Nehody při parkování – jak se jim vyhnout a jak je řešit

Parkování je pro většinu řidičů naprosto běžnou a rutinní záležitostí. Vnímají jej stejně běžně jako povinnou výbavu, otázku jak koupit dálniční známku nebo tankování paliva. Parkování nevěnují příliš pozornosti a hlavním cílem je najít co možná nejbližší volné místo. Jenže je nutné myslet na to, že i parkování může být místem, kde se dějí nehody. Mohou to být menší oděrky nebo i vážnější škody či dokonce zranění. Pokud už taková situace nastane, vědí řidiči, jak se zachovat?

Důležité je nejen vědět, jak se takové situace řeší, ale také jakými způsoby lze minimalizovat riziko takových nehod a předcházet obecně krizovým situacím při parkování. Dalším klíčovým bodem je mít platnou pojistku na auto a povinnou výbavu auta.

Jak řešit nehodu na parkovišti

Každý řidič by si měl před jízdou být jistý, že má v pořádku povinnou výbavu auta. Dále musí myslet na to, aby měl platnou pojistku na auto. To jsou hlavní aspekty, bez kterých by vozidlo vůbec nemělo vyjíždět do provozu.

Jakmile nebudou tyto dva základní prvky splněny, a nastane byť i banální nehoda s minimem škod, může řidič očekávat postih ze strany policie a úhradu škody z vlastních prostředků nikoli od pojišťovny.

V roce 2021 evidovali policisté 22 152 nehod se zaparkovaným vozidlem. Jednalo se o jeden z nejčastějších typů nehod v Česku.

Základní kroky k efektnímu řešení nehody

Když už nastane ta nepříjemná situace a během parkování je způsobena dopravní nehoda, pak je dobré držet se několika doporučení pro hladké vyřešení celé situace.

  • 1. Okamžitá reakce:

Pokud dojde k menší nehodě při parkování, je důležité zachovat klid a neztrácet nervy. V první řadě je důležité zjistit, zda došlo k nějakým škodám na vozidlech nebo majetku. Rozhodně není řešením situaci ignorovat a odejít nebo odjet z místa. Z banální situace by mohl vzniknout přestupek a řetězec dalších problémů.

  • 2. Dokumentace a fotografie:

Je dobré ihned celou situaci vyfotografovat a načrtnout. Postačí mobilním telefonem. Je důležité udělat detaily poškozených míst, ale i celkový náhled situace. Tyto záznamy mohou být klíčové při následném vyřizování škodní události u pojišťovny. Případně se může jednat o klíčový důkaz při rozepři s dalšími účastníky nehody.

  • 3. Výměna informací:

Pokud došlo ke kontaktu s jiným vozidlem, je třeba si vyměnit informace s majitelem druhého vozidla, včetně jeho kontaktu, registrační značky, a pojistného čísla. Ideální je mít s sebou ve vozidle tiskopis záznamu o dopravní nehodě a ihned jej vyplnit.

  • 4. Kontakt s pojišťovnou:

Informujte svou pojišťovnu o nehodě a postupujte podle jejich pokynů ohledně podání nároku na řešení škodní události. Podrobné informace o události a fotodokumentace jsou v těchto situacích klíčové. Vše přiložíte k pojistné události. Pokud bude událost dobře popsaná a zdokumentovaná, jednání s pojišťovnou bude hladší a rychlejší.

Při neshodách volat policii

Pokud dojde s dalším účastníkem nehody k jakýmkoli neshodám a nelze se s ním dohodnout na vyplnění dokumentů, je vhodné volat policii. Stejně tak, pokud dojde k poškození cizího vozidla nebo majetku třetí strany a nelze se zkontaktovat s majitelem, je třeba volat policii. Parkoviště je součástí provozu a rovněž drobné poškození z provozu vozidla je dopravní nehodou, kterou je třeba řádně hlásit a řešit.

Prevence nehod při parkování

  • Parkovací asistenti: Využívejte parkovací asistenty ve vozidlech, jako jsou senzory a kamery, které vám pomohou při parkování a minimalizují riziko nehod.
  • Opatrnost: Řidič by měl být velmi opatrný a pečlivý při parkování. Neustále sledovat okolí, zrcátka a zpětné kamery/čidla a věnovat pozornost ostatním vozidlům a chodcům.
  • Parkovací místo: Volit parkovací místa, která jsou pro řidiče pohodlná a mají dostatek prostoru pro manévrování. Při volbě místa by primární proměnnou neměla být vzdálenost od cíle, ale vhodnost místa s ohledem na bezpečnost a schopnosti řidiče.
  • Dobře nastavená pojistka na auto: Základem je rovněž dobře nastavené povinné ručení, které pokryje škody z případné nehody. Anonymní kalkulačky povinného ručení mohou provozovatelům ukázat, zda za pojistku zbytečně nepřeplácí.
  • Příprava a klid: Pokud jedete do neznámých míst, je dobré se rovněž připravit a vyvarovat se případnému stresu a nepozornosti. Je dobré si předem zjistit, jak je to v neznámém místě s parkováním, cenami a vůbec možnostmi vjezdu. S tímto může pomoci web Parkujvklidu.cz, kde naleznete spoustu užitečných informací. Parkujvklidu.cz poskytuje údaje v reálném čase o dostupných parkovacích místech po celé Praze.
  • Technika a dovednosti: Každý řidič by si měl být vědom svých dovedností a technických schopností vozidla. Přecenění obojího otevírá prostor případné nehodě.

Dobrý řidič minimalizuje riziko nehody

Ať už řidiči řeší otázku, jak koupit dálniční známku, jaké palivo natankovat nebo kde zaparkovat, nesmí ztrácet pozornost a podléhat rutině nebo přílišnému sebevědomí. V provozu je třeba být neustále ve střehu a reagovat na situace. Připravený řidič se vyhýbá prostoru pro případné chyby a když už nastanou, umí je promptně a efektivně řešit.

Nehody při parkování jsou součástí provozu a nesmí se ignorovat. Existují způsoby, jak minimalizovat jejich riziko a jak se s nimi řádně vypořádat. Důležité je zachovat klid a postupovat podle stanovených kroků, řešit situaci s minimálním stresem a s důrazem na efektivní vyřešení škod. Prevence nehod při parkování je klíčem k minimalizaci rizika a k tomu, aby se řidiči vyhnuli těmto stresujícím situacím v budoucnosti.

Důležitá je příprava třeba i s pomocí webu Parkujvklidu.cz. Dále se nesmí opominout povinná výbava, platná pojistka, kterou lze získat skrze anonymní kalkulačky povinného ručení a především vědomí si svých schopností a technických omezení vozu.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang