Altcoin – cena, predikce a které se vyplatí sledovat

Existuje nespočet kryptoměn. Které ovšem stojí za sledování, popřípadě investování? Tento článek čtenáře seznámí s 6 oblíbenými altcoiny, které jsou nějakým způsobem zajímavé a stojí za sledování.

Následující článek pojednává o altcoinech VeChain, Litecoin, Dogecoin, Basic Attention Token, Dash a Ripple XRP.

VeChain (VET)

Tento altcoin má vyřešit problém s transparencí při nákupech. Pomocí VeChainu by mělo být možné přesně sledovat, jakou cestou produkt prošel, než se dostal k zákazníkovi.

Veškerá data o produktu jsou ukládána na blockchainu. To znamená že když si zákazník koupí např. salát, může si ihned dohledat, kdo a kdy ho vypěstoval, jak dlouho trvalo, než byl dopraven do obchodu, a jak dlouho leží v regálu.

Při nákupu auta hned vidí, kdo byl první vlastník, informace o pojištění vozidla i jestli bylo bourané. U luxusních značek jako Gucci nebo Supreme bezprostředně zjistí, zda se jedná o originál či o fake oblečení, kdy a kde byl produkt vyroben apod.

V současné době s VeChain experimentuje například Walmart v Číně. Zda ho ve výsledku skutečně bude používat a jestli se k Walmartu přidají i další firmy, je ve hvězdách. Každopádně je VET velmi zajímavý altcoin, který stojí za to sledovat.

Více informací je k dispozici na oficiálních webových stránkách kryptoměny VeChain.

Litecoin (LTC)

Tento altcoin je dítě původního bitcoinu a jeho hlavním cílem je dělat to, co Bitcoin – jen lépe. To znamená levněji a rychleji. Pokud je BTC „nové zlato“, jak je často označováno, pak je Litecoin určitě stříbro.

Litecoin má tu výhodu, že veškeré transakce jsou mnohem rychlejší než u bitcoinu. Pro představu – Bitcoinu trvá provést transakci přibližně 10 minut, oproti tomu Litecoin to zvládne za 2,5 minuty. To je 4 krát rychlejší.

Podobně je to s poplatky síti. Litecoin si účtuje zhruba půl koruny, oproti tomu BTC si účtuje okolo 9 Kč. Koho zajímá Litecoin a chtěl byste se dozvědět více, pěkný článek najde na blogu Alzy.

Dash je spojení výrazů Digital a Cash, neboli digit

Dogecoin (DOGE)

Tato virtuální mince, na níž je zobrazen Shiba Inu (referuje na populární internetový meme), je odvozena od výše zmíněného Litecoinu. Má sloužit jako způsob, kterým může každý podpořit své oblíbené internetové tvůrce.

Tento altcoin je běžně používán hlavně na sociálních sítích, jako je Twitter nebo Reddit. Je jednoduchý a dostupný pro širokou veřejnost neinteresovanou do krypto scény, což mu dodává potenciál k růstu ceny.

Tento altcoin se narodil v roce 2013 odštěpením od LTC. Více se lze o Dogecoinu dozvědět na oficiálních stránkách Dogecoinu.

Basic Attention Token (BAT)

Tento altcoin je, stejně jako mnoho dalších, založen na Ethereu. Společně s Brave Browserem, do kterého je integrován, se snaží vyřešit mnoho problémů s webovými prohlížeči.

Vyhledávač Brave automaticky blokuje veškeré reklamy. Pokud se je ovšem někdo rozhodne zapnout, bude mu za to zaplaceno. Dostane totiž odměny za používání internetu právě ve formě BAT.

BAT poskytuje také možnost automaticky darovat tokeny tvůrcům, které jedinec sleduje nejčastěji. Takže jeho oblíbený youtuber nebo bloger dostane díl tokenů dle toho, kolik času dohromady strávil u jeho tvorby.

Brave ukládá data o chování na internetu pouze ve vyhledávači konkrétního jedince, což je velké plus pro soukromí. Více informací o BAT a Brave Browseru je k dohledání na webu Blockchaininfo.

Dash (DASH)

Dash je spojení výrazů Digital a Cash, neboli digitální hotovost. Vznikl odštěpením od bitcoinu a od doby svého zrození tento projekt již třikrát změnil své jméno. Původně se jmenoval XCoin, poté DarkCoin a nyní si říká Dash.

Tento altcoin si klade za cíl zpřístupnit kryptoměny pro všechny, a zrychlit a zlevnit transakce podobně jako zmiňovaný Litecoin. Dash je oproti němu ovšem ještě znatelně rychlejší.

Transakce jsou schvalovány v řádu vteřin, což je oproti minutám u LTC znatelný pokrok. Této rychlosti je dosaženo pomocí tzv. masternodes. Schvalovací proces tedy neprobíhá přímo přes těžaře, nýbrž přes vyvolenou skupinu jedinců.

Masternodem se může stát každý, kdo drží alespoň 1000 jednotek Dash. Každý masternode má určité povinnosti a privilegia, mezi které patří například možnost hlasovat o tom, co se s tímto projektem bude nadále dít.

Veškerý výdělek tohoto projektu je rozdělen mezi těžaře, masternody a 10% financí jde do pokladny, která slouží k jeho dalšímu rozvoji. Tento altcoin tak je naprosto decentralizovaný a vše je v rukou každého, kdo má zájem podílet se na jeho rozvoji.

Ripple XRP (XRP)

Altcoin XRP zastřešený společností Ripple je svým způsobem rebel mezi kryptoměnami. Místo toho, aby se pokoušel vytvořit si nezávislost oproti bankám, snaží se s nimi naopak spolupracovat. Za to je krypto komunitou často kritizován.

Cílem XRP je zrychlit a zlevnit transakce mezi bankovními účty. V současné době je velice nákladné a časově náročné posílat peníze do zahraničí. To se snaží Ripple změnit.

Kdo by chtěl poslat peníze ze svého běžného bankovního účtu například do Japonska, jeho banka by nakoupila XRP v hodnotě peněz, které chce klient poslat. XRP by pak zaslala příjemci do Japonska, kde by byly automaticky přeměněny na JPY.

Celý proces by tak stál maximálně pár korun a zabral zhruba 4 sekundy. Bez Ripplu by to trvalo několik dní a stálo něco v řádu stovek korun. S XRP nyní experimentují i velcí hráči jako Bank of America, Bank of England nebo National Bank of Abu Dhabi.

Nové kryptoměny 2022 k sledování a investování

Tady seznam nových kryptoměn a altcoinů ke sledování a investování.

Solana: roční výnos 11653% v roce 2021

  • Solana je považována za lepší blockchainovou platformu vzhledem k její vysoké transakční rychlosti 2 500 transakcí za sekundu ve srovnání s 15 transakcemi Etherea.
  • Ještě důležitější je, že rychlost přichází s nižšími výpočetními náklady a bez kompromisů v oblasti decentralizace.
  • Vzhledem k funkcím pro tvorbu aplikací má tato měna v blízké budoucnosti silnější dynamiku rizika a odměny.

Cardano: roční výnos 578 % v roce 2021

  • Cardano je označováno jako zabiják Etherea.
  • Generální ředitel Charles Hoskinson je přesvědčen, že se měně bude dařit dobře, protože se soustředí na zdokonalování aplikačního procesu Cardano namísto honby za PR, marketingem a výstupy v médiích.

Polkadot: roční výnos 159 % v roce 2021

  • Na rozdíl od jiných kryptoměn je Polkadot označován jako blockchain blockchainů, protože má schopnost bezproblémově propojit všechny heterogenní blockchainové sítě.
  • Vzhledem k tomu, že na ekosystému Polkadot je podle odhadů postaveno 300 projektů, bude tato kryptoměna v kurzu ještě dlouho.

Shibu Inu: roční výnos 38,13 % v roce 2021

  • Shiba Inu je vnímána spíše jako spekulativní investiční měna, protože ve srovnání se svými kolegy postrádá důvěryhodnou síť aplikačních služeb.
  • Stejně jako Dogecoin je její cena poháněna čistě spekulativním přílivem, a proto by měna mohla zůstat na předních příčkách žebříčku při vysoké volatilitě.

Dogecoin: roční výnos 3478 % v roce 2021

  • Zde je další meme mince, která je roste na hodnotě a padá, jako při jízdě na horské dráze.
  • Ceny Dogecoinu jsou více než cokoli jiného ovlivněny komentáři generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska.
  • Musk zpočátku prohlásil, že Tesla bude mince Dogecoin přijímat za své zboží, což ji krátkodobě vystřelilo hodnotu.
  • Pokud je někdo investorem do Dogecoinu, tak musí bedlivě sledovat, co říká zakladatel společnosti Tesla!

Společnost Tesla proslavil zakladatel Elon Musk. V současnosti se však dostává do podvědomí mnoha řidičů i neřidičů díky minimalistickým elektromobilům a nejnovějšímu elektro picku-upu Tesla Cybertruck.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang