Co dělat při ztrátě zaměstnání

Nezáleží na tom, zda zaměstnanec dostal výpověď nebo byl propuštěn. Není zásadní, zda to zaměstnanec čekal, nebo ho to úplně zaskočilo. Ztráta zaměstnání je vždy dezorientující.

Výpověď ze strany zaměstnavatele je poměrně nepříjemná zkušenost, může nastat i z důvodů neplnění pracovních povinností jako je například neomluvená absence v zaměstnání. Člověk se cítí jako v mlze. I v této mlze je však třeba odpovědět na několik důležitých otázek. Jak zaplatit nájem? Za co natankovat do auta? Co splácení půjčky? Nedojde nakonec na ukončení nájmu?

Průměrná délka nezaměstnanosti je podle Úřadu pro statistiku práce téměř 22 týdnů, takže je důležité rychle přizpůsobit své finance dočasnému novému normálu.

Vyřešení těchto úkolů během prvních sedmi dnů může nezaměstnanému pomoci najít finanční oporu při rozhodování o dalším postupu v kariéře. Nastartovat novou kariéru lze pomocí průvodního dopisu k žádosti o zaměstnání, jedná se o úvodní dopis, který by měl zaujmout personalistu.

Den 1: Požádat o podporu v nezaměstnanosti

Podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti je zásadním prvkem pro to, aby se člověk znovu postavil na vlastní nohy. V den ztráty zaměstnání je třeba kontaktovat úřad práce.

Ve většině případů lze žádost o podporu v nezaměstnanosti podat online. Proces může trvat několik týdnů, proto je dobré neotálet.

Den 2: Zhodnotit úspory

Udělat si přehled o tom, co se během let povedlo nashromáždit. Jak dlouho to vystačí? Započítat případné odstupné nebo výplatu za nevyčerpanou dovolenou, což pomůže rozšířit finanční rezervy.

V ideálním případě úspory vystačí na několik měsíců. Ve skutečnosti však mohou stačit jen na několik týdnů. Rozšířit je lze pomoci upřednostnění spořících účtů a omezení výdajů.

Penzijní spoření může vypadat jako záchranné lano, člověk by ho však neměl vybírat. Mezi daněmi, pokutami a ztrátou výdělku z důchodu je to neuvěřitelně drahý krok. Měla by to být až ta poslední možnost.

Den 3: Omezit výdaje

Člověk bez zaměstnání by měl přejít na nouzový rozpočet bez výdajů. To znamená omezit nepodstatné věci, včetně členství v posilovně, kabelové televize, streamovacích služeb a dalších předplatných.

Tyto změny se zdají být extrémní, avšak jsou pouze dočasné. Jakmile si člověk najde novou práci, můžete své výdaje znovu upravit.

Den 4: Obvolat věřitele

Nezaměstnaný by měl kontaktovat všechny věřitele, společnosti poskytující veřejné služby a vydavatele kreditních karet, kterým dluží peníze. Mnoho z nich bude mít možnost, jak nezaměstnanému pomoci, včetně snížení nebo pozastavení plateb. Určitě se bere v úvahu, když se dlužník ozve jako první.

Den 5: Nezanedbávat půjčky

Některé půjčky mají zabudované ochrany, které pomáhají přesně v této situaci. Někdy lze dočasně pozastavit splácení půjčky prostřednictvím odkladu splátek nebo odkladu splácení. Případně změnit splátkový plán tak, aby se snížila měsíční dlužná částka.

Den 6: Stanovit si priority finančních závazků

Pokud člověk nemá dostatek peněz, možná budete muset učinit několik těžkých rozhodnutí. Jak však rozhodnout, co se zaplatí a co ne?

Prioritou by mělo být zaplatit nájem, udržet energie a najíst se. Dluhy jsou až na dalším místě. Je vhodné upřednostnit půjčky zajištěné zástavou, jako je hypotéka nebo půjčka na auto. Jejich nesplácení by mohlo vést ke ztrátě domova nebo auta.

U kreditních karet je třeba pokračovat v placení alespoň minimální splátky tak dlouho, jak je to jen možné. Vynechání splátek poškodí kreditní skóre, které se může obnovit až za několik let. Navíc se může stát, že budou kreditní karty potřeba na pokrytí výdajů v budoucnu.

Zásadní je pokračovat v jednání s věřiteli, zejména pokud hrozí vynechání nějaké platby. Bude-li nezaměstnaný věřitele informovat, bude mít nad situací větší kontrolu.

Je třeba kontaktovat poskytovatele půjček a zjistit, jaká možnost je pro konkrétní situaci nejlepší.

Den 7: Vyřešit si zdravotní péči

Zdravotní pojištění u bývalého zaměstnavatele obvykle neskončí v den, kdy ukončení pracovního poměru. Často je pojištění alespoň do konce měsíce. Je však třeba překlenout mezeru do dalšího zaměstnání. Řešením je přihlášení na úřad práce, který placení zdravotního pojištění pokryje.

Nezaměstnané často zajímá jak vydělat peníze z domova. V dnešní době se daří virtuálním obchodům, stojí za to zjistit například jak založit eshop. Další možností je vytvářet zakázky. Je jedno, jestli jde o vytvoření webu nebo stavbu domu, na obojí se hodí smlouva o dílo. Na internetu je i vzor smlouvy o dílo.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang