NFT jako nová forma investice? Jen s velkou opatrností
Úroky na spořicích účtech rostou, ale zdaleka ne tak rychle jako inflace. Tradiční investice, třeba do fondů, na tom nejsou s ohledem na inflaci o mnoho lépe. Bitcoin a kryptoměny obecně, to je zábava jen pro odvážné. Kam tedy poslat peníze, aby se vám zhodnotily doopravdy, nejen kosmeticky? Pro některé technologické nadšence může být odpovědí NFT, obchodování s virtuálními obrázky. Ani tahle příležitost ale není pro každého.
Investování do NFT (non-fungible token, česky „nezaměnitelný žeton“) bychom mohli připodobnit k investování do obrazů. S tím rozdílem, že za své peníze nedostanete opravdové plátno s rámem, ale „jen“ elektronické potvrzení o vlastnictví konkrétního obrázku, videa nebo třeba příspěvku na sociální síti Twitter. 100% digitální otisk od slavného umělce, tvůrce počítačových her, nebo klidně i váš vlastní.
Neprůstřelný důkaz o tom, že NFT vlastníte, je uložen v blockchainu. Elektronické účetní knize, obdobné těm, které se používají ve světě kryptoměn, jako jsou Bitcoin nebo Ethereum. To jsou mimochodem měny, za které se na online burzách NFT nejčastěji obchodují. Takže pokud chcete naskočit do vlaku jménem NFT, trocha zkušeností s „kryptem“ se určitě hodí.
Virtuální hodnota za reálné peníze
K čemu vám je vlastnit obrázek, který si přece můžete stáhnout zadarmo z internetu, vytisknout a pověsit v obýváku? Dobrá otázka. Pro odpověď si zase odskočíme k umění: Originál je originál. Plakát Rembrandtovy Noční hlídky taky může mít nad postelí každý, a přesto je to jen jediný originál v Rijksmuseu – amsterdamském muzeu umění, který má nevyčíslitelnou hodnotu.
Ač se vám podstata NFT může zdá jakkoli zvláštní, neoddiskutovatelné je, že trh s tímto virtuálním uměním je dnes na raketovém vzestupu. Kdo se tu rychle zorientuje, a chytře nakoupí, může pohádkově vydělat. Pro ilustraci jen pár čísel. Jedno neuvěřitelnější než druhé, všechna pravdivá:
- NFT koláž digitálního umělce Beeple se letos na jaře vydražila v přepočtu za jeden a půl miliardy korun.
- Český NFT guru Petr Mára koupil před rokem NFT obrázek z kolekce Bored Ape Yacht za 3 miliony korun, po pouhých 8 měsících ho prodal za 10 milionů. Tedy se ziskem 250 %.
- Na největší NFT burze OpenSea obchodovalo v roce 2020 pouhých 4 000 lidí, dnes je jich tu 600 000.
I NFT, které vy sami koupíte za pakatel, může mít už zítra mnohonásobně vyšší hodnotu. Stejně tak se ale může stát, že cena vámi vlastněného NFT nenaroste ani o píď a nikdo ho nebude chtít ani zadarmo. A takové riziko je, zdá se, značné. Investice do NFT je minimálně stejně ošidná, jako investice do už zmiňovaných kryptoměn. A možná ještě ošidnější.
Protože kromě fascinujících příběhů o nových NFT milionářích je tu také mnohem větší, zato ne tak hlasitá masa lidí, která v tomto extrémně riskantním světě utopila peníze. Jen se o ní tolik nepíše. Sama internetová tržiště přiznávají, že kolem 80 % všech inzerovaných NFT jsou plagiáty a spam. Podle některých odhadů dokonce 98 % všech investic do NFT skončí ztrátou.
NFT koupíte na speciálních burzách za kryptoměny
Láká vás i přesto investovat nějakou drobnou (a tedy rozumnou částku) do NFT? Třeba už jen proto, abyste mohli hodnotu vaší investice průběžně sledovat a vyhodnocovat?
Pokud máte zájem se pustit do NFT dobrodružství, potřebujete nejdřív kryptoměnovou peněženku jako MetaMask nebo TrustWallet. V ní si třeba přes online kreditní kartu nakoupíte kryptoměnu Ethereum, za kterou pak budete nakupovat a prodávat. V peněžence pak máte zároveň uložené potvrzení o vlastnictví vašich NFT.
S kryptopeněženkou v kapse (přesněji řečeno v počítači nebo v mobilu) pak můžete vyrazit například na burzu OpenSea a tam pátrat po investičních příležitostech. Na vlastní pěst nebo po důkladném studiu trhu.
Případně si můžete najít i nadějného začínajícího umělce, kterému nákupem jeho NFT přispějete na další tvorbu. Buď, jak buď: Hodně štěstí, a především rozum do hrsti. Takové spořicí účty nebo investice do fondů sice inflaci jen zbrzdí, ale pořád jde o jistěji uložené peníze, než je právě NFT.