Náklady za psího mazlíčka

Pořídit si psa vyžaduje odpovědnost, rozvahu, spoustu lásky, času a… peněz. Než se nový čtyřnohý přítel začlení do rodiny, je třeba myslet i na to, že pes něco stojí, a není to málo. Na jaké náklady se připravit a na čem lze ušetřit?

Kdo si bude chtít pořídit psa, zaplatí za něj i za jeho vybavení. Tím výdaje nekončí. Mnozí mají představu, že dalším výdajem je už jen krmivo, ovšem je toho mnohem víc. Jaké jsou náklady?

Náklady na psa

S jakými náklady na psa je nutné počítat? Patří sem:

Pořízení psa: Cena za pejska je velmi variabilní. Záleží na tom, o jaké se jedná plemeno, má-li být pes s rodokmenem, či postačí fenka z útulku. Náklady na pořízení chlupatého stvoření mohou vyšplhat do desetitisíců korun.

Nový majitel zaplatí také za zvíře z útulku. Zde se jedná o takzvaný symbolický adopční poplatek, který útulkům pomáhá hradit výdaje na očkování, kastraci a léčení. Tento poplatek činí přibližně 1 000 Kč.

Potřeby: Pes potřebuje celou řadu různých propriet. Měl by mít minimální svůj pelíšek, vodítko, kosmetické přípravky (šampon), hřeben, nůžky a neměly by chybět hračky. Pes se potřebuje nějak zabavit a stále levnější je koupit hračky, než riskovat, že se psisko pustí do oblečení, bot či vybavení bytu. I když u malých štěňátek se tomu zřejmě nikdo nevyhne.

Řadu zajímavých hraček, vodítek a oblečků nabízí e-shop Shein cz. Je velmi oblíbený nejen díky obrovské nabídce, ale převážně díky cenám. Shein má pro své zákazníky připravené slevové kódy nejen na první objednávky.

Krmivo: Jde o významnou položku. Mnozí lidé dávají psům lidské jídlo. Psovi však nemusí vše, co jí jeho lidská rodina, dělat dobře. Pokud chce majitel podpořit zdraví a dlouhý život svého psa, bude mu muset kupovat kvalitní krmivo určené přímo pro psy, ať už granule či konzervy a občas by neměl zapomenout ani na laskominu.

Poplatky: Jde o poplatky dané zákonem. Nezapomeňte svého psa přihlásit na městském úřadu nejpozději do 15 dnů od jeho nabytí. Poplatky se liší podle města. Rámcově se jedná o stokoruny ročně. Sankce za neplacení mohou vést až k exekuci.

Méně zaplatí důchodci a zcela od poplatků jsou osvobozené osoby nevidomé, bezmocné či s těžkým zdravotním postižením. Finanční úlevy se mnohde týkají i psů z útulků. Například v Praze je od poplatku osvobozen držitel psa z útulku po dobu dvou let od převzetí.

Veterinář: Platby za různá vyšetření, kontroly, i očkování nejsou rozhodně zanedbatelné. A pokud se psovi něco stane a vážně onemocní, náklady na jeho léčbu mohou být v řádech desetitisíců korun, ne-li více.

Jak uspořit za psa

A na čem a jak lze za psa uspořit?

Krmivo: Krmivo ovlivňuje zdraví psa, takže rozhodně není na místě šetřit na jeho kvalitě. Vždy je radno vybírat od prověřených výrobců. Přesto lze za krmivo ušetřit a to koupí velkého balení, koupí většího množství balení najednou a především nákupu krmiva přes internet.

Výběr krmiva: Krmivo je různě drahé. Nejvíce majitel psa ušetří, budete-li psovi dávat granule. Kromě toho, že jsou levnější než konzervy, snadněji se skladují otevřené a nekazí se. Lepší je začít psovi dávat granule hned od první chvíle. Psům více chutnají konzervy, takže přechod na granule se jim nemusí líbit. Při krmení granulemi psovi udělá dobře dávat mu k dispozici větší množství vody.

Pojištění psa: Není povinné, ovšem právě pojištění psů může snížit náklady u veterináře. Zpravidla ho lze pojistit na léčení úrazů nebo nemoci, proti uhynutí nebo utracení a odpovědnosti za škodu.

Pořízení psa: Náklady za pořízení psa mohou být různě velké. Záleží zejména na plemeni, přičemž pes z útulku vyjde několikanásobně levněji. Zvíře však nemusí stát ani korunu. Někteří soukromníci nabízejí pejsky zdarma.

Hlídání psa: Každý se občas nemůže se o psa krátkodobě postarat. V tom případě je dobré ve svém okolí najít někoho, kdo bude ochotný psa vyvenčit a nakrmit. Psí hotely nejsou nejlevnější. Kromě psích hotelů je ještě možnost individuálního hlídání.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang