Jaké měsíční výdaje zahrnout do rozpočtu
Ať už vytváříte nový měsíční rozpočet, nebo obnovujete ten starý, pravděpodobně jste si všimli, jak důležité (a obtížné) je správně zapsat měsíční výdaje. Podcenění nebo vynechání nějakého výdaje může vyvést z rovnováhy celou vaši výdajovou strategii, proto je dobré stanovit si některá rozpočtová pravidla.
Běžné měsíční výdaje, které je třeba zahrnout do rozpočtu
Bydlení a nájemné
Náklady na bydlení a nájem se budou výrazně lišit v závislosti na místě, kde žijete. Zda ve velkoměstě, či na malé vesnici. Co se týče úvěru na bydlení, úrokové sazby a délka hypotéky mají rovněž silný vliv na výši měsíčních hypotečních splátek.
Doprava a pojištění auta
Doprava je pro většinu lidí druhou největší položkou v rozpočtu, včetně plateb splátek na auto, benzínu a pojištění. Tato částka by měla zahrnovat výdaje na dojíždění do práce a dopravu po městě.
Pokud auto již nesplácíte, výdaje na dopravu budou v měsíčním rozpočtu menší. Na druhou stranu u staršího vozu může být potřebné navýšení rozpočtu na pokrytí nákladů na údržbu a opravy.
Výdaje na cestování
Mezi cestovní výdaje patří například víkendové pobyty, návštěvy rodiny, pracovní cesty nebo cokoli, co přesahuje běžné výdaje. To znamená letenky, pobyty v hotelu a náklady na pronájem auta. Pokud plánujete něco velkého, jako je týdenní dovolená nebo zahraniční cesta, zvažte vytvoření samostatného rozpočtu pro tyto účely a šetřete si na ně předem.
Potraviny
Každý musí jíst – a většina domácností sama vaří i praktikuje stravování mimo domov. Nezapomeňte si spočítat týdenní náklady vaší domácnosti na nákupy potravin a výdaje v restauracích, abyste pro sebe a svou rodinu vytvořili dosažitelný měsíční rozpočet na stravování.
Účty za služby
Pravidelné služby zahrnují teplo, plyn, vodu, elektřinu či odvoz odpadu.
Mobilní telefon
Průměrný účet za mobilní telefon může dosahovat závratných výšin i přesto, že toho přes den zase tolik neprovoláte. Zkuste se přeptat svého operátora, zda pro vás nebude výhodnější jiný tarif, který bude lépe odpovídat vašim potřebám a peněžence.
Náklady na péči o děti a školu
I když budete děti posílat do státní školy, budete potřebovat peníze na obědy, školní pomůcky a občasné školní výlety. Klíčem k sestavení úspěšného rozpočtu je přidat do svého měsíčního sledování výdajů i náklady na školu a péči o děti.
Krmivo a péče o domácí zvířata
Krmení psa nemusí měsíčně stát jmění, avšak pokud váš mazlíček vyžaduje speciální dietu, možná budete muset utratit více. Bude dobré zahrnout také další náklady, jako jsou například pamlsky či oblečky.
Pojištění domácích zvířat
Pojištěním domácích zvířat můžete předejít velkému účtu za veterináře. Pokud se rozhodnete pro pojištění, nezapomeňte si měsíční náklady na pojištění domácích mazlíčků započítat do seznamu měsíčních výdajů.
Oblečení a osobní hygiena
Průměrné měsíční náklady na produkty a služby osobní péče se u jednotlivých osob liší, ale stříhání vlasů, mýdlo, zubní pasta a další nezbytné položky se sčítají a měly by být zahrnuty do vašeho měsíčního sledování výdajů.
Měsíční členství a předplatné
Pokud je členství v posilovně důležitou součástí udržování vašeho zdraví, nezapomeňte jej zahrnout do seznamu měsíčních výdajů. Mezi nejzřetelnější výdaje na předplatné patří streamovací služby. Vzhledem k tomu, že tyto služby se obvykle platí automaticky každý měsíc na debetní nebo kreditní kartu, je snadné na ně zapomenout.
Životní pojištění
Pokud máte samostatný, osobní plán, pravděpodobně budete chtít tento výdaj zachytit v rozpočtu.
Pojištění domácnosti
Pojištění domova chrání před krádeží, požárem a dalšími škodami. Vlastníte-li dům, je velká pravděpodobnost, že již platíte jeho pojištění prostřednictvím hypotéky. Pokud však pojištění není součástí této platby, nezapomeňte ho přidat do svého měsíčního výdajového rozpočtu.
Zábava
Klíčovým tipem pro úspěšný měsíční rozpočet výdajů je vytvořit si prostor pro zábavu. Číselné údaje o těchto položkách se těžko stanovují, protože velmi závisí na tom, co rádi děláte. Přesto můžete s trochou plánování sestavit dobrý odhad výdajů.
Pokud máte na mysli něco konkrétního, například návštěvu kina, večeři s kamarády nebo týdenní rande, vyhledejte si jídelní lístky a ceny a zjistěte, kolik peněz budete muset na tyto aktivity vyčlenit.
Důchod
Čím dříve začnete spořit na důchod, tím lépe. Někteří finanční poradci doporučují odkládat si na důchod 10 až 15 % příjmu, avšak pokud můžete spořit ještě více, dosáhnete svých cílů rychleji.
Fond pro mimořádné události
Pokud si do rozpočtu naspoříte dostatek prostředků na pokrytí tříměsíčních výdajů jako pohotovostní fond, může vám to pomoci překonat těžké časy.
Pokud byste si každý měsíc odkládali 3000 korun na pohotovostní fond, za rok byste nashromáždili 36 000 Kč. Tato částka může znít děsivě, takže pokud ji ve svém měsíčním rozpočtu na výdaje nezvládnete, začněte s menší částkou a odkládejte si stranou to, co můžete.
Velké nákupy
Budete si potřebovat koupit auto zhruba za pět let? Dát si za dva roky novou střechu na dům? Udělejte si seznam těchto větších výdajů a stanovte si každý měsíc částku, kterou přidáte do rozpočtu, abyste je byli schopni zaplatit, až přijde čas.
Jak vytvořit měsíční rozpočet
Vytvoření měsíčního rozpočtu vyžaduje 4 základní kroky:
Krok 1. Vypočítejte si své příjmy
Začněte se svým čistým měsíčním příjmem. Jinými slovy, zjistěte, kolik si každý měsíc přinesete domů po zdanění a dalších srážkách z výplaty. Jakmile budete vědět, kolik vám každý měsíc přijde, budete vědět, kolik můžete utratit.
Krok 2. Sepište všechny své výdaje
Poté sepište všechny své měsíční výdaje. Patří sem nezbytnosti, jako jsou účty za elektřinu a potraviny, zábava, jako je předplatné streamované televize nebo posilovny, a dokonce i plánované úspory, jako jsou měsíční příspěvky do pohotovostního fondu.
Nezapomeňte také na účty, které platíte čtvrtletně, pololetně nebo ročně, jako jsou některé pojistné plány nebo daň z nemovitosti.
Krok 3. Odečtěte své výdaje od příjmů
Sečtěte všechny své měsíční výdaje a tento součet odečtěte od svého měsíčního příjmu. Tím zjistíte, kolik vám po všech plánovaných výdajích zbude. Zvažte, zda část nepoužijete na rychlejší splácení dluhů nebo na doplnění úspor, a zbytek utratíte za cokoli, co se vám líbí.
Pokud jsou vaše výdaje vyšší než příjmy, je dobře, že jste se rozhodli sestavit si rozpočet! Podívejte se na jednotlivé výdaje a zjistěte, kde byste mohli ušetřit – od malých změn, jako je častější stravování doma, až po větší změny, jako je stěhování nebo hledání spolubydlícího, který by se s vámi podělil o náklady na bydlení.
Krok 4. Vytvořte a sledujte svůj rozpočet na měsíční bázi
Nyní, když máte svůj měsíční rozpočtový plán, je třeba se ho držet. Začněte tím, že se rozhodnete, jakým způsobem chcete sledovat své výdaje. Pokud je chcete sledovat ať už na papíře, nebo v tabulce, budete si muset každý den zapisovat všechny transakce, od placení účtů až po nákup latté cestou do práce.
Vytvoření měsíční tabulky příjmů a výdajů a její vedení je sice náročné, ale je to důležitý krok k převzetí kontroly nad svými financemi.