Nebankovní půjčky

S nebankovními půjčkami se v posledních letech roztrhl pytel. Lákavé nabídky vyskakují v televizních i online reklamách a vyvolávají v lidech pocit, že se bez nich nelze obejít. Co charakterizuje nebankovní půjčky? Jaká mají specifika?

Existují různé typy půjček. Mezi dvě nejzákladnějších kategorie patří půjčky bankovní a nebankovní.

Bankovní půjčka je taková, kterou poskytuje banka solventním klientům, na základě potvrzení o příjmu, jeho doložené výši, na případném záznamu v registru dlužníků, na počtu členů jedné domácnosti, na celkových rodinných výdajích, a mnoha dalších faktorech.

Je-li příjem nepravidelný, nedostatečný, případně je-li žadatelovo jméno uvedeno na seznamu dlužníků v registrech typu SOLUS, banka žádost o půjčku neschválí.

Co je nebankovní půjčka

Nebankovní půjčka je naopak poskytována finanční institucí, jež vlastní licenci od České národní banky k poskytování spotřebitelských úvěrů, ovšem není držitelem bankovní licence. Nelze ji proto charakterizovat jako klasickou banku, nýbrž jako finanční subjekt.

Nebankovní domy se specializují na krátkodobé půjčky a jejich schválení nepodléhá tak přísným kritériím jako v případě banky. I tyto instituce přikládají význam korelaci mezi pravidelným příjmem a celkovými výdaji domácnosti, lze však narazit i na nabídky expres půjček bez doložení příjmu. Nebankovní instituce také nejsou tak rigidní, co se registru dlužníků týče.

Krátkodobé i dlouhodobé půjčky bez registru jsou poskytovány zcela úmyslně i klientům, kteří již v minulosti zažili problémy se splácením úvěrů. Otázkou zůstává, proč jsou nebankovní instituce ochotny těmto žadatelům peníze vyplatit, pokud je šance, že půjčku včas a řádně splatí, velmi mizivá.

Ačkoli kontrolu žadatelova jména se záznamy dlužníků přikazuje nebankovním subjektům česká legislativa, neděje se tak automaticky. Online půjčka bez nahlížení do registru je poskytována takřka všem bez rozdílu, s cílem vydělat na cizím neštěstí. Především vysokými úroky a RPSN.

Nebankovní domy mají dobře spočítáno, že problémový plátce může být dobrým zdrojem příjmů, pokud nebude včas splácet svůj úvěr. Finanční instituce jakékoli vybočení z obchodních podmínek trestají vysokými sankcemi, které jsou udělovány za odeslání upomínek, sčítají se za každý den prodlení a poplatky se navyšují také za předání vymáhání dluhu právníkům.

Charakteristiky nebankovní půjčky

Nebankovní půjčka bez registru je obvykle krátkodobá, poskytována na několik týdnů, maximálně měsíc neboli 30 dní. Výše úvěru je limitována. Vzít si rychlou půjčku bez registru může klient do výše maximálně několika desítek tisíc korun.

Schválení úvěru bez registru probíhá v řádu několika minut a peníze jsou zasílány na běžný účet během několika málo hodin, maximálně do druhého pracovního dne. Některé nebankovní instituce nabízejí výplatu půjčky také v hotovosti. Například společnost Provident, která klientům slibuje obnos coby nebankovní půjčku ihned přivézt až domů.

Drtivou většinu nebankovních půjček lze sjednat online nebo prostřednictvím SMS bez nutnosti osobně dojít na pobočku společnosti. K žádosti o půjčku stačí připojení k internetu, počítač nebo mobilní telefon, občanský průkaz, druhý doklad totožnosti nebo doklad s fotografií, občas také potvrzení o příjmu.

Rychlá nebankovní půjčka bez registru je vhodná jako záplata natrženého rozpočtu, jako vyplnění mezery mezi výplatami, nebo jako rychlá první pomoc při nenadálých finančních karambolech typu rozbité auto či nutná návštěva instalatéra.

Nebankovní půjčky jsou velmi dostupné a administrativa s nimi je mnohem jednodušší.

Jak získat nebankovní půjčku na splátky

S nebankovními půjčkami se sice oproti bankovním úvěrům pojí vyšší úroky a roční procentní sazba nákladů, ovšem nemusí tomu tak být za všech okolností. Celá řada nebankovních institucí cílí na nové klienty s nabídkou prvních půjček zcela zdarma.

Nulové úroky, žádné skryté poplatky, klient splatí přesně tolik, kolik si vypůjčil. Kdo by takovou půjčku odmítal? Nebankovní půjčka na účet může přistát již několik málo minut od schválení žádosti. Této formě půjčky na účet bez registru se častokrát nebrání ani běžně solventní a finančně velmi gramotní občané.

Pokud mají jistotu, že půjčku dokáží do konce splatnosti bezpečně uhradit, nebo vědí, že úvěr potřebují pouze na několik dní k překlenutí slabších momentů, může taková půjčka rychle bez registru vyřešit nejedno trápení. Jak postupovat při žádosti o půjčku pro každého bez registru:

  • Vybrat si z široké nabídky nebankovních věřitelů
  • Zvolit částku a výši měsíčních splátek
  • Vyplnit krátký online formulář a odeslat jej
  • Počkat na kontaktování finančním asistentem
  • Na vyžádání dodat potřebné dokumenty (občanský průkaz, doložení příjmu, výplatní pásky, atd.)
  • Po schválení žádosti čerpat finanční prostředky
  • Řádně a zavčasu splácet

Mezi nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí, se řadí mnoho poskytovatelů v čele s Kamali, Hyper půjčka, Zaplo nebo Creditea či Malá Hyper půjčka.

Výhody nebankovních půjček bez registru

Výhody půjček bez registru od nebankovních společností jsou nesporné. V prvé řadě jsou velmi dostupné, pojí se s nimi malá administrativní zátěž, není potřeba dokládat velké množství dokumentů a potvrzení, sjednání půjčky je rychlé a jednoduché.

Jejich největší devízou je tolerance zápisů v registru dlužníků a benevolentnější schvalovací proces ve srovnání s tradičními bankovními domy. Jsou určeny pro téměř každého plnoletého občana s trvalým a v mnoha případech i jen přechodným pobytem v České republice.

Mnoho nebankovních subjektů neváhá poskytnout finanční úvěr také cizincům na základě povolení k pobytu na území ČR. Nejčastěji se tato možnost týká slovenských občanů nebo Ukrajinců.

Nevýhody nebankovních půjček bez registru

S rychlými nebankovními úvěry bez registru se pojí velké riziko zejména pro problematické klienty. Ačkoli jsou půjčky poskytovány i dlužníkům v exekuci, není to vždy výhra. Lidé s problematickou platební morálkou mohou přecenit své finanční schopnosti a snadno zabřednout to dluhové pasti, kdy je jedna půjčka vytloukána druhou.

Pozor by si měli dát zejména na termíny splátek, aby se vyhnuli poplatkům za pozdní platby. Obezřetní by měli být obzvláště na samém začátku žádosti o půjčku bez registru. Stanovit si vhodnou výši úvěru a hlavně měsíčních splátek, aby to rodinný rozpočet bez problémů unesl, není snadné.

Mít na paměti, že nižší splátky znamenají delší dobu trvání půjčky a člověk ve finále zaplatí za úvěr mnohem více, než kdyby si splátky nastavil vyšší a splácel úvěr kratší dobu. Vše má svá pro a proti.

Ostatní možnosti půjček bez registru

Před každou půjčkou, ať už bankovní či nebankovní, by měl mít žadatel patřičný respekt. Zahrávat si s finančními institucemi je ve velkém procentu případů hra s ohněm. Zvážit, zda se neobrátit na příbuzné a přátele s žádostí o finanční výpomoc, bývá vhodnou alternativou půjček.

Rodina častokrát nehledí na úroky a poskytne peníze zcela bezúročně s velmi tolerantní dobou splatnosti. Pro větší jistotu a klid obou stran je možné sepsat smlouvu o půjčce. Jsou známy četné případy, kdy došlo k rozkmotření nerozlučných rodinných klanů, pokud do hry vstoupily finanční sváry.

Kromě půjček samotných existují možnosti uskromnit se a najít případné rezervy v rozpočtu. Mnoho lidí má předplacené služby, které ve skutečnosti nevyužívají nebo nevědí, že by za ně mohli platit méně. Klasickým případem jsou předplacené televizní kanály nebo datové balíčky od telefonních operátorů.

Zrušení ůzných předplatných prémiových verzí nepoužívaných aplikací může také ušetřit nejednu korunu z napjatého rozpočtu.

Neuškodí se zamyslet na dosavadním stylem života. Zvážit, zda je opravdu nutné chodit denně na kávu do mezinárodního řetězce, či zda nebude lepší si místo obědů v restauračním zařízením nezačít připravovat jídlo s sebou doma.

Oželet pro jednou dovolenou u moře a dát přednost českým kempům může být velmi příjemná zkušenost a nový nevšední zážitek. Každodenní dojíždění autem do práce rovněž nemusí být nutné, pokud člověk žije v dosahu městské hromadné dopravy.

Možností, jak ulevit domácímu rozpočtu, je velká spousta. Kdo se nerad uskromňuje, mohl by zauvažovat také o přivýdělku či večerní brigádě, aby si zachoval svůj životní standard, avšak netopil se v dluzích.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang