Hradec Králové

Hradec Králové je statutárním městem rozkládajícím se na ploše 105,61 km². Žije zde přes 93 tisíc obyvatel. Hradec Králové se nachází ve východních Čechách a je hlavní metropolí Královéhradeckého kraje. Leží na soutoku Orlice a Labe.

Město je důležitým centrem, a to správním, průmyslovým, obchodním a významné jsou i zdejší vysoké školy. Je i kulturním centrem. Kromě toho, že jsou zde muzea, divadla, kina, filharmonie atd., konají se zde různé festivaly. Jsou jimi např. Rock for People, Hudební fórum, Divadlo evropských regionů, Gastro Hradec, Hip Hop Kemp atd.

Nelákají-li vás festivaly, vypravte se sem za památkami. Významná je Bílá věž (renesanční zvonice z 16. století), Biskupský palác z osmnáctého století, schodiště Publico (krásná empírová památka), Braunův Betlém (baroko), Gočárovo schodiště atd. Láká-li vás více příroda, projděte se v okolí rybníka Biřička nacházejícího se nedaleko města. Místo je vhodné i pro cykloturistiku a letní koupání.

Turismus

Hradec Králové, který se nachází v České republice, je živé město se svým průmyslem a cestovním ruchem. Hradec Králové se nachází hodinu a půl od Prahy a je jedním z nejvýznamnějších turistických cílů, zejména pro milovníky okouzlující přírody, neboť se zde střídají lesy, řeky, jezera a nádherné.

Nejdůležitější věcí, která toto město odlišuje od ostatních, je, že se v něm nachází město kamenů, které se nachází v centru města. Hradec Králové má mnoho turistických a historických míst, která si turisté mohou prohlédnout a putovat mezi nimi a strávit tak nezapomenutelnou dovolenou v srdci České republiky.

Je zde také mnoho místních i mezinárodních restaurací, moderních nákupních a zábavních center a oblíbených trhů. Kromě moderních budov, které odrážejí míru jeho rozvoje, a muzeí a galerií, které vypovídají mnohé o historii tohoto svérázného města. Na turisty, kteří přijíždějí z celého světa, čeká mnoho pokladů, které mohou prozkoumat a poznat.

Gočárova architektura – Inspirativní funkcionalismus

Zlatá éra architektury v Hradci Králové začala na počátku 20. století, po první světové válce, kdy si rozvoj vyžádal nové tvůrčí impulsy v urbanismu. A jeden takový impuls přišel s novým územním plánem města od architekta Josefa Gočára, který je díky radiálně okružnímu principu zástavby dodnes nadčasový.

Gočárův Hradec zahrnuje úpravy náměstí, areálu školy, sídla biskupství a dnešní radnice. Dalším výrazným českým architektem byl Jan Kotěra, Gočárův předchůdce a autor secesní budovy muzea. Jejich originální a různé stavby daly Hradci název Salon republiky.

Bílá věž a katedrála Svatého Ducha

Bílá věž stojící v samém centru města je majestátní dominantou Hradce. Své jméno si vysloužila díky světlé barvě hořického pískovce, z něhož je postavena. Tato renesanční věž dosahuje výšky 72 metrů a návštěvníci se z ní mohou kochat nejen krásným výhledem na Hradec, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Stavba byla zahájena v roce 1574 a byla financována z darů občanů. O sedm let později byl do čtvrtého patra věže zavěšen impozantní zvon zvaný Augustin, vážící osm tun!

Na vrchol vede 220-230 schodů a výstup stojí za to. Je to směs starého a nového, nejnovější přírůstky kontrastují s původní dřevěnou konstrukcí. Ve věži je umístěn druhý největší a nejtěžší zvon v České republice, zvon Augustin. Při výstupu na vrchol se naskytne 360stupňový výhled na město.

V sousedství věže se nachází katedrála Svatého Ducha, jejíž historie je zahalena tajemstvím. Zakládací listina kostela se nedochovala, a tak se můžeme pouze domnívat, že jej nechala postavit česká královna Alžběta Bohatýrská v roce 1307.

Galerie moderního umění

Hradecká galerie má v rámci České republiky zcela ojedinělou sbírku, neboť v jejím depozitáři se nenachází žádný socialistický realismus (na rozdíl od většiny ostatních sbírek). Galerie má ucelenou sbírku českého kubismu a množství surrealistických děl z období 20. až 70. let 20. století.

Dnes galerie z roku 1953 sídlí v secesní budově na Velkém náměstí. Zajímavostí je, že myšlenka založit galerii vznikla u hradeckého biskupa Doubravy, který v roce 1919 věnoval v závěti svou osobní sbírku uměleckých děl.

Východočeské muzeum

Východočeské muzeum sídlí v secesní budově navržené architektem Josefem Gočárem v roce 1913. Jeho monumentální design zaujme na první pohled. Půdorys budovy má mnoho společného s půdorysy středověkých chrámů – například tvar latinského kříže. Exteriér je však ryze secesní s jedinečnými ornamenty na fasádě, poctivě lícovaným zdivem a geometrickým členěním.

V současné době má toto největší regionální muzeum ve svých archeologických, přírodovědných a historických sbírkách asi tři miliony exponátů. Jedním z cenných exponátů je pás zdobený drahokamy, který údajně patřil královně Alžbětě Pomořanské, vdově po Karlu IV.

Plavba po Labi

Řeka Labe je jednou z nejvýznamnějších evropských vodních cest a lze ji zažít na vlastní kůži při projížďce parníkem Hradecké paroplavební společnosti. Plavba vyjíždí ze Smetanova nábřeží, trvá celkem asi 50 minut a vyzdvihuje klasickou architekturu a přírodní krásy Hradce Králové. Jednou z nejkrásnějších staveb po cestě je ve skutečnosti vodní elektrárna. Je to secesní budova, která vypadá spíše jako muzeum než jako elektrárna.

Pádlové parníky připomínají lidskou vynalézavost 19. století, kdy byl tento způsob pomalého cestování zcela běžný. Může se nasednout na pádlový parník, jako je Primátor, Královna Eliška nebo Pirátská plachetnice, a vydat se na hodinovou plavbu, která turisty ze Smetanova nábřeží kolem secesního Východočeského muzea doveze ke krásné Sandrově vodní elektrárně a pak zpět proti proudu Labe malebnou příměstskou krajinou.

Hrad Potštejn

Hrad Potštejn se nachází na vrcholu kopce a je skvělou zastávkou pro milovníky historie. Kdysi to byl jeden z největších hradů v České republice a podle pověstí ukrývá skrytý poklad. Jeden z majitelů, hrabě Harbuval de Chamare, byl jeho odhalením posedlý a ve snaze o jeho vykopání zcela zničil hradní areál. Poklad se nikdy nenašel a dnes jsou zříceniny přístupné veřejnosti.

Pokud někoho odrazuje pěší túra na hrad, měl by raději navštívit zámek Potštejn. Nachází se na úpatí vesnice a najdete v něm starožitnosti, kompletně zrekonstruované místnosti a dokonce i jeden nebo dva strašidelné příběhy.

Adršpašsko-teplické skalní město

Nejznámější pískovcovou skálou je skála „Milenci“, která vypadá jako dva objímající se milenci. Natáčely se zde také části filmu Letopisy Narnie. Jsou zde vyznačené pěší stezky a park si lze v klidu projít přibližně za 3 hodiny. Je zde několik strmých schodů, ale každý si klidně může dát na čas.

Park bývá přeplněný, proto je lepší se sem vydat včas. V závislosti na ročním období zde turisté mohou objevit i skryté vodopády. Ale například v červenci uprostřed vlny veder bohužel vysychají, ale ti, kdo je navštíví během ramenních měsíců, by měli mít lepší oběd. Je zde několik úzkých štěrbin, kterými se musí lidé protáhnout, aby se dostali mezi skály.

Tento park musí vidět každý vášnivý turista a patří k nejnavštěvovanějším atrakcím v České republice.

ZOO Dvůr Králové

Zoo Dvůr Králové je jediným místem, kde se kdy podařilo odchovat ohrožené nosorožce bílé, poslední mládě se narodilo v roce 2000. Je druhou největší zoologickou zahradou v zemi a je považována za přední organizaci v oblasti ochrany přírody.

Návštěvníci se mohou zde vydat na terénní safari, z pohodlí džípu spatřit některé z „velké pětky“ a poté si vychutnat pravé keňské jídlo. Denně jsou také k dispozici prohlídky s průvodcem, při kterých se lidé dozví více o mnoha iniciativách zoo.

Jak se dostat do Hradce Králové

V Hradci Králové se nachází letiště, však nelétá se sem. Letiště je také v nedalekých Pardubicích, ale počet letových linek, které toto letiště obsluhuje, je velmi omezený. Pokud by někdo chtěl do Česka přiletět letadlem a vydat se do Hradce Králové, pak by ve většině případů měla být nejjednodušší rezervace letenky do Prahy (PRG) a následná cesta vlakem/autobusem.

Z Prahy do Hradce Králové jezdí přímé vlaky. Cesta trvá přibližně 1 h 40 min, pokud se jede rychlíkem. Další oblíbenou možností je jet vlakem Pendolino / Eurocity / Expres z Prahy do Pardubic a tam přestoupit na místní vlak jedoucí do Hradce Králové. V závislosti na tom, jak dlouho se bude v Pardubicích čekat na přípojný vlak, může být tato varianta o několik minut rychlejší.

Tyto vlaky jsou rychlejší než rychlíky, které jsou jen o kategorii výše než lokální vlaky. Podrobné jízdní řády se nachází na stránkách Českých drah. Do Hradce Králové je samozřejmě možné se dostat také autobusem z mnoha míst v Česku.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang