě vytváření webových stránek, které nejsou spojeny s žádnou značkou, je dobré zvolit název:
- stručný a zároveň výstižný
- bez číslic, bez pomlčky
- s koncovkou .cz (nebo .com, má-li jít o mezinárodní prezentaci)
Při vymýšlení doménového jména se lze inspirovat způsoby, jak vymyslet název firmy. Platí zde totiž stejná pravidla – název by měl být zapamatovatelný, snadno vyslovitelný a především originální.
Jakmile je doménové jméno na světě, je třeba ověřit, zda lze doménu zaregistrovat, tedy zda je doména volná. Dostupnost je možné ověřit u akreditovaných registrátorů domén a v případě úspěchu si doménu rovnou registrovat.
Alternativou k vlastní doméně je nákup již existující domény na internetu. Postup při nákupu domény je v podstatě stejný jako při objednávce z e-shopu. Aktuální nabídka domén může zahrnovat právě tu, která bude dokonale ladit k obsahu a zaměření daného webu. Domény na Tovarnik.cz jsou volné, ručně vybrané a za dobré ceny.
Registraci domény je nutné každý rok prodloužit. Cena českých domén, tedy těch s koncovkou .cz, se pohybuje kolem 300 Kč na rok. V českém prostředí je vhodné volit právě tuto koncovku, a to zkrátka proto, že jsou lidé zvyklí ji zadávat automaticky.
2. Webhosting
Dalším krokem v procesu tvoření webových stránek je pronájem webhostingu. Jedná se o virtuální prostor, úložiště, na kterém je web uložen. Webhosting zjednodušeně řečeno umožňuje, aby byly stránky online.
Poskytovatelů webhostingu je nepřeberné množství a jejich ceny závisejí na tom, co vše umožňují spravovat, jakou mají podporu apod. V případě, že je web vytvářen ve WordPressu, se nabízí možnost speciálního WordPress hostingu, který poskytuje řada českých firem.
Existují i bezplatné hostingy, ty však bývají omezené například z hlediska prostoru, navíc na weby umisťují vlastní reklamy, kterých se nelze zbavit.
Ceny placených webhostingů na rok se pohybují v řádech stokorun. Tato investice se rozhodně vyplatí, jelikož umožní mít vlastní web stále pod kontrolou.
3. Redakční systém
Redakční systémy jsou nesnazší cestou, jak na web umístit text, obrázky a další dokumenty. Mívají velmi přehledné a intuitivní administrativní rozhraní a nabízejí šablony pro responzivní weby, které umožní bezproblémové zobrazení obsahu i na mobilních zařízeních.
Další výhodou je možnost volně stahovat různé přídavné funkce a web si tak nastavit přesně dle požadavků. K dispozici jsou také mechanismy pro optimalizaci stránek pro vyhledávače, díky níž se uživatelé k obsahu webu snáze dostanou.
Redakční systémy zkrátka nabízejí jednoduchý způsob, jak na webu vytvářet obsah bez nutnosti programátora, tedy s velkou finanční úsporou. Mezi ty nejrozšířenější patří WordPress, který se skvěle hodí pro menší a střední weby.
Jak si vytvořit web pomocí WordPress? Orientace a samotná práce v tomto redakčním systému je skutečně snadná a bez potíží ji zvládne i začátečník. Zároveň lze využívat jak placených, tak bezplatných WordPress šablon, celé řady funkcionalit a pluginů.
Jelikož se jedná o nejrozšířenější redakční systém, existuje mnoho dostupných návodů a také profesionálů, kteří pomohou při řešení případných problémů.
WordPress (či jiný redakční systém) je nutné instalovat na hosting. Jedná se o pravděpodobně nejsložitější úkon při vytváření webových stránek, nejde však o nic nepřekonatelného. Poskytovatelé webhostingu nabízejí automatické instalátory, které uživatele celým procesem provedou.
4. Tvorba obsahu
Po dokončení instalace redakčního systému je vytváření webu po technické stránce dokončeno. Nastává tedy čas se věnovat obsahu, který se bude pochopitelně odvíjet od zaměření, cíle a cílové skupiny webu.
Obsah musí být přínosný, zajímavý a také dohledatelný. Zde se opět dostáváme k otázkám zmíněným v první části článku: Jaké problémy řeší cíloví návštěvníci webu? Co je zajímá a proč by se na web měli vracet? A také: Jaká klíčová slova používají při vyhledávání?
Oblast SEO (optimalizace pro vyhledávače) již nějakou dobu funguje jako samostatný obor, nicméně optimalizovat obsah na webu lze do jisté míry i svépomocí. Nepolíbení touto problematikou mohou využít například různých online kurzů, popřípadě se svěřit do rukou certifikovaných odborníků.
5. Efektivní propagace
Propagovat vlastní web je možné jak za peníze, tak zdarma. Mezi možnosti placené propagace patří PPC systémy Sklik či Google Ads, reklama na Facebooku, Instagramu či Youtube nebo například PR články a reklama na jiných webových stránkách.
Sociální sítě jako Facebook či Instagram ovšem poslouží i jako způsob neplacené propagace. Mnohdy stačí sdílet nový článek nebo fotografii produktu s přáteli a sledujícími. Pokud je obsah zajímavý, své příznivce si jistě najde i touto cestou.
Pokud to zaměření webu dovoluje, není od věci ani registrace webu u služeb jako Google Moje firma, Najisto.cz nebo Firmy.cz. Registrace do těchto katalogů může být zdarma i zpoplatněná, placená verze samozřejmě nabízí více funkcí a možností.
V každém případě platí, že viditelným web činí hlavně lákavý a dobře stylizovaný textový obsah. Lidé web navštíví tehdy, když nabízí odpovědi na jejich otázky nebo přináší to, co je v dané oblasti žádané. S tvorbou obsahu může v případě potřeby pomoci copywriter, který má s tvorbou textu pro webové stránky zkušenosti.