Elektřina opět zdraží
Pokud člověk nevyužil fixace cen elektrické energie, kterou nabízeli v průběhu roku někteří dodavatelé, může být nemile překvapen. Je to tak každý rok a každý rok toto zdražení elektřiny pěkně otráví. I v příštím roce tomu bude stejně. Otázkou zůstává jen o kolik.
Nejčernější vizi načrtnul premiér Petr Nečas v květnu při návštěvě Německa. Krátce po tom, co Německo ohlásilo odklon od jaderné energie, oznámil možné zdražení elektřiny o třicet procent. To podle něj hrozilo, pokud by vláda nekompenzovala živelný nárůst fotovoltaických elektráren.
O kolik zaplatíme více bude jasné v nejbližších týdnech. Zatím je známa výše zdražení regulované části ceny elektřiny. Tu každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad a na přelomu roku vzroste průměrně o 3,4 procenta pro domácnosti, o 4,3 procenta pro maloodběratele a o 6,0-6,6 procenta pro velkoodběratele.. Cenu za silovou elektřinu budou jednotliví dodavatelé ohlašovat v nejbližších týdnech.
Nárůst regulované ceny od 1.1.2012 pro domácnosti
- E.ON – 0,6 procent
- PRE – 3,6 procent
- ČEZ – 4,9 procent
Cena za elektřinu, kterou jako spotřebitelé platíme, se skládá volné ceny za silovou elektřinu a z regulované ceny za dodávku elektřiny k odběrateli. Regulovanou část ceny platíme distributorovi elektrické energie – toho si nemůžeme vybrat, protože elektrická síť je jen jedna. V Praze elektrickou síť spravuje Pražská energetika, v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě E.ON a na zbytku území ČEZ.
Regulovaná část ceny pokrývá náklady distributora energie a další náklady spojené s provozem energetické soustavy, včetně kritizovaného příspěvku na obnovitelné zdroje.
Složky regulované ceny
- Cena za distribuci – rozděluje se na pevnou složku pokrývající náklady dodavatele a pohyblivou složku pokrývající ztráty energie v síti
- Cena za systémové služby – pokrývá náklady provozovatele přenosové soustavy s připojováním energetických zdrojů
- Krytí vícenákladů spojených s podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů – náhrada rozdílu mezi tržní cenou a výkupní cenou provozovatelům obnovitelných zdrojů energie
- Cena za činnost operátora trhu – pokrývá náklady Operátora trhu s elektřinou
Cenu za spotřebovanou energii lze ovlivnit – výběrem dodavatele
Domácnosti si svého dodavatele elektřiny mohou vybrat od 1.1.2006. Od té doby se počet firem, které se na domácnosti zaměřily zvýšil z průvodních tří celkem na osmnáct. Ceny elektřiny na příští rok začnou dodavatelé oznamovat v nejbližších týdnech. Své ceny obvykle jako první oznámí největší výrobci ČEZ a E.ON, menší dodavatelé obvykle na jejich nabídky reagují. Pokud zdraží hlavní dodavatel, dá se čekat totéž i od těch menších.
Pokud bychom se pustili do odhadu, kterým směrem se silová elektřina vydá, je třeba se podívat na ceny na energetických trzích. V tuto chvíli jsou ceny na energetické burze přibližně o desetinu vyšší než před rokem. Ovlivnila je především jarní havárie v elektrárně Fukušima a následný odklon Spolkové republiky Německo od jaderných elektráren.
V této souvislosti se dá očekávat, že dodavatelé elekřiny podraží o přibližně stejnou částku, tedy asi o desetinu. Jak už bylo řečeno, pokud jsme se svým dodavatelem nespokojeni, můžeme odejít k jinému. Aby to nebylo tak jednoduché, jednotliví dodavatelé se snaží přilákat zákazníky nejrůznějšími jednorázovými dárky a slevami. Pokud přechod k jinému dodavateli elektrické energie zvažujete, pečlivě se podívejte do své dosavadní smlouvy. Nezřídka se stává, že při brzkém odchodu budete muset „dárek“ vrátit. Ušetřit však lze.
Nemusí jít o zanedbatelné sumy – ceny silové elektřiny se liší až o čtvrtinu. Nejjednodušší přehled si uděláte, když najdete poslední roční vyúčtování a vyplníte potřebné údaje v našem cenovém kalkulátoru elektřiny.
Při vyšší spotřebě elektřiny se proto rozdíly v cenách jednotlivých dodavatelů elektřin mohou lišit o někdy tisíce korun. Změna dodavatele elektřiny je jedním ze způsobů jak s neustálým zdražováním elektřiny bojovat. Porovnání cen elektřiny můžete provést i u nás.