Klamavá reklama slevového portálu
To, že na každém rohu visí kdejaká sleva a na internetu na nás každou chvíli bliká nějaký banner od slevového portálu, už považujeme za běžnou součást našeho života. Některé slevové portály (bohužel i ty větší) ale neberou ohled na zákony a pouští se do inzerce v podobě klamavé reklamy. Po upozornění jsme se žádné nápravy nedočkali.
23. 3. 2012 byl slevový portál Zapakatel na svém facebookovém profilu upozorněn na opakované zobrazování bannerů, kde inzeroval slevu 90 % na lahodné sushi. Nikde na webu však tuto slevu spotřebitelé nenalezli. Správce profilu Zapakatelu na Facebook nás informoval, že se na nápravě pracuje. To však nemění nic na tom, že už v té době naplňovala situace podobu klamavé reklamy.
Situace se nezměnila
Kdo si myslel, že slevový portál Zapakatel zareaguje a reklamy stáhne, tak se zmýlil. Ono je pohodlnější nechat běžet klamavé bannery a doufat, že si toho nikdo nevšimne. Celou situaci jsme průběžně monitorovali a nestalo se, že by se situace nějak změnila.
Dne 27. 3. 2012 jsme si udělali další screen, kdy jsme na portálu youtube.com nalezli banner, kde Zapakatel láká na 90% slevy u eurovíkendů.
Žádná taková sleva však na webu nebyla. Maximální slevu na slevy v oblasti cestování jsme nalezli ve výši 75 %.
Ani po měsíci žádná změna
Řekli jsme si, že budeme shovívaví a necháme Zapakateli měsíc, aby celou situaci vyřešil. Dnes je 9.5.2012 a klamavé bannery na internetu naleznete vcelku bez problému. Banner na wellness lákající na 90 % slevu. Na webu je však sleva maximálně 65 %.
Nebo banner na eurovíkendy s 90 %. Opět žádný takový na stránce nenajdete.
Bannery mohou být považovány za klamavou reklamu
Klamavé reklamě věnuje obchodní zákoník speciální ustanovení – § 45 v zákoně číslo 513/1991, Sb. Ten ji definuje jako šíření údajů, které jsou způsobilé vyvolat klamnou představu, a zjednat tím vlastnímu nebo cizímu podniku prospěch na úkor jiných soutěžitelů, spotřebitelů nebo dalších zákazníků.
Za klamavý přitom zákon považuje i údaj, který je sám o sobě pravdivý, jestliže je uváděn v takových souvislostech nebo za takových okolností, které způsobují, že tento údaj může uvést v omyl. Tomu, kdo se v hospodářské soutěži dopustí klamavé reklamy, pak za určitých okolností hrozí až tříletý trest odnětí svobody.
Klamavá reklama je speciální forma nekalosoutěžního jednání. Nekalosoutěžní jednání obecně je jakékoliv jednání v hospodářské soutěži nebo v hospodářském styku, které je v rozporu s dobrými mravy soutěže a je způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům, spotřebitelům nebo dalším zákazníkům. Takové jednání přitom zákon zakazuje.
Správce kampaní
Bannery inzerují pomocí reklamní sítě Google AdWords. Z informací, které máme spolupracuje Zapakatel v oblasti PPC kampaní se společností H1.cz. Od společnosti H1 nemáme tuto informaci bohužel potvrzenou, ale v rámci ochrany informací o klientech to chápeme.