Jak nadepsat balík – Česká pošta, Zásilkovna
Zabalit, nadepsat a poslat balík není nic složitého. Odesílatel má navíc máte na výběr hned z několika dopravců, kteří se postarají o běžné i nadrozměrné zásilky a dovezou je na místo určení po Čechách i v cizině. Jak nadepsat balík a s kým ho poslat?
Proces zasílání balíků může představovat mnoho otázek. Jak zabalit položky? Jak odeslat balík? Kterou službu použít? Jak nadepsat balík? Tento článek odpoví na tyto a další otázky, aby byl proces zasílání balíků co nejsnadnější a nejefektivnější.
Jak poslat balík
Poslat balík není nic složitého. Zde jsou uvedeny kroky, které pomohou tento proces zvládnout:
- Balení: První krok v procesu je řádně zabalit položky, které se mají odeslat. Je třeba zvolit pevnou a vhodnou krabici, která ochrání obsah. Nejlepší je předměty uvnitř krabice zabalit do bublinková fólie nebo starých novin. Také je potřeba myslet na dostatečně velké deformační zóny neboli dostatečně velkou vzdálenost zboží od vnitřní strany krabice.
- Nadepsání: Na balík je potřeba správně napsat adresu příjemce. Jak nadepsat balík je uvedeno dále v tomto článku.
- Volba přepravní společnosti: V České republice je velký výběr přepravců, které si lze vybrat. Mezi ty nejběžnější patří Česká pošta, DPD, PPL, Zásilkovna, GLS, InTime, nebo Geis.
- Odevzdání balíku: Jakmile je vybraná přepravní službu, je čas odevzdat balík. Může to být na poště, v pobočce přepravní společnosti nebo na vyzvedávacím místě poblíž bydliště. V některých případech může společnost nabízet službu vyzvednutí balíku přímo doma.
- Platba a sledování: Po odevzdání balíku a zaplacení poplatků je přiděleno sledovací číslo. To umožní sledovat průběh doručení svého balíku online.
Posílání balíků po České republice je tedy relativně jednoduché. Díky velkému množství služeb a přepravců je možné najít takového, který nejvíce vyhovuje. Kdo potřebuje poslat balík mimo Česko, měl by si přečíst návod, jak poslat balík do zahraničí.
S kým poslat balík?
Česká pošta u nás měla v posílání balíků hlavní slovo. V posledních letech se však trh s přepravováním zásilek rozrostl a mnoho lidí se raději obrací na jiné společnosti. S kým lze poslat balík? Na výběr je z 5 nejznámějších přepravců:
- Česká pošta
- Zásilkovna
- DPD
- PPL
- DHL
Kromě těchto nejznámějších přepravců lze balík poslat i s dalšími přepravci. Mezi patří např. WeDo, Toptrans, GLS nebo Geis. Každý z přepravců se specializuje na něco trochu jiného.
Uvedené společnosti díky speciálnímu softwaru nabízí možnost sledování zásilek online. Zasilatel i příjemce tak mají přehled o tom, kde se zásilka aktuálně nachází
Jak nadepsat balík, jak nadepsat balík na poštu
Správné nadepsání balíku je klíčovým bodem úspěšné dopravy. Pokud někdo posílá balík přes Českou poštu, pak by měl vědět, jak nadepsat balík. Všichni ostatní přepravci již využívají výhradně elektronicky generované nalepovací štítky, proto není třeba balíky nadepisovat.
U České pošty je třeba si pohlídat pár náležitostí. V první řadě je nutné uvést adresu, komu se má balík poslat. Adresa se uvádí do pravé dolní části balíku. Pak je nutné uvést adresu odesílatele. Ta se píše do levého horního rohu.
Adresa odesílatele se pak lehce do kříže přeškrtne. To je pro případ, kdyby pošta potřebovala balík vrátit zpět na adresu odesílatele.
Písmo by mělo být hůlkové, dostatečně velké a čitelné. Pro nadepisování adresy lze použít propisku nebo fix, který nelze snadno smazat či pozměnit. Použít je možné jakoukoliv barvu kromě červené.
Jak vyplnit podací lístek
Kromě toho, jak nadepsat balík, je potřeba také vědět, jak vyplnit podací lístek. Adresy na podacím lístku musejí být stejné jako na balíku. Do podacího lístku lze kromě adresy odesílatele a příjemce vyplnit také telefon a email, pokud chce být odesílatel informován o trasování balíku.
Česká pošta nabízí také vyplnění podacího lístku online, díky čemuž lze ušetřit 10 Kč za poštovné. Na stránce se vyplní data online, web následně vygeneruje kód, který odesílatel nadiktuje na poště. Pokud má navíc zákaznickou kartu, ušetří na jednom balíčku další peníze.
Pokud má adresát za balík něco zaplatit při převzetí, je třeba vyplnit ještě dobírkovou složenku.
Jak poslat balík přes Českou poštu
Česká pošta nabízí několik způsobů, jak balík poslat. Často s výběrem služby poradí, ovšem vždy je lepší se v nabídce orientovat. Pokud se posílá balík po Česku, na výběr je z následujících možností:
- Balík Na poštu – balík dojde na poštu nebo zvolené výdejní místo, proto je dobré zvolit tuto variantu, pokud odesílatel ví, že adresát nebude doma a že mu více vyhovuje si balík vyzvednout tehdy, kdy má čas. Podací data lze vyplnit v klidu doma ve webové aplikaci. Takto lze přepravovat balíky až do velikostní kategorie XL (nejdelší strana do 200 cm).
- Balík Do ruky – balík bude doručen danému adresátovi přímo do rukou. V den doručení přijde adresátovi e-mail či SMS, aby zásilku očekával. Zásilka je automaticky pojištěna až do 50 tisíc korun.
- Balíkovna – balík dorazí do výdejního místa, které si člověk zvolí. Nejčastěji jím je prodejna, která má s poštou smlouvu, nebo samoobslužné výdejní boxy. Ve chvíli, kdy zásilka dorazí, přijde adresátovi SMS a e-mail s kódem, který prodavači nadiktuje a on mu zásilku předá.
- Cenný balík – v cenném balíku je možné zaslat peníze, drahé kovy a kameny, šperky, cenné papíry, platební karty a další cennosti. Pošta za tento balík ručí a lze ho ocenit až do výše jednoho milionu korun. Velikosti jsou rozděleny do 4 kategorií a max. hmotnost je 10 kg.
- EMS (Express Mail Service) – tato expresní služba zajišťuje rychlou přepravu dokumentů a zboží po ČR, dodání je zaručeno do dalšího dne, vč. soboty. V zásilce EMS lze přepravovat věci do hodnoty 100 000 Kč. Maximální hmotnost je 10 kg a velikost se dělí do 3 kategorií.
- Doporučený balíček – prostřednictvím této služby lze zasílat dokumenty, knihy nebo jiné drobné předměty malé hodnoty. Česká pošta odpovídá za případnou ztrátu nebo poškození zásilky až do výše 1 380 Kč.
- B2B zásilka – tato služba se hodí pro zasílání balíků mezi firmami. Doručení je běžně již druhý den.
Podrobnější informace o každé službě jsou uvedeny na stránkách České pošty.
Co je Zásilkovna a jak funguje?
Zásilkovna je česká přepravní společnost, která nabízí snadný a rychlý způsob, jak odesílat balíky nejen po celé České republice i do zahraničí. Její služby se vyznačují velkou flexibilitou. Proto se v posledních letech stala velmi oblíbenou mezi lidmi, kteří potřebují posílat zásilky za dostupné ceny.
Základem služeb Zásilkovna je síť více než 9 000 podacích a výdejních míst, která jsou rozmístěna nejen po celém Česku, nýbrž i dalších zemích centrální a východní Evropy. Jsou to zpravidla maloobchody, jako jsou trafiky, papírnictví, čerpací stanice nebo obchody s elektronikou, kde je možné zásilku odevzdat a nebo ji naopak převzít.
Jak Zásilkovna funguje
Zásilkovna nabízí službu Mezi námi, která představuje nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější způsob doručování mezi fyzickými osobami. Stačí zásilku zadat do mobilní aplikace a zanést na podací místo. Postup je následující:
- Vytvoření objednávky: Objednávka na odeslání balíku se vytvoří snadno přes mobilní aplikaci Zásilkovna. Vyplní se údaje o odesílateli, balíku a zvolí se výdejní místo, na které má být balík doručen. Není třeba nic tisknout, ani vyplňovat podací lístky. Štítek vytisknou až na podacím místě.
- Odevzdání balíku: Balík se pak odevzdá na kterémkoliv podacím/výdejním místě Zásilkovna. Místa jsou strategicky rozmístěna po celé ČR, takže by neměl být problém najít nějaké v okolí.
- Doručení balíku: Po odevzdání se balík přepraví na výdejní místo. Příjemce dostane oznámení, až bude možné balík na výdejním místě vyzvednout. Je zde i možnost doručení přímo na adresu příjemce.
Zásilkovna nabízí jednoduchou a efektivní možnost, jak posílat a přijímat zásilky v České republice, na Slovensku, Maďarsku, Rumunsku i dalších zemích.
Jak nadepsat balík – Zásilkovna
Posílání balíků přes Zásilkovnu je jednoduché a tuto službu využívá čím dál tím více lidí. Jak nadepsat balík Zásilkovna? Jak už bylo popsáno výše, není třeba vypisovat žádné podací lístky a není ani třeba vědět, jak nadepsat balík Zásilkovna.
Vše se totiž dělá přes aplikaci Zásilkovna. Vyplní se kontaktní údaje odesílatele a příjemce. Vybere se cílové výdejní místo, případně adresa příjemce. Pak je možné zadat doplňkové služby. Tím to pro odesílatele končí.
Odesílatel zásilku už jenom zanese na kterékoliv podací místo Zásilkovny, kde vytisknou štítek. V aplikaci je pak možné sledovat pohyb zásilky a přehled všech odeslaných i přijatých zásilek.
A kolik stojí nejlevnější zaslání balíku? Doručení na výdejní místo stojí od 79 Kč, na adresu od 109 Kč. Pojištění zásilky stojí 0,50 Kč za každých započatých 100 Kč zadané hodnoty od 300 Kč do 5 000 Kč.