Liberec
Liberec je páté největší město České republiky. Jde os statutární město ležící na severu Čech. Spadá do Libereckého kraje. Nachází se v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem. Město se rozkládá na ploše 106,09 km² a žije zde přes 100 tisíc obyvatel. S aglomerací to je až kolem 170 000 obyvatel.
Liberec nabízí mnohé vyžití. Příznivci zimních sportů ocení Ještěd, ke kterému lze dojet tramvají. Jde o dominantu města. Na Ještědu je možné lyžovat, ale i skákat na lyžích či se věnovat paraglidingu. V Liberci je také nejstarší ZOO ve střední Evropě. Líbit se zde bude hlavně obdivovatelům botaniky. Přece jen dáváte přednost zvířatům? Je jich tu kolem 150 druhů.
Z historických památek města si jmenujme městské Divadlo Františka Xavera Šaldy, Měšťanský dům, Pamětní kámen na námětí Dr. Edvarda Beneše, Severočeské muzeum, Radnici, Zámek s areálem, Kostel sv. Jana Křtitele, Kostel, sv. Kříže a další památky.
Proč navštívit Liberec?
Především město Liberec je samo o sobě fantastickým místem k návštěvě. Bez ohledu na kompaktní rozlohu města se v Liberci nachází několik atrakcí, které zaměstnají a nadchnou.
Mimo město je zbytek regionu zemí plnou divů, v níž soupeří kulturní poklady a nedotčená příroda. Především se v Libereckém kraji nachází takzvané Křišťálové údolí, oblast výjimečných přírodních krás s jedinečnými sklářskými tradicemi, které sahají do minulosti a díky nimž jsou severní Čechy světoznámé svým jedinečným sklářským uměním.
Tento region navíc zdobí úchvatné scenérie, kde majestátní hory, neuvěřitelné skalní útvary, zasněné louky a klidné rybníky vytvářejí dokonalé prostředí pro aktivní dovolenou uprostřed zázračně nedotčené krajiny. Nachází se přibližně hodinu jízdy autem z Prahy.
Liberec – historie
Liberec, historicky kdysi známý také jako Reichenberg, je pátým největším městem České republiky. Pokud by se mělo vybrat průmyslové odvětví, které je s historií Liberce nejvíce spjato, byla by to jistě textilní výroba. Kdysi se zde pěstoval len a právě zde byla založena tradice výroby plátna. Téměř v každé domácnosti se dříve ručně vyráběly látky.
Tento rozvoj však zastavila první světová válka. V té době byl v Ostašově, jedné z městských částí, zřízen velký zajatecký tábor pro více než 40 tisíc zajatců. Liberec měl tehdy kolem 35 tisíc obyvatel. Dnes v tomto statutárním městě na severu Čech, kterým protéká řeka Nisa, žije asi 105 tisíc obyvatel a je domovským městem některých známých jmen, například Ferdinanda Porscheho, slavného automobilového konstruktéra, mezi jehož výtvory patří proslulý VW Brouk.
Jistě každý někdy také slyšel o spisovateli Františku Xaverovi Šaldovi a komikovi Vlastovi Burianovi. Narodilo se zde několik populárních herců včetně Oldřicha Kaisera a Pavla Lišky, rodáky jsou také hokejista Petr Nedvěd a automobilový závodník Tomáš Enge.
Ještěd a výhled
Nezáleží na tom, kde ve městě se člověk nachází, ale na nejvyšším vrcholu města může spatřit podivnou budovu kosmického věku. Tato ikona Liberce je kombinací televizní věže, hotelu a restaurace z roku 1966.
Stavba má tvar hyperboloidu, jakéhosi obráceného kužele, který byl navržen tak, aby zvýraznil obrys hory. Za bližším pohledem se lidé mohou vydat po silnici nebo lanovkou v Horním Hanychově. Pokud si však někdo troufá na túru, může se také vydat po horské stezce a na vrcholu se pokochat výhledem, který se rozprostírá na většinu severních Čech i na část Německa a Polska.
Liberecká radnice a Náměstí doktora Edvarda Beneše
Nejvýraznější atrakcí v centru Liberce je bezpochyby ohromující radnice. Toto novorenesanční mistrovské dílo bylo postaveno v letech 1888 až 1893 a je známé svou propracovanou fasádou a nádhernými vitrážemi. Pokud má někdo pocit, že mu liberecká radnice připomíná jinou podobnou stavbu, nemýlí se. Velmi se totiž podobá impozantní vídeňské radnici. Architekt liberecké radnice byl totiž učedníkem architekta, který navrhl vídeňskou radnici.
Návštěvu liberecké radnice si člověk nesmí nechat ujít ze dvou důvodů. Za prvé proto, aby si prohlédl slavnou obřadní síň, kde se konají svatby a další obřady. Za druhé pro nádherný panoramatický výhled, který si může vychutnat z vyhlídkové plošiny na věži budovy.
Na krásném Benešově náměstí s barevnými budovami a působivou Neptunovou kašnou se odehrával film Spider-Man: Daleko od domova. Liberec obecně a zejména radnice jsou často využívány jako kulisy pro místní i mezinárodní filmové produkce.
Křišťálové údolí
Od druhé poloviny 17. století se v této části světa daří sklářskému řemeslu. V 18. století se proslulý český křišťál vyvážel do všech koutů světa. V Křišťálovém údolí žili a tvořili mistři, návrháři a umělci po celá staletí. Dnes zde žije úžasné sklářské řemeslo a bižuterie.
Žádný výlet do Liberce se neobejde bez prohlídky nádherného Křišťálového údolí. V této oblasti s pozoruhodnými přírodními krásami se nachází největší počet sklářských, lustrařských a bižuterních firem než kdekoli jinde na světě.
Jaké jsou slavné sklářské podniky v regionu?
- Pacinek Glass
- Sklárna s Sklářská krčma AJETO
- Lasvit
- Křišťálový ráj v Jablonci nad Nisou
Prohlídka Křišťálového údolí znamená, že lze navštívit několik muzeí, obchodů, sklářských dílen a škol, kde se člověk dozví vše o tradicích sklářství v České republice. Důležité je si uvědomit, že všechny tyto podniky se snaží zachovat bohatou kulturu regionu, podporovat mladé lidi v učení se řemeslu a udržet výrobu v České republice.
Liberec – textilní velmoc
Od 18. století se v Liberci rozvíjel textilní průmysl. Proto se mu přezdívá český Manchester. V 19. století Liberec vzkvétal. Tehdy zde Johann Liebieg a jeho bratr Franz založili textilní firmu a z neznámého města se Liberec stal moderním a bohatým městem.
Podnikání Liebiegů bylo tak úspěšné, že pro zaměstnance své textilní továrny a jejich rodiny postavili celé město. Takzvané Liebiegovo městečko si dodnes zachovává svůj staromódní půvab a je jedním z nejlepších míst, která můžete v Liberci navštívit.
Kromě města, které postavili pro dělnickou třídu, si Liebiegové postavili také několik vil pro sebe. Ty jsou dnes rozesety po celém městě. Jedním z nejkrásnějších příkladů je vila Theodora Liebiega mladšího, Johannova vnuka.
Liberecká ZOO
Tato zvířecí atrakce je nejstarší v zemi, ale to neznamená, že by její standardy byly zastaralé. Na 13 hektarech prostorných upravených výběhů se chová více než 130 druhů zvířat. Liberecká zoo má plnou evropskou akreditaci a podílí se na reintrodukčních programech pro dravé ptáky.
Velkým příběhem pro návštěvníky parku jsou početné divoké kočky, mezi nimiž jsou bílí bengálští tygři (jediní, kteří se vyskytují v České republice), lvi, levharti sněžní a rysi. Pro mladé zoology je tu kromě toho ještě mnoho dalšího, voliéry, výběhy primátů a plazárium.
Severočeské muzeum
Jedním z nejlepších muzeí v Liberci je Severočeské muzeum. Muzeum bylo založeno v roce 1873 a obsahuje několik sbírek od přírodovědných až po historické a umělecké.
Pravděpodobně nejpozoruhodnějším ze všech exponátů muzea je nejdelší skleněný žebřík na světě. Tento 26 metrů vysoký žebřík, který vypadá, jako by byl vyroben z nerezové oceli, je celý ze skla a zdobí věž muzea. Ten nabízí nádherný výhled na Liberec a okolní hory.