Hardware peněženka Ledger Nano S – Recenze, návod

Ledger Nano S je hardwarová peněženka, která kryptoměny drží v bezpečí. Je prakticky imunní vůči virům, takže se uživatelům nikdy nemůže stát, že by o své bitcoiny nedopatřením přišli. Jak Ledger Nano S funguje, jak ji začít používat a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Jedná se o investici zhruba 1500 korun, což z ní spolu s hardware peněženkou na kryptoměny Trezor T činí asi nejlepší volbu v rámci nižší cenové kategorie. Existuje ovšem i novější model – Nano X, který je sice o něco dražší, avšak za to přidá mnoho dalších funkcí včetně integrace bluetooth.

Bitcoin peněženky

Hardwarové peněženky se řadí mezi tzv. cold wallets. To znamená, že nejsou neustále připojeny k internetu, na rozdíl od hot wallets. V případě chladných peněženek se nabízejí prakticky 3 možnosti:

  • papírové
  • hardwarové
  • peněženky, které ukládají privátní klíče přímo do počítače

S desktopovými se zachází velmi pohodlně a jsou bezpečnější než klasické hot wallets, avšak stále existuje možnost extrakce privátních klíčů útokem hackera.

Vstupní investice papírových peněženek je prakticky nulová. Jsou bezpečné, nicméně se s nimi špatně zachází. Nejlepší možností je právě hardwarová peněženka jako Ledger Nano S.

Hardwarové peněženky ukládají private keys do své vlastní paměti a zařízení nikdy neopustí. Veškeré transakce, které chce uživatel provést, musí potvrdit fyzicky přímo na Ledgeru.

Takže i když se mu do počítače nějaký ten virus dostane, hacker prakticky nic nezmůže, protože nemůže kliknout na tlačítko na zařízení majitele.

S HW peněženkami se zachází velmi pohodlně a zároveň jsou patřičně bezpečné. Trezor nebo Ledger patří do povinné výbavy každého krypto investora.

Ledger Nano S se pyšní velmi výhodným poměrem ceny a výkonu.

Proč právě Ledger?

Hardwarové peněženky se prakticky používají pouze 2 – Trezor a Ledger. Trezor je český startup vyrábějící 2 modely, a to Trezor One a Trezor T. Ty mají ovšem své nedostatky.

Jednička nepodporuje takové množství kryptoměn, jak by si možná někteří přáli. Některé na něj nelze uložit vůbec (Ripple XRP), jiné nemají plnou podporu a je k nim potřeba externí peněženka (Ethereum).

Model T tyto nedostatky již napravil, za to stojí asi 4 000 Kč, což je poměrně vysoká částka.

Ledger Nano S nabízí spoustu výhod, mezi něž patří zejména:

  • příznivá cena
  • velké množství podporovaných kryptoměn
  • plná podpora Etherea a ERC-20 tokenů
  • bezpečnost
  • snadné ovládání

Ani Ledger však není ideální, příkladem je jeho ovládání. Přece jen šestimístný pin se pouze pomocí dvou tlačítek zadává těžko.

K dispozici je také novější verze této krypto peněženky: Ledger Nano X. Ten je v porovnání s modelem S v několika ohledech výhodnější volbou. Mezi jeho hlavní přednosti patří:

  • podpora bluetooth – Nano X není třeba připojovat přes USB
  • vlastní baterie – může tedy fungovat, i když není připojen
  • větší paměť – možnost uložení více kryptoměn
  • kvalitnější zpracování

Je ovšem nutné podotknout, že cena Ledgeru X je v porovnání s „eskem“ téměř dvojnásobná.

Na Ledger Nano X je možné uložit více druhů kryptoměn než na model S.

Jak se Ledger Nano S ovládá

Hardware peněženka Ledger Nano S vypadá jako standardní flash disk. K počítači se ovšem připojuje mikro USB kabelem. Zobrazit si zůstatek, přijímat a odesílat kryptoměny a spravovat portfolio je možné v aplikaci Ledger Live dostupné na Windows, iOS, Android, Linux i Mac.

Po přihlášení do aplikace heslem a připojením Ledgeru bude uživatel vyzván k zadání pinu. Ten se zadává fyzicky na zařízení. Na Ledgeru jsou pouze 2 tlačítka. Jedním se posouvá v číselné řadě o číslici výš, druhým o číslici níž a stisknutím obou tlačítek najednou se hodnota potvrzuje

Na Ledger si je nutné stáhnout speciální aplikaci pro každou kryptoměnu, kterou chce uživatel spravovat. Aplikací lze mít nainstalováno mezi 5 a 30 v závislosti na konkrétním coinu. Jak bylo zmíněno výše, Ledger X nabízí větší kapacitu pro kryptoměnové aplikace než model S.

Pokud již uživatel na svém Ledger Nano S nemá místo a chce nainstalovat jinou aplikaci, musí některou z dříve nainstalovaných smazat. Tím o své coiny samozřejmě nepřijde, jen s nimi momentálně nemůže zacházet. To je jedna z největších nevýhod Nano S.

Pro každou kryptoměnu je pak potřeba mít založen jeden či více účtů. Zůstatky na jednotlivých účtech i historii transakcí uživatel vidí přehledně v aplikaci.

Pokaždé, když bude chtít investor operovat s nějakou kryptoměnou, bude vyzván k otevření příslušné aplikace na Ledgeru. Při odesílaní a přijímání kryptoměn bude také požádán o zkontrolování, zda se adresa na monitoru shoduje s adresou zobrazenou na displeji Nano S.

Na webu Ledgeru je dostupná akademie, která každého naučí zacházet nejen s jejich bitcoin peněženkou, případně i s Bitcoinem obecně.

Ovládání Nano S není nic složitého.

Aplikace Ledger Live

Své portfolio uživatelé spravují pomocí aplikace Ledger Live. Ta je samozřejmě zdarma dostupná na všechny operační systémy. Aplikace je intuitivní a dobře provedená.

S coiny je pochopitelně možné operovat až po připojení a odemčení Ledger Nano S. Poté, co si uživatel přidá účty a nainstaluje aplikace, je vše velmi jednoduché.

Po otevření aplikace se v levé části obrazovky objeví menu, pomocí kterého se Leden ovládá. V tomto menu má uživatel na výběr z několika položek:

  • portfolio – zde se zobrazuje hodnota uložených kryptoměn
  • accounts – tady je možné spravovat jednotlivé účty, má-li jich uživatel na zařízení více
  • receive – po kliknutí sem je umožněno generování adresy pro přijímání kryptoměn (např. ze směnárny či od přátel)
  • send – zde je naopak možné kryptoměny odeslat (třeba na burzu)
  • buy crypto – tady se lze spojit přímo s kryptonovými směnárnami a nakupovat kryptoměny. Nicméně nákup tímto způsobem je kvůli vysokým poplatkům spíše nevýhodný
  • manager – v této záložce se spravují aplikace jednotlivých kryptoměn uložené na zařízení

Samotné přijímání a odesílání prostředků je plynulé, bezpečné a jednoduché. Po připojení na Ledger Nano S si uživatel otevře aplikaci měny, kterou chce přijmout a v ní vybere možnost Receive.

Pak už bude požádán jen o zkontrolování, že se adresy shodují, a může zkopírovat svou adresu či načíst QR kód. Odesílání je stejně jednoduché. Když bude klient chtít krypto odeslat, bude v závěru vyzván k opětovnému potvrzení na Ledgeru.

Mobilní aplikace je prakticky identická k té počítačové. Pro připojení Ledger Nano S k telefonu je nutné použít OTG redukci USB samice/mikro USB samec. Na webových stránkách Ledgeru je prodáván OTG kit, není však nutné použít ten.

Prostřednictvím Ledgeru je možné přímo nakupovat kryptoměny.

První připojení Ledger Nano S

Při prvním spojení peněženky s počítačem bude uživatel dotázán, zda chce zařízení nově zkonfigurovat, či již dříve nějakou peněženku vlastnili.

V prvním případě zvolí možnost Initialize new device. Poté musí vytvořit 4 8místný pin, který se poté bude zadávat při každém připojení k počítači.

Poté bude vygenerován seed 24 slov, který je nezbytné si zaznamenat (ideálně tužkou na papír) a uschovat tam, kde ho nikdo nenajde. Rozhodně není bezpečné seed fotit či ukládat do počítače.

Tento seed bude sloužit jako záloha v případě, že se se zařízením něco stane nebo ho majitel ztratí. Pomocí těchto 24 slov získá přístup ke všem svým privátním klíčům.

Pak už stačí stáhnout aplikaci Ledger Live, aplikace a založit účty pro kryptoměny, které uživatel chce na Ledger Nano S poslat. Někomu se to může zdát komplikované, aplikace však každého nastavením provede.

Krypto peněženky Ledger jsou vybaveny důkladným zabezpečením.

Časté dotazy o Ledger Nano S

Následující odstavce odpovídají na otázky, které se kolem Ledger Nano S často točí.

Je Ledger Nano S bezečný?

Ano. Jakožto hardwarová peněženka poskytuje nejlepší zabezpečení na trhu. Uživateli se nemůže stát, že o své kryptoměny přijde (respektive může, nicméně je to hodně hodně těžké).

Lze ho připojit k telefonu?

Ano. Ledger Nano S se připojuje k telefonu pomocí OTG kabelu. Na Google Play/Apple store si uživatel stáhne aplikaci Ledger Live, poté je postup identický jako na počítači.

Jak vím, že můj Ledger je originál a že s ním nikdo přede mnou nemanipuloval?

I na to Ledger myslel, ačkoliv na krabičce není žádná bezpečnostní známka. Když se peněženka připojí k počítači, firmware sám zkontroluje, zda se jedná o pravý Ledger a zda s ním již někdo neoperoval.

Jaké kryptoměny Ledger Nano S podporuje?

Ledger Nano S podporuje tyto kryptoměny:

  • Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Dash, Dogecoin, Ethereum, Ethereum Classic, Komodo, Litecoin, PoSW, Ripple, Stratis, Zcash, Fido U2F, Hello, Ark, Expanse, UBIQ, PIVX, Vertcoin, Viacoin, Neo, Stealthcoin, Stellar, Hcash, Digibyte, Qtum, BTCP, ZenChash
  • Všechny tokeny založené na Ethereu (ERC 20 tokens) jako POWR, Golem, Monaco, TenX a mnoho dalších.

Seznam se může neustále měnit. Ten aktuální je vždy k nalezení na webu Ledgerwallet.com.

Co když peněženku ztratím/rozbiju?

K tomu slouží recovery seed 24 slov, který byl vygenerován při prvním připojení. Když se Nano S rozbije nebo ztratí, stačí si pořídit jakoukoliv novou peněženku (nemusí to být přímo Ledger) a do ní zadat svých 24 slov.

Proč se mi změní adresa na odesílání po každém použití?

Bitcoin a mnoho dalších kryptoměn nejsou zas tak anonymní, jak si mnozí myslí. Kolik coinů bylo odesláno z které adresy na kterou, je veřejně dohledatelné.

Právě proto, aby si nemohl kdokoliv najít veškeré transakce, peněženka generuje pokaždé novou adresu. Ty staré jdou stále použít, i když se to nedoporučuje.

Může se Ledger používat na více zařízeních?

Ano. Není problém Ledger Nano S používat například na 2 počítačích a telefonu. Poté, co uživatel Ledger připojí k novému zařízení, musí v aplikaci Live přidat své účty pro každou kryptoměnu, kterou bude chtít spravovat.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang