5 chytrých tipů při nízkých sazbách úspor

Výnosy z běžných a spořicích účtů, vkladových certifikátů a fondů peněžního trhu klesly z nízkých čísel téměř na nulu. Je čas naučit se nejlepší kroky pro růst úspor. Dlužníci milují dnešní super nízké úrokové sazby. Střadatelé jsou však velmi na ráně, pro ně se hodí 5 chytrých tipů při nízkých sazbách úspor.

Krutá realita je taková, že mnoho lidí, kteří jsou závislí na příjmech ze svých úspor, bude muset udělat velké změny nebo obětovat svůj životní styl.

Pokud nebudou peníze k dispozici, budou muset majitelé účtů snížit svou životní úroveň, přejít k rizikovějším investicím, aby získali vyšší výnos, nebo si najít zaměstnání.

Existují alternativy, které by měli střadatelé zvážit. Zde je přehled toho, co je dobré o spoření vědět.

Nízký výnos ze spořicích účtů

Spořicí účty tuzemských bank byly do nedávna velmi špatně úročeny. Tato situace se v druhé polovině loňského roku mírně zlepšila. Komerční banky tehdy zareagovaly na rozhodnutí České národní banky, která prudce zvýšila základní úrokovou sazbu.

Na inflaci to však zdaleka nestačí. Peníze uložené na spořicím účtu tak v dlouhodobém horizontu ztrácejí svou hodnotu. Proto je třeba zvolit jinou strategii, jak peníze zhodnotit.

Když si investor nemůžete dovolit větší riziko

Lidé, kteří potřebují své úspory na životní náklady nebo na konkrétní účel, jako je například školné pro dítě, by neměli podstupovat větší riziko, aby zvýšili svůj výnos.

Vedle spořicích účtu lze peníze zhodnotit prostřednictvím termínovaných vkladů. Výnos je vyšší než u spořicích účtů, inflaci ovšem také nepřekoná.

I když jsou sazby nízké, krátkodobým střadatelům se doporučuje držet konzervativní strategie a investovat například do státních dluhopisů, jejichž splatnost nastane, až budou peníze potřebovat.

Měli byste raději utrácet než spořit?

Nízké úrokové sazby mohou být pro střadatele zvrácenou pobídkou k tomu, aby své úspory raději utratili, než aby se smířili s téměř nulovým výnosem svých peněz. Tato „inflační psychologie“ však v dnešní ekonomice nefunguje. Místo toho by se střadatelé měli stále vzdávat zbytečných výdajů a přidávat ke svým úsporám.

Pro spoření hovoří dva argumenty:

  • deflace by mohla dnešní úspory v budoucnu zhodnotit
  • peníze utracené nyní nelze zítra investovat s vyšším výnosem

Dnes sice spoření nabízí nízkou sazbu, člověk si však alespoň vytvoříte zůstatek úspor pro budoucnost, kdy se sazby zvýší.

Investování do akcií může přinést vyšší výnosy, je však také více rizikové.

Některé výdaje mají stále dobrý finanční smysl, včetně splácení dluhu na kreditní kartě s vysokou úrokovou sazbou, refinancování hypotéky za účelem snížení měsíční splátky nebo péče o údržbu velkého majetku, jako je nová střecha na domě nebo nové brzdy na autě.

Pokud je střadatel zaměstnán a jeho zaměstnání je jisté, jsou rozumné výdaje na položky, které jsou nezbytné pro zdraví a pohodu a na údržbu již nabytého majetku a občasný nákup několika nových věcí. Pokud je však někdo nezaměstnaný nebo jeho zaměstnání může být ohroženo, výdaje by se měly omezit na nejnutnější věci.

Investiční portfolio – investujte do „portfolia pro každé počasí“

Jak si vydělat peníze? Chce-li si člověk užít pohodlnou finanční budoucnost, je po něj investování naprosto nezbytné. Jak ukázaly ekonomické dopady koronaviru, zdánlivě stabilní ekonomiku lze rychle postavit na hlavu a nechat ty, kteří se nepřipravili, bojovat o příjem.

Střadatelé, kteří mají časový horizont delší než několik let, mohou zvážit investiční portfolio, které zahrnuje kombinaci akcií, dluhopisů a drahých kovů, a které je navrženo tak, aby vydělalo slušný celkový výnos. V ideálním případě pohádkovou sumu peněz. Tento přístup není bez rizika.

Vyšší výnosy sebou nesou větší riziko

Spořitelé, kteří jsou ochotni akceptovat větší riziko v honbě za tučnějšími výnosy, mohou zvážit takové investice, jako jsou akcie či nejlepší dividendové akcie. Tyto typy investic nabízejí perspektivu vyšších výnosů, ale nejsou pojištěny, takže riziko ztráty je také vyšší.

Riziko existuje vždy, když investor kupuje akcie, a lidé si toho musí být vědomi. Cena akcií může být za tři roky nižší, je to však způsob, jak potenciálně získat vyšší návratnost investice. Pokud má investor dostatek času a investované peníze může delší dobu postrádat, pak se investice do akcií vyplatí.

Bezpečnější investicí je investice do nemovitostí či nákup dluhopisů.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang