5 oblíbených investičních strategií pro začátečníky

Když začínáte investovat na vlastní pěst, může se vám zdát svět investování široký, často až příliš. Pomocí několika osvědčených strategií si však můžete vše zjednodušit. Pevná investiční strategie může vést k dobrým výnosům v průběhu času a umožní vám soustředit se na další části investičního procesu nebo dokonce investování usnadní natolik, že můžete věnovat více času tomu, co vás baví.

Dobrá investiční strategie minimalizuje rizika a zároveň optimalizuje potenciální výnosy. U každé strategie je však nezbytné mít na paměti, že pokud investujete do tržních produktů, jako jsou akcie a dluhopisy, můžete krátkodobě přijít o peníze.

Dobrá investiční strategie funguje, ale často trvá nějakou dobu – roky – a investování není schéma rychlého zbohatnutí. Proto je důležité začít investovat s realistickým očekáváním, čeho můžete a nemůžete dosáhnout.

1. Kupte a držte

Strategie „kup a drž“ je klasika, která se opakovaně osvědčila. Při této strategii děláte přesně to, co název napovídá: koupíte investici a pak ji držíte po neomezenou dobu. V ideálním případě investici nikdy neprodáte, ale měli byste se snažit ji vlastnit alespoň 3 až 5 let.

Výhody: Strategie „kup a drž“ vás zaměřuje na dlouhodobý horizont a myšlení vlastníka, takže se vyhnete aktivnímu obchodování, které poškozuje výnosy většiny investorů. Úspěch závisí na tom, jak se investici daří v průběhu času. A právě tak můžete nakonec najít největší vítěze akciového trhu a vydělat stonásobek své původní investice.

Krása tohoto přístupu spočívá v tom, že pokud se zavážete, že nikdy nebudete prodávat, nemusíte na to už nikdy myslet. Dlouhodobá strategie „kup a drž“ znamená, že se na rozdíl od obchodníků nemusíte neustále soustředit na trh, takže můžete trávit čas tím, co vás baví, místo toho, abyste byli připoutáni k celodennímu sledování trhu.

Rizika: Abyste s touto strategií uspěli, musíte se vyhnout pokušení prodávat, když se trh zhorší. Budete muset vydržet občasné prudké poklesy trhu, přičemž je možný i padesátiprocentní propad a jednotlivé akcie mohou klesnout ještě více.

2. Nakupujte index

Tato strategie spočívá v nalezení atraktivního akciového indexu a následném nákupu na něm založeného indexového fondu. Dva oblíbené indexy jsou Standard & Poor’s 500 a Nasdaq Composite. Každý z nich obsahuje mnoho nejlepších akcií na trhu, čímž získáte dobře diverzifikovanou kolekci investic, i když je to jediná investice, kterou vlastníte.

Výhody: Nákup indexového fondu je jednoduchý přístup, který může přinést skvělé výsledky, zejména pokud jej spojíte s mentalitou „kup a drž“. Výnos bude odpovídat váženému průměru aktiv indexu. A díky diverzifikovanému portfoliu budete mít nižší riziko než při vlastnictví pouze několika akcií.

Navíc nebudete muset analyzovat jednotlivé akcie, do kterých chcete investovat, takže to vyžaduje mnohem méně práce, což znamená, že máte čas věnovat se jiným věcem, zatímco vaše peníze pracují pro vás.

Rizika: Investování do akcií je rizikové, ovšem vlastnictví diverzifikovaného portfolia akcií je považováno za bezpečnější způsob. Pokud chcete dosáhnout dlouhodobých výnosů trhu – v případě indexu S&P 500 v průměru 10 % ročně – musíte vydržet i v těžkých dobách a neprodávat.

Také proto, že kupujete soubor akcií, získáte jejich průměrný výnos, nikoli výnos nejžhavějších akcií. Přitom většina investorů, dokonce i profesionálů, se snaží dlouhodobě překonávat indexy.

3. Index a pár dalších pozic

Strategie „index a pár dalších pozic“ je způsob, jak využít strategii indexového fondu a poté přidat do portfolia několik malých pozic. Například můžete mít 94 % svých peněz v indexových fondech a po 3 % v Apple a Amazonu. Pro začátečníky je to dobrý způsob, jak se držet převážně indexové strategie s nižším rizikem, avšak přidat malou expozici v jednotlivých akciích, které se jim líbí.

Výhody: Tato strategie si bere to nejlepší ze strategie indexových fondů – nižší riziko, méně práce, dobré potenciální výnosy – a ambicióznějším investorům umožňuje přidat několik pozic. Jednotlivé pozice mohou pomoci začátečníkům, aby se seznámili s analýzou a investováním do akcií, a zároveň je nebudou stát příliš mnoho, pokud tyto investice nebudou dobře fungovat.

Rizika: Pokud jednotlivé pozice tvoří relativně malou část portfolia, jsou zde rizika většinou stejná jako při nákupu indexu. Stále budete mít tendenci dosahovat přibližně průměrného výnosu trhu, pokud nevlastníte hodně opravdu dobrých nebo špatných jednotlivých akcií.

Samozřejmě, pokud plánujete zaujmout pozice v jednotlivých akciích, budete chtít věnovat čas a úsilí tomu, abyste pochopili, jak je analyzovat, než začnete investovat. V opačném případě by vaše portfolio mohlo utrpět újmu.

4. Investování do výnosů

Výnosové investování je vlastnění investic, které přinášejí peněžní výplaty, často jde o dividendové akcie a dluhopisy. Část výnosu přichází ve formě tvrdé hotovosti, kterou můžete použít na cokoli chcete, nebo můžete výplaty reinvestovat do dalších akcií a dluhopisů. Pokud vlastníte výnosové akcie, můžete kromě peněžního příjmu stále využívat také výhod kapitálových zisků.

Výhody: Strategii investování do výnosů můžete snadno realizovat pomocí indexových fondů nebo jiných fondů zaměřených na výnosy, takže zde nemusíte vybírat jednotlivé akcie a dluhopisy. Výnosové investice mají tendenci kolísat méně než jiné druhy investic a máte jistotu pravidelné výplaty peněz z investic.

Navíc kvalitní dividendové akcie mají tendenci v průběhu času zvyšovat své výplaty, čímž se zvyšuje částka, kterou dostanete vyplacenou bez vaší další práce.

Rizika: Přestože je riziko nižší než u akcií obecně, výnosové akcie jsou stále akcie, takže mohou také klesnout. A pokud investujete do jednotlivých akcií, mohou snížit své dividendy, a to i na nulu, takže vám nezůstane žádná výplata a navíc utrpíte kapitálovou ztrátu.

Nízké výplaty mnoha dluhopisů je činí neatraktivními, zejména proto, že se u nich pravděpodobně nedočkáte velkého nebo žádného kapitálového zhodnocení. Výnosy z dluhopisů tak nemusí překonat ani inflaci, čímž se sníží kupní síla.

5. Průměrování nákladů

Průměrování nákladů je postup, kdy v pravidelných intervalech přidáváte peníze do svých investic. Můžete si například určit, že můžete investovat 5000 korun měsíčně. Každý měsíc tedy vložíte 5000 Kč bez ohledu na to, jak se vyvíjí trh. Nebo místo toho přidáte každý týden 1250 korun.

Výhody: Rozložením vkladů se vyhnete riziku „načasování trhu“, tedy riziku, že všechny peníze vložíte najednou. Průměrování nákladů znamená, že v průběhu času získáte průměrnou nákupní cenu, což zajistí, že nenakupujete příliš draho.

Průměrování nákladů je také dobré pro vytvoření pravidelné investiční disciplíny. Časem pravděpodobně skončíte s větším portfoliem, už jen proto, že jste byli ve svém přístupu disciplinovaní.

Rizika: Průměrování nákladů sice pomůže vyhnout se příliš vysokým nákupům, avšak také zabrání nakupovat za nejnižší cenu. Je tedy nepravděpodobné, že byste nakonec dosáhli nejvyšších výnosů ze své investice.

Jak začít investovat

Investování je široký svět a noví investoři se musí hodně učit, aby se zorientovali v trhu. Dobrou zprávou je, že začátečníci si mohou investování relativně zjednodušit pomocí několika základních kroků, zatímco ty složité záležitosti přenechají profesionálům.

Lidé často investují do dluhopisů, u které je široká nabídka možností – existují krátkododobé i dlouhodobé dluhopisy a v poslední době je velmi oblíbené investování do zelených dluhopisů, jejich smysl je v podpoře zlepšování úrovně životního prostředí. Emitent i věřitel má ze zelených dluhopisů benefit. Emitent, vydávající tento typ environmentálních dluhopisů, nabízí pro společnost zajímavé investiční příležitosti s přidanou hodnotou.

Investování může být jedním z nejlepších rozhodnutí, které pro sebe můžete udělat, ovšem začít může být těžké. Zjednodušte si proces tím, že si vyberete investiční strategii, která vám vyhovuje, a pak se jí držte. Až se v investování lépe zorientujete, pak můžete rozšířit své strategie a typy investic.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang