Jaká je optimální vlhkost vzduchu

Zajištění optimální vlhkosti vzduchu v bytě či domě je důležité pro zdraví i pro úsporu energie a zvýšení celkové kvality bydlení. Jak zajistit vhodnou vlhkost vzduchu?

Optimální vlhkost vzduchu by se měla v bytě či domě pohybovat kolem 40 až 60 %. Záleží na konkrétní místnosti. Vyšší vlhkost je obvykle v koupelně, kuchyni a ložnici. Nežádoucí je vyšší vlhkost v místech, kde jsou uloženy potraviny a oblečení. Hrozí jejich napadení plísní.

Pro dobré zdraví a energetické úspory je nevhodný příliš vlhký a zároveň i příliš suchý vzduch.

Jak je to s vlhkostí v domě či bytě, zjistí vlhkoměr. Obecně mají lidé v panelových bytech větší problém se suchým vzduchem a v cihlových domech s nadměrnou vlhkostí. Nemusí to však být pravidlem.

Nadměrná vlhkost vzduchu

Nadměrná vlhkost vzduchu významně přispívá ke vznikům plísní. Plísně ničí zdi a jejich dlouhodobé působení škodí zdraví. Snížit vlhkost vzduchu je možné několika způsoby:

Větrání

Pravidelná a dostatečná výměna vzduchu pro zajištění optimální vlhkosti je základem. Větrání je možné zajistit okny, ventilátory či větracími systémy s rekuperací tepla.

Bude-li se domácnost bránit proti nadměrné vlhkosti pouze větráním okny, dojde ke ztrátě tepelného komfortu a energie se v zimním období prodraží. Proto je lepší volit raději jiné možnosti větrání, či se zbavovat vlhkosti dalšími způsoby. Mnohdy větrání okny ani nestačí.

Boj s plísní

Nadměrná vlhkost nahrává plísním. Pravidelná kontrola rizikových míst (především rohy stěn) zabrání tvoření ideálních podmínek pro plíseň. Nahrávat plísni lze i málo častým vynášením koše, necháváním jídla v ledničce či ve špajzu po záruční době, nebo stavením nábytku ke stěnám.

V boji s plísněmi pomáhají i chemické prostředky. Účinné jsou například termoizolační antikondenzační nátěry. Rozkládají teplo a tím odstraňují tepelné mosty, které jsou častou příčinou kondenzace vody a následného vytvoření plísní.

Odvlhčovače

S nadměrnou vlhkostí mohou pomoci také odvlhčovače či vysoušeče vzduchu. Nasávají vlhký vzduch a následně ho ochlazují na teplotu rosného bodu. Zdivo tak ztratí schopnost držet vodu. Na trhu jsou různé modely. Důležitým kritériem výběru je objem prostoru, ve kterém má odvlhčovač působit.

Mechanické odstranění vlhkosti

Pokud představuje nadměrná vlhkost dlouhodobý problém vycházející z vlastností domu, je nutné zvážit mechanické odstranění vlhkosti. Jedná se o různé stavební úpravy lišící se svým rozsahem. Menším zásahem je odvodnění základů stavby zvenčí.

Další řešení představuje mechanické a injektážní odstranění. Spočívá v hydroizolaci stěn podřezáním zdiva diamantovým lanem či strojní pilou. Do spár se pak vkládá speciální fólie a injektážní trubka.

Další možnosti odstranění vlhkosti

Nadměrnou vlhkost lze odstranit také elektrofyzikálními a elektrochemickými metodami. U elektrofyzi­kálních metod dochází k využívání vlastností elektrického proudu, elektrochemické jsou na bázi chemických procesů.

Nedostatečná vlhkost vzduchu

Nedostatečnou vlhkost vzduchu člověk pozná podle pálení očí a může ho bolet i v krku. To je způsobené vysycháním sliznic. U alergiků se mohou projevit také potíže s dýcháním. Vlhkost vzduchu je možné zvýšit různými způsoby.

Zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače jsou moderními přístroji vyráběných za použití moderních technologií. Liší se cenou, náročností údržby a kapacitou. Podle použité technologie jsou rozlišovány především tři typy zvlhčování:

  • Utrazvukové: Vytvářejí z vody miniaturní kapičky, které jsou vyfukované do vzduchu a tím jej zvlhčují. Mají nízkou spotřebu energie a neobtěžují hlučností. Zhruba dvakrát ročně je u nich třeba měnit filtry.
  • Teplou párou: Pára je předem připravená a v ochlazovací komoře zvlhčovače se mísí se vzduchem. Výhodou je, že zvlhčovač zároveň ničí bakterie. Není vhodná pro ty, kteří trpí chronickým zánětlivým onemocněním hrtanu.
  • Studené: Nasávají vzduch, který se smíchá s vodní párou a poté přístroj opouští. Výhodou je, že nezvyšuje teplotu v místnosti.

Zvýšení vlhkosti svépomocí

Vlhkost v místnosti lze zvýšit sušením prádla na radiátorech, nebo dát k topení nádobu s vodou.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang