3 věci, které je třeba udělat před nákupem kryptoměn

Měl by člověk investovat do kryptoměn, protože to všichni přátelé? Je třeba to neuspěchat a nejprve si splnit jiné peněžní cíle.

Investování do kryptoměn může být tak snadné jako několik klepnutí na telefonu a vzhledem k tomu, že se o kryptoměnách všude píše a objevují se v rozhovorech s přáteli, je lákavé se do nich rovnou vrhnout. V závislosti na finanční situaci a ochotě investovat s rizikem však krypto nemusí být vhodnou investicí teď – nebo nikdy jindy.

Široká veřejnost by neměla investovat do kryptoměn.

Finance si lze představit jako zmrzlinový pohár, kde třešničkou na dortu je krypto. Tvoří malou část celkového zmrzlinového poháru a ne každý ji chce. A než tu třešničku ze sklenice člověk vyloví, musí sníst zbytek dezertu.

Jinými slovy to znamená vytvořit si silný finanční základ a naučit se o kryptoměnách veškeré know how, ještě předtím, než do nich člověk vloží skutečné peníze. Investování do kryptoměn rozhodně není cesta, jak rychle vydělat peníze.

1. Zavedení finančních záruk

V první řadě je třeba se připravit na chvíle, kdy věci nepůjdou podle plánu a bitcoin trezor bude prázdný.

V uplynulém roce museli zaměstnanci, kteří kvůli pandemii přišli o příjem, sáhnout do úspor, zadlužit se nebo vstoupit do programů pro případ nouze. Je tak si mohli dovolit platit účty. Toto období bylo důraznou připomínkou důležitosti pohotovostního fondu.

Když je člověk mladý, může se cítit jako Superman nebo Superžena. Když však přijde bublina, může být člověk klidně devět až dvanáct měsíců bez práce. Je důležité nepodceňovat systémové otřesy na trhu.

Obecně se doporučuje našetřit si na šest měsíců životních nákladů, pokud je člověk svobodný, nebo přibližně na tři měsíce, pokud se o výdaje dělíte s pracujícím manželem či partnerem. I několik tisíc korun může být užitečných, když člověk čelí neočekávaným výdajům.

Pokud má člověk navíc nějaké dluhy s vysokým úrokem, například dluhy na kreditních kartách, jejich splacení může finanční situaci ještě více komplikovat.

Vyplatí se i kontrola pojistného krytí. Pojistky mohou v těžkých dobách poskytnout tolik potřebné peníze. Životní pojištění může být obzvláště důležité, pokud má člověk závislé osoby.

2. Šetřit a investovat do budoucích plánů

Jakmile má člověk peníze odložené pro případ nouze, může začít přemýšlet o krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých finančních cílech. Na důchod je samozřejmě třeba šetřit, proto je nutné přispívat na penzijní účty. Hodí se stanovit si konkrétní cíle spoření i pro další důležité životní kroky.

Většina lidí chce každý rok cestovat, za 10 let si koupit dům, za 10 let se oženit. Tyto věci stojí peníze. Vyplatí se zapsat si, kolik to bude stát v dnešních cenách, a zjistit, kolik lze každý měsíc z výplaty ušetřit.

3. Vzdělávat se o kryptoměnách

Investor má peníze a je připraven naskočit na vlnu kryptoměn, jenže vůbec netuší, jak někdo vůbec kryptoměny nakupuje. Nebo jak nákup kryptoměn zapadne do celkového finančního plánu. Nebo jestli je to příliš rizikové.

Není vhodné dělat s penězi něco bez porozumění. Je třeba věnovat nějaký čas tomu, aby se o kryptoměnách potenciální investor dozvěděl vše, co se dá. Pochopení mechaniky je důležité, ale stejně tak je důležité zjistit, jaký je člověk typ investora, protože to také ovlivňuje druhy investic, které jsou pro něj vhodné.

Existuje proces, kterým si investor musí projít, aby zjistil, zda je pro něj tato nová třída aktiv vhodná. Měl by si položit několik otázek:

  • Jaký je konkrétní investiční plán?
  • Kolik má investor let?
  • Jaké jsou cíle investora?
  • Jak je investor technicky zdatný?
  • Chápe investor, co znamená držet tato aktiva a nemít je pojištěná?
  • Pokud se investorovi něco stane, kdo z rodiny ví o těchto věcech, aby je získal zpět?

Lidé obvykle neprovádějí správnou hloubkovou kontrolu, než do něčeho vloží peníze.

Začít v malém

Jakmile investor pochopí, jak to všechno funguje, může začít uvažovat o tom, že část své přebytečné hotovosti přidělí na krypto. Je třeba však udržovat své celkové investice malé a zvládnutelné.

Doporučuje se investovat maximálně 10 000 Kč. Pokud člověk investuje do kryptoměn, měl by je brát jako mrtvé peníze. Peníze, které už nikdy nedostane zpět.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang