Jak spravovat bohatství

Správa majetku zdaleka nezahrnuje jen počítání čísel. Jistě, při správě majetku se hodně počítá, avšak je zde také prvek umění, který zajišťuje, aby váš majetek vyhovoval vašim specifickým a často se měnícím potřebám, cílům a celkovému životnímu stylu.

Proto se zde budeme zabývat jak matematikou, tak uměním správy majetku. A to pomocí osvědčených postupů a realistických taktik, které můžete použít ke správě svého majetku tak, aby vyhovoval vašemu životu – bez ohledu na to, kam vás zavede.

Co znamená spravovat bohatství a proč na tom záleží?

Proces správy vašeho bohatství je mnohostranný a skládá se z postupů, jako je sestavování rozpočtu, spoření, investování a dokonce i (rozumné) utrácení vašeho kapitálu. Pro jednotlivce je kapitál většinou zaměnitelný s penězi. Většina z nás jej bude vytvářet prostřednictvím platu, zisku z podnikání podle předmětu podnikání, investic a dalších běžných finančních zdrojů.

Cílem správy vašeho bohatství je maximalizovat hodnotu vašeho kapitálu, abyste jej mohli použít pro své cíle. Protože, jak všichni víme, cíle vyžadují finanční prostředky. Ať už přemýšlíte o dovolené v příštím roce nebo o tom, jak odejít dříve do důchodu. Je jistě lákavé stát se rentiérem a trávit více času s rodinou.

A tyto cíle jsou jen jednou z věcí, které musíte znát, než se pustíte do detailů správy svého majetku.

Co musíte vědět, než se pustíte do správy svého majetku

Abyste mohli efektivně spravovat své bohatství, musíte především vědět, proč ho spravujete. Co chcete, aby vaše peníze dělaly? Sestavte si seznam krátkodobých a dlouhodobých cílů podle priorit. Tento seznam budete pravděpodobně chtít řídit aktivitou, stejně jako budete řídit své bohatství.

Abyste mohli efektivně spravovat své jmění, potřebujete také mít jasnou představu o všech aktivech, která vaše jmění tvoří. Věnujte chvíli shromáždění a uspořádání všech svých finančních informací tak, abyste měli široký přehled o tom, co se děje.

Zvláště důležitými prvky rovnice bohatství, které si budete chtít utřídit, jsou vaše příjmy a výdaje. Veškeré investice, které jste provedli, a veškeré dluhy, které případně máte.

Důkladné seznámení se s tím, jak se všechny tyto faktory podílejí na vašem finančním životě, vám pomůže pochopit, jak na tom jste. Poskytne vám také informace o tom, které z následujících tipů budou nejlépe fungovat při správě vašeho majetku.

Vyzkoušejte některou nebo všechny následující taktiky a postupy, abyste zlepšili způsob, jakým spravujete své bohatství. Tak dosáhnete svých finančně motivovaných cílů.

Začněte investovat včas – a často

Pokud jde o správu vašeho majetku, čas je jedním z vašich nejlepších přátel. Čím déle se vaše jmění hromadí v investicích – nebo na spořicích účtech s vysokým výnosem – tím déle se budou sčítat výnosy a složené úroky.

S dostatečným časovým odstupem mohou úroky a dividendy získané z toho, co jste uložili, dokonce převýšit částku, kterou jste vložili. Právě díky této skutečnosti je včasný začátek spoření na penzijní účet tak důležitý.

Investování na akciovém trhu by měl jako prostředek správy a růstu majetku vyzkoušet každý. Je důležité si uvědomit, že ve hře je čas. Měli byste být ochotni nechat vše, co investujete, na trhu alespoň pět let.

Nejlepším místem, kde začít s investováním na akciovém trhu, jsou cenově dostupné indexové fondy a fondy obchodované na burze, tzv. ETF fondy. Tyto typy fondů umožňují nákup různých akcií v rámci jedné transakce. To může snížit vaše výnosy, ale také může zmírnit rizika a úkoly spojené se správou, které jsou spojeny s jednotlivými akciemi.

Založte si penzijní účet

Jedním z nejlepších způsobů, jak spravovat svůj majetek tak, aby vám vyhovoval, je založit si penzijní účet.

Snadným způsobem, jak investovat do své budoucnosti, je účastnit se penzijního spoření s podporou zaměstnavatele. Pokud to není možné, založte si individuální penzijní účet. V obou případech byste měli mít možnost nastavit si automatický měsíční příspěvek. Je důležité, abyste tento příspěvek pravidelně aktivně revidovali. Přinejmenším při změně zaměstnání. Ujistěte se, že do něj pravidelně vkládáte tolik, kolik vám vyhovuje.

Dobré je si dopodrobna zjistit nejen to, jak založit penzijní spoření, ale vyhledat také věci, které by se mohly hodit do budoucna – mezi hojně vyhledávané výrazy v tomto směru patří například výpověď penzijního pojištění nn vzor, jak vypovědět penzijní pojištění a další.

Stanovte si realistický rozpočet

Rozpočet je v jádru způsob, jak sledovat příjem a výdej peněz; pokud jde o správu vašeho majetku, může to být mnohem, mnohem víc.

Důkladný (a realistický) rozpočet je ve skutečnosti výchozím bodem pro dosažení všech cílů, které vyžadují peníze. Rozpočet vám poskytne informace, které potřebujete znát, abyste dosáhli svých cílů, když jich chcete dosáhnout. Rozpočet vás nutí cílevědomě přemýšlet o svých finančních návycích. Jakmile ho máte sestavený, umožňuje vám méně se stresovat výdaji a cítit se jistě ve svých budoucích plánech.

Jste na cestě k funkčnímu rozpočtu, který vám pomůže zjistit, jak vaše peníze fungují, a zavést plány pro jejich budoucí rozdělení. Zde je několik důležitých pravidel, která je třeba mít na paměti, pokud jde o výdaje, na které musíme myslet všichni.

Dodržujte pravidla pro výdaje

Na priority vyčleňte alespoň 20 % svých příjmů. Priority každého z nás budou jiné, ale obvykle mezi ně patří spoření na nouzové spořicí účty, splácení dluhů, ukládání peněz na penzijní účty atd. Pokud je peněz málo, měly by jít nejprve sem.

V případě, že jsou vaše priority pokryty a vyděláváte pohodlně, dejte 30 % svých příjmů na „lifestylové“ výdaje. Mezi ně patří večeře, zábava a v podstatě jakýkoli rozumně velký nákup, který není základní nutností (jako potraviny, oblečení, lékařská péče atd.).

Pokud si sestavujete rozpočet na koupi svého prvního bydlení, nezapomeňte, že měsíční splátky hypotéky by měly být nižší než 28 % vašeho měsíčního příjmu, abyste mohli plánovat odpovídajícím způsobem.

A nakonec užitečná rada: Pravidelně kontrolujte svůj rozpočet a podle potřeby jej upravujte. Vaše příjmy i cíle se budou časem měnit. Proto by se měl měnit i váš rozpočet, aby zůstal věrný vašemu životu.

Sledujte své čisté jmění

Čisté jmění je výpočet hodnoty všeho, co vlastníte – minus to, co dlužíte (dluhy). Čisté jmění je důležité, protože je to všeobecně uznávané číslo, které lze porovnat s referenčními hodnotami a zjistit, jak si stojíte.

Jakmile znáte své čisté jmění, můžete ho sledovat v čase a získat tak představu o tom, jak zdravé je vaše jmění a zda roste (obvykle dobře), nebo se zmenšuje (obvykle špatně). Je také chytré sledovat své čisté jmění po velkých životních nebo finančních změnách, abyste se ujistili, že vaše cíle stále odpovídají vašim představám, že jsou stále dosažitelné a že jste stále na dobré cestě k jejich dosažení.

Splácejte dluhy počínaje nejvyšší úrokovou sazbou

Pokud máte různé dluhy a přemýšlíte, jak je prioritně splácet, odpověď zní: Začněte vždy tím s nejvyšší úrokovou sazbou.

Úrok je poplatek, který platíte za privilegium půjčit si peníze. Jde do kapsy věřitele – nikoli na splácení vašeho dluhu. Proto byste se vždy měli snažit mít půjčky s vysokým úrokem na co nejkratší dobu.

Diverzifikujte a digitalizujte své investice

Diverzifikace jednoduše znamená investování do různých druhů aktiv. Důvodem, proč je diverzifikace investorům vždy doporučována, je to, že chrání vaše portfolio před náhlými ztrátami, které mohou v daném okamžiku postihnout jediný trh. Dobře vyvážené portfolio obsahuje směs aktiv, která odpovídají vaší toleranci k riziku a zároveň generují výnosy, které odpovídají vašim cílům.

Diverzifikace se může týkat toho, do jakých společností a odvětví investujete, do jakých oblastí světa investujete a do jakých druhů aktiv investujete. A navíc je to vzrušující doba pro investory, protože se na trhu objevila nová třída aktiv: Digitální aktiva.

Ve většině případů jsou digitální aktiva taková, která existují v digitálním světě a jsou z něj odvozena. V tuto chvíli je nejznámějším digitálním aktivem kryptoměna, ale mezi další digitální aktiva patří názvy domén, e-shopy a další webové stránky, platformy SaaS, mobilní aplikace a další.

Vzhledem k tomu, že 80 % institucionálních investorů uvedlo, že digitální aktiva považují za atraktivní, a 40 % z nich je již přidalo do svých portfolií, je nyní ideální čas přidat do digitálních investic při správě svého majetku a promyšlené diverzifikaci portfolia.

Vyvážení portfolia

Rebalancování znamená přezkoumat alokace vašeho portfolia a upravit je (nákupem nebo prodejem určitých aktiv) tak, aby odpovídaly vašim aktuálním cílům a toleranci k riziku.

Pravidelné provádění tohoto úkonu – doporučuje se alespoň dvakrát ročně – udržuje vaše portfolio různorodé, dává vám možnost ujistit se, že jste stále spokojeni se svými cíli, a poskytuje přehled o tom, zda je třeba něco upravit, abyste tyto cíle splnili.

Aktivnější investoři mohou samozřejmě svá portfolia rebalancovat ručně. Pasivnější typy mohou zaujmout automatizované investiční platformy „roboadvisor“, které většinu této práce udělají za vás.

Spravujte, co můžete, a zbytek nechte být

Možná jedním z nejobratnějších prvků správy majetku je poznat, kdy už toho bylo dost. Poslední rada zní: naučte se soustředit na ty prvky svého bohatství, které můžete aktivně řídit, a příliš se nestresujte zbytkem.

Upřednostněte řízení těchto prvků, nad kterými máte kontrolu: kolik spoříte, kolik utrácíte, jak se rozhodnete alokovat svůj majetek a jak se chováte ke svým investicím.

Jakmile budete spokojeni se svým systémem řízení výše uvedených položek, můžete se zamyslet nad věcmi, které ovlivňují vaše finance a nad kterými máte určitou kontrolu: Váš příjem, zdroj(e) příjmu a dobu, po kterou budete tento příjem generovat.

A konečně existují prvky, které ovlivňují vaše bohatství a které samozřejmě můžete sledovat, ale nad kterými nemáte kontrolu: Daně, výkonnost trhu a vládní rozhodnutí, která ovlivňují vaše výnosy.

Celkově nejlepší věc, kterou můžete udělat pro efektivní správu svého majetku, je zaměřit se na to, co můžete řídit, a zapomenout na to, co řídit nemůžete.

Jak spravovat svůj majetek pro budoucí generace

Co je lepšího než umět spravovat své bohatství tak, abyste dosáhli svých cílů ještě v tomto životě? Spravovat svůj majetek tak, aby pomáhal vašim dědicům dosahovat jejich cílů i po skončení vašeho života.

To je část správy majetku, o které se často nemluví: Správa majetku dědiců.

Důležité dokumenty, na kterých je vaše bohatství postaveno – listiny, smlouvy a další – jsou často z rozhovoru o správě bohatství vynechány. Je však důležité, aby tyto dokumenty byly v bezpečí a po vaší smrti skončily ve správných rukou, pokud chcete zajistit, aby vaše bohatství fungovalo i pro budoucí generace.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang