Investice do zlata – jak na to, vyplatí se v roce 2023?
Zlato je jedním z prvních obchodovaných aktiv, existovalo například již dlouho před akciemi a dluhopisy. Obchodování se zlatem nabízí investorům spoustu příležitostí, ovšem ne bez úskalí. Proč lidé investují do zlata? Jak investovat do zlata a je zlato v roce 2023 dobrou investicí?
Je jasné, že cena zlata a graf hodnoty zlata do jisté míry osciluje. Nicméně i přesto je možné říci, že hodnota zlata bude vždy relativně stálá ve srovnání s investicemi do nemovitostí nebo s jinými investičními příležitostmi.
Optimální je zlato hlavně tehdy, když si člověk pouze potřebuje uložit peníze a nic víc nechce řešit. V tom případě je zlato výbornou volbou.
V těžkých ekonomických časech nebo při nervozitě na akciovém trhu se investoři často obracejí ke zlatu jako k bezpečné investici. Vzhledem k prudkému nárůstu inflace a akciovému trhu pohybujícímu se kolem historických maxim hledají někteří investoři bezpečné aktivum, které má prokazatelné zisky a uchovává hodnotu – a tím je zlato.
Střadatelé a investoři mají zlato rádi z mnoha důvodů. Jedním z důvodů je, že má zlato vlastnosti, které z této komodity činí dobrou alternativu k tradičním cenným papírům jako jsou akcie, akciové fondy a dluhopisy.
Zlato vnímají jako uchovatele hodnoty, přestože se jedná o aktivum, které nevytváří peněžní toky. Někteří vnímají zlato jako zajištění proti inflaci, protože se obávají, že kroky centrálních bank na podporu ekonomiky a vládní výdaje mohou způsobit problémy s inflací.
Ne nadarmo se však říká, že nejlepší investicí je investice do vzdělání. Vzdělání rozšiřuje obzory, obohacuje a dává svobodu. Každý, kdo chce zlepšit své postavení, by měl do vzdělávání a seberozvoje investovat.
Proč investovat do zlata?
Zlato může být stále spolehlivou a dlouhodobou investicí a může být cenným doplňkem portfolia, zejména v době hospodářského poklesu.
Investice do zlata zajistí:
- Zachování majetku – mnoho investorů důvěřuje zlatu pro jeho schopnost uchovat bohatství. Zlato zachovává či dokonce zvyšuje svou hodnotu mnohem více než například bankovky, které na hodnotě mnohdy ztrácejí díky inflaci.
- Hedge – ceny zlata se často zhodnocují spolu s rostoucími inflačními sazbami a znehodnocováním koruny. Z tohoto důvodu se investoři mohou poohlédnout po nákupu zlata jako po zajišťovacím aktivu, když si uvědomí, že ztrácejí peníze. To vyplývá opět z logiky, že zlato si často udržuje svou hodnotu nebo dokonce posiluje, když hodnota koruny klesá.
- Bezpečí – na rozdíl od měn zlato není přímo ovlivňováno rozhodováním o úrokových sazbách a nelze přes tiskárny kontrolovat jeho nabídku a poptávku. Zlato je vzácné aktivum, které si v průběhu času udržuje svou hodnotu a osvědčilo se jako pojistka při nepříznivých ekonomických událostech. Z tohoto důvodu je zlato mnoha investory považováno za synonymum bezpečí.
- Diverzifikace portfolia – vyvážené portfolio často zahrnuje diverzifikační aktiva, mezi které patří zlato, protože jsou běžně negativně korelována s akciovým trhem. Diverzifikované investiční portfolio pomáhá investorům snižovat riziko a volatilitu.
- Příležitosti pro akcie ve zlatě – hodnoty zlatých akcií se obvykle částečně odrážejí od pohybu ceny drahého kovu – zlata. Zlaté akcie si však mohou udržet ziskovost i v případě, že je cena zlata nízká. Navíc mnoho těžařských společností vyplácí značné dividendy, což může investorům pomoci poskytnout další pobídku k nákupu akcií do zlata.
Hlavní výhody zlata:
- Výnosnost – Aktuální cena zlata může krátkodobě kolísat, ale z dlouhodobého hlediska může překonávat výkonnost tříd aktiv jako jsou akcie a nemovitosti (nutno brát v úvahu náklady na skladování).
- Zajištění proti inflaci – cena zlata za gram má tendenci růst, když se zvyšují životní náklady.
- Diverzifikace – hodnota zlata se nepohybuje stejným způsobem jako hodnota dluhopisů nebo akcií. Z historického hlediska se zdá, že poklesy akciových trhů nemají na zlato vliv. Proto je to dobrý způsob, jak diverzifikovat portfolio.
Zlato je již dlouho jedním z nejcennějších kovů. Hrálo významnou roli v ekonomikách mnoha zemí a dříve se používalo jako forma měny.
5 způsobů nákupu a prodeje investičního zlata
Ve srovnání s jinými komoditami může být získání expozice vůči zlatu snadné. Investoři se mohou rozhodnout, jak začít investovat – mají k investici do zlata k dispozici několik investičních produktů. Je také méně volatilní než některé komodity, například obchodování s ropou nebo obchodování se zemědělskými produkty, které mohou být ovlivněny sezónními událostmi nebo ekonomickou nestabilitou.
Zde způsoby pro vlastnění zlata a pohled na rizika, která jsou s nimi spojena.
1. Zlaté slitky a fyzické zlato
Oblíbeným investičním produktem pro investory všech typů je zlatý slitek, zlaté mince a pruty a investice do zlatých cihel. Tyto formy představují samotný fyzický kov v rafinované podobě vhodné pro obchodování. Jsou tvarově poměrně stálé a také se lze spolehnout na to, že budou skladné.
Investoři je obvykle mohou zakoupit u obchodníka s drahými kovy, v bance (např. investiční zlato ČNB) nebo u makléře na internetu a osobně. Zlaté cihly mohou pak být skladované jednak přímo doma a jednak třeba v bance anebo v jiné ostražitě hlídané instituci.
Kromě zlatých slitků se investoři mohou rozhodnout pro nákup zlatých šperků nebo jakýchkoli jiných fyzických zlatých produktů. U zlatých šperků však často dochází k cenové přirážce vzhledem k pracnosti a maloobchodním cenám výrobku.
Na tomto principu vydělávají například obchodníci provozující Zlaté cihly mohou být jednak přímo doma a jednak třeba v bance anebo v jiné ostražitě hlídané instituci. a následný prodej zlata.
Aby majitelé fyzického zlata dosáhli zisku, jsou zcela závislí na růstu a vývoji ceny této komodity. To je v kontrastuje s majiteli podniku (např. společností těžící zlato), kde společnost může produkovat více zlata, a tedy i větší zisk, což zvyšuje investice do daného podniku.
Riziko tohoto investičního produktu je, že fyzické zlato nelze skladovat tak snadno jako jiná finanční aktiva. Zabírá místo a je s ním spojeno riziko ztráty nebo krádeže. Při nákupu a skladování jakéhokoli fyzického zlata je třeba se ujistit, že investor má pojištění, které se vztahuje na případ ztráty nebo krádeže.
Zlatá mince sice zabere méně místa než zlatá cihla, nicméně v obou případech je dobré svou investici dobře a především bezpečně uložit.
Druhé největší riziko nastane, pokud bude investor muset prodat zlato. Může být obtížné získat za své držení plnou tržní hodnotu, zejména pokud se jedná o mince a investor potřebujete peníze rychle. Možná se bude muset spokojit s prodejem svých zásob za mnohem nižší cenu, než jakou by mohl získat na trhu.
2. ETF, které vlastní zlato
Vlastnictví fyzického zlata s sebou nese problémy s jeho skladováním, pojištěním a dalšími nákladnými poplatky. Není proto překvapením, že se zlaté ETF ukázaly jako oblíbený způsob, jak získat expozici vůči zlatu, aniž by bylo nutné jej skladovat.
Burzovně obchodované fondy nabízejí expozici na trhu se zlatem, protože mnoho ETF sleduje pohyby této komodity. Kromě toho lze ETF fondy považovat za likvidnější a méně nákladnou investici ve srovnání s vlastnictvím fyzického zlata.
Pokud nechce investor mít potíže s vlastnictvím fyzického zlata nebo řešit jiné složitější alternativy, pak je skvělou možností nákup burzovně obchodovaného fondu ETF, který sleduje tuto komoditu. Mezi tři největší ETF patří:
- SPDR Gold Shares (GLD)
- iShares Gold Trust (IAU)
- Aberdeen Standard Physical Gold Shares ETF (SGOL)
Cílem těchto ETF je vyrovnat výkonnost ceny zlata po odečtení ročního nákladového poměru ETF. Nákladové poměry výše uvedených fondů činily ke konci roku 2021 pouze 0,4 %, 0,25 % a 0,17 %.
Další velkou výhodou vlastnictví ETF oproti slitkům je, že je lze snadněji vyměnit za hotovost za tržní cenu. S fondem lze obchodovat kterýkoli den, kdy je trh otevřen. Obchodování je za jasnou cenu, stejně jako při prodeji akcií. Zlaté ETF jsou likvidnější než fyzické zlato a může s nimi investor obchodovat z pohodlí domova.
ETF dávají expozici vůči ceně zlata, takže pokud cena stoupá nebo klesá, měl by se fond chovat podobně, opět po odečtení nákladů na samotný fond. Ve stejném duchu, jak fungují akcie, může být i zlato někdy podobně volatilní.
Tyto ETF však umožňují vyhnout se největším rizikům spojeným s vlastnictvím fyzické komodity: chránit své zlato a získat plnou hodnotu za své podíly.
3. Futures do zlata
Futures do zlata jsou dobrým způsobem, jak spekulovat na růst (nebo pokles) ceny zlata. Největší výhodou použití futures pro investování do zlata je obrovská finanční páka, kterou lze využít.
Je možné vlastnit velké množství futures na zlato za relativně malou částku peněz. Pokud se futures na zlato budou pohybovat směrem, kterým si investor myslí (a na který vsází), může velmi rychle vydělat spoustu peněz.
Bohužel pákový efekt pro investory do futures kontraktů platí v obou směrech. Pokud se zlato pohne proti investorovi, bude nucen vložit značné částky peněz na udržení kontraktu (tzv. marže), jinak makléř pozici uzavře a investor utrpí ztrátu. Trh s futures sice umožňuje vydělat spoustu peněz, ale stejně rychle o ně může investor přijít.
Obecně platí, že trh s futures je určen pro sofistikované investory a budete potřebovat makléře, který umožňuje obchodování s futures, a ne všichni velcí makléři tuto službu poskytují.
4. Těžební akcie
Dalším způsobem, jak využít rostoucích cen zlata, je vlastnit těžební společnosti, které zlato produkují.
Další možností je nákup akcií těžařů zlata, které jsou, jak je známo, rizikovější než fyzické zlato. Je to proto, že člověk musí brát v úvahu úspěšnost podniku odděleně od ceny zlata. Kromě toho jsou však těžební společnosti obvykle spekulativní investicí, takže je možnost vydělat, nebo naopak ztratit spoustu peněz.
To může být pro investory nejlepší alternativa, protože na zlatě mohou vydělávat dvěma způsoby. Za prvé, pokud cena zlata roste, rostou i zisky těžařů. Za druhé, těžař má možnost v průběhu času zvýšit produkci, což přináší dvojí efekt.
Vždy, když člověk investuje do jednotlivých akcií, musí pečlivě porozumět danému podniku. Existuje celá řada nesmírně rizikových těžařů, takže bude třeba opatrnosti při výběru osvědčeného hráče v oboru.
Pravděpodobně nejlepší je vyhnout se malým těžařům a těm, kteří ještě nemají těžební důl. Navíc, stejně jako všechny akcie, i akcie těžařů mohou být volatilní.
5. ETF, které vlastní akcie těžařů zlata
ETF na těžaře zlata poskytnou expozici vůči největším těžařům zlata na trhu. Vzhledem k tomu, že tyto fondy jsou diverzifikovány napříč celým sektorem, nebude příliš bolet slabší výkonnost žádného jednotlivého těžaře.
Mezi větší ETF fondy v tomto sektoru patří:
- VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX)
- VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF (GDXJ)
- iShares MSCI Global Gold Miners ETF (RING)
Nákladové poměry těchto fondů činí ke konci roku 2021 výše 0,51 %, 0,52 % a 0,39 %. Tyto fondy nabízejí výhody vlastnictví jednotlivých těžařů s bezpečností diverzifikace.
Diverzifikované ETF sice ochrání před špatným hospodařením jedné společnosti, ale neochrání před něčím, co ovlivní celé odvětví – jako jsou například trvale nízké ceny zlata.
Navíc je při výběru fondu třeba opatrnosti – ne všechny fondy jsou si rovny. Některé fondy mají zavedené těžaře, zatímco jiné mají mladé těžaře, kteří jsou rizikovější.
Proč mají investoři rádi zlato
Někteří investoři říkají, že zlato má prokazatelné výnosy, likviditu a nízkou korelaci, což z něj dělá velmi účinný diverzifikátor.
Tyto vlastnosti jsou pro investory obzvláště důležité:
- Výnosy: Zlato v určitých obdobích překonává akcie a dluhopisy, i když ne vždy je překonává.
- Likvidita: Pokud se nakoupí určité druhy aktiv založených na zlatě, lze je snadno přeměnit na hotovost.
- Nízká korelace: Zlato se často vyvíjí odlišně od akcií a dluhopisů, což znamená, že když rostou, tak zlato může klesat nebo naopak.
Kromě toho zlato nabízí další potenciální výhody:
- Diverzifikace: Protože zlato obecně není vysoce korelované s jinými aktivy, může pomoci diverzifikovat portfolia, což znamená, že celkové portfolio je méně volatilní.
- Defenzivní uchování hodnoty: Investoři se často uchylují ke zlatu, když vnímají ohrožení ekonomiky, což z něj činí defenzivní investici.
To je několik hlavních výhod zlata, ale tato investice – stejně jako všechny investice – není bez rizik a nevýhod.
Ačkoli se zlato někdy vyvíjí dobře, není vždy jasné, kdy přesně jej nakoupit. Protože zlato samo o sobě nevytváří peněžní toky, je obtížné určit, kdy je levné. Jinak je tomu u akcií, kde existují jasnější signály založené na výnosech a finančních ukazatelích společnosti.
Jelikož zlato neprodukuje peněžní tok, musí investoři spoléhající na výdělek na zlatu věřit, že někdo jiný za tento kov zaplatí více než oni. Naproti tomu majitelé podniku – například těžaře zlata – mohou profitovat nejen z rostoucí ceny zlata, ale také z toho, že podnik zvyšuje své tržby a zisky.
Jaká jsou rizika nákupu zlata?
Stejně jako každá investice i investice do zlata s sebou nese určité riziko.
Pokles ceny – cenu zlata v konečném důsledku určuje nálada investorů. Pokud je po něm poptávka, cena roste, naopak pokud je mimo oblibu investorů, cena klesá. Pro omezení dopadu poklesu ceny zlata na hodnotu portfolia je třeba omezit procentní podíl zlata v něm.
Méně způsobů diverzifikace – zatímco akciové investice lze diverzifikovat v rámci různých průmyslových odvětví a regionů, způsobů, jak diverzifikovat držbu zlata, je méně.
Žádný výnos – zlato není investicí s pevným výnosem, jako jsou například zlaté nebo podnikové dluhopisy. Nevyplácí žádný výnos.
Náklady – jeho skladování a pojištění může nakonec přijít draho. Někteří prodejci zlato za poplatek uskladní nebo si lze zaplatit bezpečnostní schránku. Zlato je možné mít také doma v trezoru, ale nezapomenout o tom informovat pojišťovnu, protože nemusí být automaticky kryto v pojištění.
Je zlato nyní dobrou investicí?
Zlato může být dobrým investičním aktivem, které lze mít jako součást vyváženého portfolia. Zlato se může pochlubit jednou z nejvyšších likvidit na komoditních trzích a jeho hodnota v průběhu času častěji roste. Stejně je to i u investičních diamantů.
Pokud investor před 30 lety investoval do zlata 10.000 korun, od té doby se jeho hodnota zvýšila o více než 500 %. To znamená, že původní investice by nyní mohla mít hodnotu více než 50.000 korun. Takové zlaté rezervy se vyplatí.
Na finančních trzích ovšem platí, že minulá výkonnost není ukazatelem výkonnosti budoucí – ačkoli aktivu, které vykazuje vysokou výkonnost po mnoho let, lze dát přednost před aktivem, které tak dobrou výkonnost nevykazuje.
Klíčové poznatky:
- Investoři získávají expozici vůči zlatu z mnoha důvodů. Investoři však volí zlato zejména jako bezpečí, zajišťovací aktivum nebo k diverzifikaci svého portfolia. Zlato má několik důvodů, proč je využíváno jako investiční aktivum, a často je vybíráno pro jejich kombinaci.
- Existuje mnoho způsobů, jak do zlata investovat. Neexistuje však žádná „nejlepší“ metoda, protože nástroj závisí na osobních preferencích investora a jeho investičních cílech.
- Zlato je za správných okolností dobrou investicí. Klíčem k úspěšnému investování je vědět, za jakých okolností dané aktivum zvolit. Zlato tedy může být dobrou investicí, ale může silně záviset na osobních preferencích a vhodnosti aktiva pro portfolio investora.
- Zlato není bez rizika. Stejně jako všechna finanční aktiva je i investování do zlata a obchodování s ním spojeno s rizikem ztráty kapitálu. Do zlata by investor měl investovat nebo s ním obchodovat pouze v případě, že je poučen o rizicích s tím spojených.
Investování do zlata není pro každého a někteří investoři se drží spíše investic do podniků, které vydělávají peníze, než aby spoléhali na to, že někdo jiný zaplatí za lesklý kov více.
To je jeden z důvodů, proč legendární investoři jako je Warren Buffett varují před investováním do zlata a místo toho obhajují nákup podniků, které vydělávají peníze.
Vlastnit akcie nebo ETF fondy je navíc jednoduché a jsou vysoce likvidní, takže v případě potřeby může investor svou pozici rychle převést na hotovost.