Investice do zlata a stříbra – návod a informace 2023
Peníze je potřeba zodpovědně investovat do moderních i tradičních investičních možností. Investice do zlata a stříbra patří spíše mezi ty tradiční investice. Vyplatí se investice do stříbra nebo zlata?
Zlato se často objevuje v investičních portfoliích, protože tento drahý kov je pojistkou proti inflaci a bezpečným aktivem. Zlato nabízí určitou míru bezpečí vzhledem k tomu, že může být snadno použito jako zástava k zajištění úvěrů v turbulentnějších dobách.
Hodnota bezpečných aktiv jako je zlato má při vyšších úrokových sazbách tendenci klesat, protože vyšší úrokové sazby mohou vést k posílení měny a lepším výnosům z jiných investičních produktů.
Investice do stříbra
Stříbro je drahý kov s rolí zajištění proti inflaci, nicméně je to také průmyslový kov, který má mnoho různých využití. To je důvod, proč je někdy stříbro nazýváno jako hybrid. Stříbro v roce 2020 dosáhlo několikaletého minima. V roce 2021 bylo stříbro v poměrně slabé pozici, stále se nacházelo nad minimy z let 2014 a 2019.
Zájem o stříbro je volatilnější. Stříbru se někdy říká „neklidný kov“, protože jeho cenová dynamika je velmi volatilní. Jeho vnitřní hodnota však spočívá v tom, že se jedná o konečné hmotné aktivum.
Proto je nepravděpodobné, že by cena stříbra někdy klesla na nulu, takže investoři často nakupují, když jeho cena klesá, aby využili další příležitosti k růstu ceny stříbra směrem vzhůru.
Zotavení ceny stříbra po krachu kvůli koronaviru bylo zajímavé a cena zůstala zvýšená o 20 až 30 % nad úrovní ceny před koronavirem. Stříbro nemá však takovou přitažlivost jako zlato, není tak cenné.
Není neobvyklé, že růst hodnoty stříbra je tažen zlatem. Technický výhled pro stříbro vypadal v roce 2021 slibně, protože investoři ho považují za výhodný nákup ve srovnání se zlatem.
Stříbro také těží z toho, pokud se daří komoditám jako celku. Pokud se ekonomikám daří relativně dobře, mělo by z toho těžit z hlediska růstu průmyslu.
Vliv na cenu zlata a stříbra má také skutečnost, že v různých třídách aktiv se objevují náznaky bublin, proto se investoři opět zajišťují. To dává investici do zlata a stříbra váhu jako téma pro následující měsíce a roky.
Poměr ceny zlata a stříbra
Poměr zlata a stříbra byl ke konci roku 2021 někde na úrovni 80:1. Poměr ukazuje na potenciální překonání výkonnosti stříbra nad výkonností zlata a naznačuje, že pokud zlato poroste, stříbro se přinejmenším sveze a s velkou pravděpodobností by mohlo zlato překonat.
Průměr v moderní éře investování se pohyboval mezi 40:1 a 50:1. Nejblíže si byly v ceně v roce 2011, kdy stříbro dosáhlo rekordní hodnoty 46 dolarů za unci, v té době byl poměr 30:1 u zlata a stříbra.
Dokonce na začátku roku 1980 byl na velmi krátkou dobu poměr zlata a stříbra 17:1. Podle některých analytiků je možné, že se během býčího trhu v následujících letech bude stříbro přibližovat blíže k podobným poměrům.
Ke konci roku 2021 byl tento poměr nižší než v minulosti. Zjednodušeně řečeno, z historického hlediska je stříbro ve srovnání se zlatem extrémně podhodnocené. V určitém okamžiku by investoři měli očekávat, že se tento rozdíl uzavře a začne se srovnávat a lze očekávat v následujících letech větší růst stříbra.
Investice do stříbra v roce 2023 se tedy pravděpodobně vyplatí. Po roce 2021 ve znamení nedostatečné výkonnosti stříbra mohou v následujících letech obrátit svou pozornost zpět ke stříbru. Stříbro v roce 2021 mělo nižší výkonnost než zlato. A v důsledku toho se očekává k určitému přesunu investorů na trh se stříbrem.
Mnozí se domnívali, že rok 2021 bude rokem stříbra a zlata kvůli obavám z inflace. Cenové tlaky dosáhly koncem roku 2021 nejvyšší úrovně od roku 1982, když meziroční index spotřebitelských cen vzrostl v listopadu na 6,8 %.
V roce 2021 byl zaznamenán větší příliv peněz do akciových strategií než za posledních 20 let dohromady. To drželo hodnotu zlata a stříbra nízko. Reálné výnosy v roce 2021 vzrostly, hospodářský růst překonal očekávání a trh byl přesvědčen, že inflace je přechodná.
Průmyslová složka
Ceny v roce 2021 utrpěly částečně kvůli omezeným dodávkám a výrazně zvýšeným nákladům na energie. Průmyslová složka stříbra však přispěje k růstu drahého kovu i v následujícím období, až se vyřeší některé problémy dodavatelského řetězce.
Přesto zájem o stříbro roste díky jeho užitečnosti při výrobě polovodičů a technologií. Celosvětový přechod na elektrifikaci se rozbíhá a o stříbře se opět začíná hovořit jako o investiční nabídce.
Může se začít zvyšovat spotřeba a poptávky po stříbře ze strany sektoru obnovitelných zdrojů. Může se zrychlit proces dekarbonizace a to se projeví na trhu se stříbrem. Stříbro také těží z rozšiřování technologie 5G (mobilní telefony), ze závazku vlád investovat do ‚zelené‘ infrastruktury a z elektrifikace vozového parku. V elektromobilech se používá podstatně více stříbra než v automobilech se spalovacími motory.
Dalším rozhodujícím faktorem, který by mohl ceny stříbra vynést výše, je přechod na větší využívání solární energie. Zvýšené investice do solárních panelů by měly stříbro podpořit.
Je inflace pro drahé kovy dobrá?
V posledních letech se pravidelně objevují obavy z inflace. Spotřebitelé pociťují vyšší účty za potraviny, zatímco prudce rostoucí ceny energií všude zvyšují náklady na zboží a služby. To by tradičně přimělo investory obrátit se ke zlatu, nicméně ve světě investování není nic jednoduché.
Úrokové sazby ještě nikdy nebyly tak nízké po tak dlouhou dobu a globální dluh ještě nikdy nebyl tak vysoký jako během let 2020 a 2021. Navíc vzestup kryptoměn jako je Bitcoin, Ethereum a ceny altcoinů dávají investorům alternativní možnost pro jejich hotovost.
Pokud inflace povede k vyšším úrokovým sazbám, nemusí to nutně podpořit tezi o investicích do zlata a stříbra. To proto, že když investoři získají vyšší úrokové sazby, jsou tyto výnosy zlepšením pro zlato a stříbro, které úroky nepřinášejí.
Inflace snižuje kupní sílu papírových měn, právě zde se drahé kovy uplatní. Zlato je vzácné, takže nemůže být znehodnoceno způsobem, jakým mohou být znehodnoceny klasické papírové peníze.
Hledá-li investor způsob, jak vyzrát na inflaci, měl by se zaměřit na investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Investice do nemovitostí obecně patří v posledních letech mezi oblíbené investiční nástroje.
Jak vlády a státy oceňují zlato
Zlato bylo v historii žádanou komoditou s vysokou hodnotou a velká část vládní alokace aktiv byla tradičně ve zlatě. V září 2021 byly Spojené státy s rezervami zlata ve výši 8 133,5 metrických tun vedoucí zemí v držení zlata na světě. Na druhém místě bylo Německo a na šestém Čína.
- Polovina celosvětové spotřeby zlata připadá na šperky
- 40 % na investice do zlata – 25 % na rezervy centrálních bank, 15 % v držení jednotlivců
- 10 % na průmysl
Největšími světovými producenty zlata jsou Čína, Austrálie, Spojené státy, Jihoafrická republika, Rusko, Peru a Indonésie. Zatímco největšími světovými spotřebiteli zlatých šperků jsou Indie, Čína, Spojené státy, Turecko, Saúdská Arábie, Rusko a Spojené arabské emiráty.
Zajímavostí na trhu se zlatými šperky je, že staré zlaté šperky se často recyklují. A toto recyklované zlato se vrací zpět do oběhu, aby uspokojilo zvýšenou poptávku. S růstem cen zlata se tato recyklace často zvyšuje. Například v letech 2003 až 2010 se nabídka zlata z recyklovaných šperků zdvojnásobila.
Zájem investorů o zlato kolísá v závislosti na ceně zlata a krátkodobém výhledu. Na podzim roku 2021 klesla celosvětová držba zlata ve fondech ETF. Zdálo se však, že zájem o fyzické zlato posílil.
Nákup fyzického zlata a stříbra
Někdy spotřebitelé rádi vlastní fyzické zlato, protože je to něco hmatatelného, co mohou vidět a držet. Poskytuje jistotu bohatství ve stále digitálnějším světě. Když se navíc zvolí nějaká spolehlivá společnost pro nákup a také pro držení zlata, která je schopna zajistit investování v bezpečí, je pro řadu investorů zlato dobrou volbou.
Diverzifikační výhody zlata spolu s nabídkou ochrany proti poklesu ho činí atraktivním pro investory, kteří se chtějí zajistit.
Investiční zlato lze koupit v několika rozličných podobách. Investiční zlato může být v podobě mincí nebo lze koupit zlato jako zlaté cihly. Výběr podoby investičního zlata je ryze na konkrétním investorovi. U jiných investičních drahých kovů je tomu stejně, takže není problém koupit investiční stříbro v podobě stříbrných cihel či mincí.
Zlaté a stříbrné mince a slitky lze zakoupit u „autorizovaných prodejců“. Lze je také zakoupit zlato a stříbro v aukčních síních, na eBay a v klenotnictvích.
Investování do ETF na zlato a stříbro
V posledních letech prudce vzrostla popularita burzovně obchodovaných fondů ETF, které investorům nabízejí volnou ruku při investování do témat nebo aktiv podle vlastního výběru.
Co jsou to fondy ETF? Jedná se o cenný papír, podobně jako u akcií. Tento fakt nicméně bývá uváděn jako jedno z hlavních negativ ETF, jelikož emitent cenného papíru může zkrachovat.
Naopak mezi pozitiva lze uvést vysokou likviditu, nulové DPH, žádné skladovací náklady nebo také například velmi nízké náklady na transakci.
Pro každého bude jistě nutné zvážit si pro a proti. V každém případě nabízí ETF další možnosti investice do drahých kovů. Investice do zlata nebo stříbra má tedy i nyní mnoho možností a podob.
Investování do akcií těžařů zlata a stříbra
Těžební společnosti těžící zlato se liší velikostí a kvalitou produkovaného zlata. Mnohé z nich jsou neekonomické, pokud cena zlata nepřesáhne určitou úroveň. Proto vysoké ceny zlata přivedou jinak nerentabilní doly k produkci.
Mezitím nízkonákladoví producenti dosahují ještě větších zisků a produkce se rozšiřují. Alternativou však je, že když jsou ceny zlata nízké, neekonomičtí producenti musí ukončit činnost a nabídka se snižuje.
Jedním z myšlenkových směrů je, že inflace zvyšuje výrobní náklady, což těžbu prodražuje, nicméně rostoucí ceny komodity ztráty kompenzují. Tento vztah mezi inflací a rostoucí cenou zlata potvrzuje řada studií.
Akcie zlata a stříbra, které je třeba sledovat:
- Barrick Gold (NYSE: GOLD)
- Newmont Corportation (NYSE: NEM)
- Gold Fields Limited (NYSE:GFI)
- Royal Gold, Inc. (NASDAQ:RGLD)
- Rio Tinto Group (NYSE:RIO)
- First Majestic Silver (NYSE: AG)
- Pan American Silver (NASDAQ: PAAS)
Pro akciové investory, kteří chtějí diverzifikovat portfolio, jsou těžaři zlata a stříbra někdy jasnou volbou. Jsou však náchylné k volatilitě.
Investice do stříbra v roce 2023-2024
Se zlepšujícím se bohatstvím a hospodářským růstem roste poptávka po zlatě. To proto, že se více peněz utrácí za šperky, technologie a investice.
Stejně tak v obdobích nejistoty, kdy tržní rizika vyvolávají obavy, se zlato používá k zajištění proti znehodnocení měny, vysoké inflaci a dalším systémovým rizikům.
V letech 2023-2024 zlato pravděpodobně získá na hodnotě, pokud bude převládat inflace a slabší dolar. Centrální banky začaly zvyšovat úrokové sazby a omezovat nákupy aktiv. To je pro zlato příznivé.
Navíc se zdá, že ve světě zaměřeném na boj proti klimatickým změnám může být zlato bezpečným aktivem. Zpráva, kterou si nechala vypracovat Světová rada pro zlato ve spolupráci s poradenskou společností Urgentem zabývající se klimatickými riziky, zjistila, že držba zlata může sladit portfolio investora s klimatickými cíli a scénářem Net Zero.
Mezi výhody investice do zlata patří snížení uhlíkové stopy smíšeného portfolia (akcií a podnikových dluhopisů) a snížení zranitelnosti portfolia vůči rizikům klimatické transformace, jako jsou například uhlíkové daně.
Někteří analytici předpovídají, že zlato zažije v roce 2023 a 2024 nejméně jeden býčí cyklus s cílovou cenou zlata 2 500 USD. To vychází z předpokladu, že býčí cyklus zlata a stříbra začal v roce 2019 a v roce 2023 zrychluje.
Mezitím je cena stříbra méně předvídatelná. Přesto ji někteří analytici vidí ve stejné trajektorii jako zlato a vzhledem k tomu, že poptávka po bateriích a technologiích bude pokračovat, může se zvýšit i poptávka po stříbře.
Problém však spočívá v tom, že inflace se plíživě projevuje, dokud není příliš velká na to, aby ji bylo možné vydávat za náhodnou. Navíc mění své tempo – jde, pak klusá, pak opět klusá, pak cválá, než se zase vrátí zpět. Období zpomalení dávají naději, dokud ji nezhatí opětovný rozběh.
A to je právě „normální“ inflační prostředí. Dnešní extrémní podmínky a přesvědčení činí USA obzvláště náchylnými k vysoké a rostoucí míře inflace a to má přímý vliv na hodnotu zlata a stříbra.