Investování a finanční gramotnost – nejlepší knihy
Peníze hýbou světem. Umět s nimi správně hospodařit je více než nutné. Existuje proto obrovské množství knih nejen o finanční gramotnosti, avšak i o investování a o dalších způsobech, jak dojít k bohatství. Kterou knihu by měl znát každý, kdo pořád nezjistil, jak efektivně šetřit? A jaká je nejlepší kniha managementu?
V knihkupectví dnes už najdeme knihu více méně o čemkoliv. O každé známé osobnosti, seriálu i o tom nejbizarnějším koníčku. Poměrně rozsáhlá sekce pak patří motivačním knihám. Podnikání, management, peníze, úspěch – to jsou témata, která zejména mladé čtenáře obzvlášť zajímají.
V široké nabídce takto zaměřených knih je však složité se zorientovat. Následující článek přináší přehled osvědčených knih z oblasti financí a podnikání, které už nejednomu čtenáři změnily život k lepšímu. Některé z nich lze sehnat i ve formě audioknihy ke stažení.
Nejlepší knihy o podnikání
Být pánem vlastního času, nemuset poslouchat otravného šéfa a práci si vybírat a organizovat výhradně sám. Podnikání zní lákavě, stojí za ním však spousta úsilí. Co všechno je zapotřebí, aby bylo úspěšné? Pro začátek postačí přečíst si alespoň jednu z následujících knih.
Robert Vlach: Na volné noze (2017)
I v Česku se píšou kvalitní knihy o podnikání a financích. Jednu takovou má na svědomí zkušený poradce na poli podnikání Robert Vlach. Během krátké doby se jí dostalo obrovského úspěchu a stala se v podstatě biblí volnonožců.
Jak začít podnikat a v čem? No a jak na podnikání získat peníze? I na tyto otázky kniha přináší odpověď. Seznamuje s osvědčenými tipy, radami a zkušenostmi předních českých podnikatelů ze všech různých oborů, které mohou změnit život nejen začátečníkům, změnit život mohou i ostříleným freelancerům.
Zároveň autor v Na volné noze ukazuje i zápory podnikání a doporučuje bezpečné, pomalé strategie úspěchu.
Tom Hodgkinson: Podnikání pro bohémy (2017)
V knize Podnikání pro bohémy Tom Hodgkinson vypráví svůj příběh, kdy se z věčného pohodáře stal cholerickým podnikatelem, který křičel na zaměstnance a dohadoval se se zaměstnanci finančního úřadu.
Na tomto pozadí popisuje, jak lze talent přetavit do úspěšného a zároveň zábavného podnikání. Dělí se se čtenáři o zkušenosti i humorné příběhy, kterého na jeho cestě doprovázely a předává praktické rady z oblasti marketingových strategií, účetnictví i managementu.
Nejlepší knihy o managementu
Kdo začíná podnikat, neměla by mu chybět schopnost organizace. Ať už firmy, lidí nebo času. Úspěšní a bohatí lidé jsou zkrátka dobrými manažery. Kdo se touží stát dobrým manažerem, knihy uvedené níže by rozhodně neměli uniknout jeho pozornosti.
Simon Sinek: Začněte s proč (2013)
Simon Sinek vyznává, co se prodeje produktu či protlačení nějaké myšlenky týče, jednoduchou filozofii: fanoušky si nezíská prostým popisem, o co se jedná, nýbrž vysvětlením, proč daná věc vznikla. Poprvé ji představil již v roce 2009 ve svém proslovu na TedTalk, který se rychle stal velice populárním na YouTube.
Ve knize autor uvádí, že právě výše popsané je to, co spojuje úspěšné osobnosti ze světa byznysu i mimo něj. Kromě bratrů Wrightových a Martina Luthera Kinga dává za příklad také Steva Jobse. Jeho společnost Apple vždy měla za primární cíl myslet jinak, počítače a telefony se staly jen jakýmsi prostředkem k jeho realizaci.
Jim Collins: Jak z dobré firmy udělat skvělou (2001)
Ve spolupráci s výzkumným týmem a za použití přísných testů vybral stanfordský profesor Jim Collins 11 elitních společností, které se alespoň 15 let dokázaly udržet na vrcholu. Ty pak zkoumal a porovnával je se společnostmi, kterým se takových úspěchů nedostalo.
K čemu došel? Zjistil, jak z dobré firmy vybudovat skvělou? Výsledky a poznatky ze svého bádání Jim Collins sepsal v knize Jak z dobré firmy udělat skvělou.
Nejlepší knihy o finanční gramotnosti
Finanční gramotnost bývá často podceňována. Je přitom nejen nezbytná, aby se člověk vyhnul finanční tísni a uměl hospodařit s penězi, může jedince přivést dokonce až k bohatství. Své o tom vědí autoři i čtenáři následujících titulů.
George S. Clason: Nejbohatší muž v Babylóně (1926)
V díle Nejbohatší muž v Babylóně se člověk dočte, jak správně nakládat s pravidelným příjmem a jak šetřit, a zároveň se dozví řadu zajímavostí. Co je to pravidlo 1-7-2? Co dělat s každou 10. mincí? Jak dosáhnout úspěchu?
Přestože je kniha téměř 100 let stará, je tak nadčasová, že jde dodnes o jedno z nejzásadnějších děl o hospodaření s osobními financemi. 135 stran obsahuje nedocenitelné rady pro soukromníky i pro firmy.
Nejedná se však o žádnou nudnou příručku. Autor v knize finanční gramotnost vysvětluje čtivou formou na 10 fiktivních příbězích, odehrávajících se v kdysi nejbohatším městě světa Babylónu.
Robert Kiyosaki: Bohatý táta, chudý táta (2000)
Mnozí celosvětový bestseller Bohatý táta, chudý táta považují za povinný pro každého, kdo chce dosáhnout bohatství a stát se finančně nezávislým. Kromě toho, že autor vyzdvihuje v knize finanční gramotnost a její důležitost, se zabývá rozdíly v myšlení chudých a bohatých.
Jádrem knihy je myšlenka, aby čtenáři upustili od tradičního schématu, že je potřeba vystudovat a posléze si najít práci, která je uživí. Neměli by tolik spoléhat na mzdu, nýbrž se svými financemi aktivně pracovat – s úroky, výnosy, renty z realit a podobně.
Vše je znázorněno na konkrétním příkladu z dětství Roberta Kiyosaki. Bohatý táta je otec jeho kamaráda, který nedokončil střední školu, a přesto vybudoval obchodní impérium. Chudý táta je autorův otec, který i přes svou vzdělanost na bohatství nedosáhl.
Nejlepší knihy o investování
Investice je v posledních letech zejména díky kryptoměnám hojně skloňované slovo. Jeho historie však sahá podstatně dál a svědčí o tom i fakt, že ty nejlepší knihy o tom, jak začít investovat, jsou desítky let staré. Které to jsou?
Max Gunther: Curyšské axiomy (1985)
Max Gunther ve své knize vypráví o investicích, konkrétně o legendárních pravidlech curyšských axiomů, z pohledu člena rodiny švýcarských finančníků, která se investování na tamějších trzích aktivně věnovala dlouhá léta.
Dvanáct axiomů popisuje srozumitelnou a čtivou formou tak, aby si na své přišli i laici. Čtenář se dozví, jak přemýšlí a jaké pravidla ctí přední švýcarští investoři. Kniha Curyšské axiomy je mnohými považována za vůbec nejlepší dílo o efektivním investování.
Benjamin Graham: Inteligentní investor (1949)
O titul nejlepší knihy o investování si ovšem říká i Inteligentní investor Benjamina Grahama. Svědčí o tom i přední pozice žebříčků nejvýznamnějších finančních knih, na kterých se pravidelně umisťuje. Jedná se o rozsáhlé dílo o 500 stranách.
Kniha je určená dlouhodobým investorům. Zabývá se historií akciového trhu, analýzami a srovnáváním akcií a také různými způsoby řízení portfolia. Vše je vysvětlováno na konkrétních příkladech tak, aby tomu rozuměli i začátečníci. Alfou a omegou úspěšného investování jsou dle Grahama opatrnost a racionalita.
Nejlepší motivační knihy
Knihy, které učí, jak dosáhnout motivace pracovníků i sebe samého, se u čtenářů těší čím dál větší oblibě. Bodejť by ne, však slušná dávka motivace je nezbytná i pro dosažení úspěchu, bohatství a financí. Jaké jsou nejlepší motivační knihy?
Robin S. Sharma: Mnich, který prodal své ferrari (1996)
Tento bestseller je jednou z nejproslulejších motivačních knih vůbec. Poměrně krátký příběh, který vypráví, čtenáře bude opakovaně nutit k zamyšlení, zda je materiálno v životě opravdu tak důležité, jak se domnívá, a zda může být zdrojem skutečného štěstí.
Autor Robin S. Sharma si to totiž nemyslí. Kniha Mnich, který prodal své ferrari je inspirována jeho životem, kdy se na místo slibné kariéry soudního právníka rozhodl hledat to opravdové štěstí, které nespočívá v materiálním bohatství.
Napoleon Hill: Myšlením k bohatství (1937)
Myšlením k bohatství je takovým odrazovým můstkem do světa dalších motivačních knih. Jakmile ji má totiž čtenář za sebou, začne toužit po dalších. Seznamuje s myšlením bohatých lidí z řad magnátů, manažerů a vynálezců a radí, jak se vydat na vlastní cestu k trvalému úspěchu.
V roce 2017 vyšlo aktualizované vydání knihy s názvem Myšlením k bohatství pro 21. století. V 16 kapitolách se Hill zvlášť věnuje každému z principů. Toto dílo by měl mít na nočním stolku každý, kdo si láme hlavu s tím, jak zlepšit svůj pracovní výkon, a nebo touží po rychlém kariérním růstu.
TIP: Pokud chce člověk předat svůj názor na knihu. Není nic jednoduššího, než napsat recenzi. Existují pravidla, ale i rady, jak napsat recenzi.