Olomouc

Olomouc je šesté největší město v České republice. Nachází se v Hané a je podle něj pojmenovaný kraj – Olomoucký kraj. Rozkládá se na ploše 103,36 km² a žije zde necelých 100 tisíc obyvatel. Olomouc se člení na 26 částí města, které se vesměs shodují s katastrálními územími.

Olomouc je jako moravská verze Prahy. Je to jedno z nejlepších míst v České republice, co se týče architektury, kultury a církevního dědictví, a nachází se zde památková zóna, kterou svou rozlohou a bohatstvím staveb předčí pouze české hlavní město.

Co navštívit v Olomouci?

Olomouc sahá až do římských dob a má řadu památek, které obstály ve zkoušce času během stovek let zmatků a válek. Pro všechny je skvělé, že toto univerzitní město nepřitahuje příliš turistů, přestože má dvě památky světového dědictví a bylo hlavním městem Moravy až do roku 1600.

Olomouc láká turisty svými zajímavými památkami. Nejvýznamnější z nich je Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl vystavěný v letech 1716 až 1754. Jde o nejvyšší sousoší České republiky.

Z dalších památek města si uveďme Olomoucký hrad (jeden z nejvýznamnějších hradů v ČR), Zdíkův palác, Kapitulní děkanství, Katedrálu svatého Václava, klášter Hradisko, Kostel svatého Mořice, soubor barokních kašen a sloupů atd.

Olomouc je i významným kulturním městem. Pořádají se tu mnohé kulturní akce, např. Academia film Olomouc (mezinárodní festival dokumentárních filmů), Český pivní festival, Týden improvizace, Přehlídka animovaného filmu atd. Ve městě jsou četná divadla, muzea, knihovny, nakladatelství, galerie atd.

Sloup Nejsvětější Trojice

Ve střední Evropě se nachází mnoho morových sloupů, které byly postaveny na památku morových epidemií a na počest Boha, který je zastavil, ale Sloup Nejsvětější Trojice je jistě tím nejkrásnějším, co můžete najít.

Je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, byl postaven na počátku 17. století a lidé, kteří se v UNESCO vyznají, tvrdí, že svým barokním provedením nemá obdoby.

Jednou z věcí, která ho činí výjimečným, je to, že každý kameník, umělec a mistr, který na sloupu pracoval, byl místní Olomoučan. Uvnitř sloupu se nachází malá kaple s velmi detailními kamennými reliéfy zobrazujícími události z bible, včetně ukřižování.

Katedrála svatého Václava

Aby si turisté udělali představu o měřítku, je tato obří katedrála s výškou přes 100 metrů čtvrtou nejvyšší stavbou v České republice. Co do velikosti je na druhém místě za stejnojmennou katedrálou v Praze a je největší katedrálou na Moravě.

Původně měla stavba románský design, byla založena již v roce 1100. Přestavby v 19. století daly stavbě složitou novogotickou podobu, ale vnitřní uspořádání zůstalo od středověku nezměněno.

Ve 20. století navštívili kostel svatého Václava Matka Tereza i papež Jan Pavel II.

Klášter Hradisko

Pro prohlídku interiéru této velkolepé budovy je vhodné si objednat prohlídku, ale mnozí se spokojí jen s pohledem na její věže, věžičky a zdobené brány zvenčí.

Klášter vznikl v roce 1000 jako benediktinský klášter, a když byli benediktini v roce 1200 z města vyhnáni, nahradili je premonstráti, kteří zde zůstali až do zrušení kláštera v roce 1700. Poté se z něj stal napoleonský zajatecký tábor a následně nemocnice, kterou zůstal dodnes.

Svatý Kopeček

400 metrů vysoký kopec, vzdálený několik kilometrů od centra Olomouce, znamená pro mnoho lidí mnoho věcí. Pro věřící je to po staletí poutní místo.

Na vrcholu se nachází klášter s velkolepou barokní bazilikou Navštívení Panny Marie, která v 90. letech přivítala papeže Jana Pavla II. Případně můžete Svatý Kopeček navštívit jednoduše kvůli pohybu a toulkám lesem po úbočích kopce.

Nachází se zde také olomoucká zoologická zahrada, která toto přírodní prostředí skvěle využila a v prostorných výbězích chová vše od žiraf po lvy, zatímco v akváriu můžete vidět žraloky na lovu.

Univerzita Palackého Olomouc

V Olomouci žije 100 000 lidí a asi 25 000 z nich jsou studenti této univerzity. Tato vysoká škola byla založena v roce 1573 a je skvělým příkladem staré univerzity, která dominuje životu malého města, podobně jako Yaleova univerzita v New Havenu ve státě Connecticut.

V průběhu let zde studovalo nebo vyučovalo mnoho významných osobností, například Gregor Johann Mendel, „otec genetiky“. Návštěvníci se mohou volně procházet po skrytých zelených dvorech rozesetých po celém kampusu.

Pokud se vydáte směrem k zadní části kampusu, najdete terasovité zahrady, o které se stará univerzita. Jsou přístupné přes Křížkovského ulici, poblíž které se mění její název na Wurmovu ulici. Od dubna do října jsou zahrady otevřeny od 7 do 19 hodin.

Olomoucké sýry

O jídle teď nebude řeč, restaurace a kavárny v Olomouci si zaslouží samostatnou kapitolu. Ale při sledování seznamu toho, co dělat v Olomouci, se každý musí zastavit v Tvarůžkové cukrárně, skryté kavárně, která nabízí olomouckou specialitu: tradiční olomoucké tvarůžky.

Nejedná se o běžnou kavárnu, prodávají se zde sýrové bonbony, dorty a zákusky, které vypadají jako dezerty, ale jsou slané. Trik pro mysl a chuťové buňky!! Pokud má člověk rád silné sýry, měl by do toho jít, nejlepším párováním bude tradiční české pivo.

Místní pivo

Když už se mluví o pivu, v Olomouci je nutné navštívit místní pivovary. V centru města je několik útulných barů nebo velkých restaurací, kde se podávají speciality místních pivovarů. Doporučené jsou dva místní pivovary, prvním z nich je Pivovar Riegrovka, který je kombinací pivovaru, steak house a restaurace. Pivo je vynikající a v různé dny mají různé druhy, takže se člověk nebude nudit.

Druhý oblíbený pivovar je Moritz Taverne, což je velmi místní restaurace s tradičním menu a nefiltrovaným pivem. Před restaurací mají pěknou zahrádku, která je ideální pro slunečné dny. Je to skvělé místo na pivo.

Pokud člověk není milovník piva, nemusí se bát! Moravský kraj je proslulý i vínem a ve většině olomouckých barů a restaurací se podává to nejlepší. Pokud se chce seznámit s českým vínem, musí se vydat na jižní Moravu, za ochutnávkou vína se vydat do Valtic, které jsou od Olomouce vzdálené jen 2 hodiny jízdy.

Co dělat v okolí Olomouce?

Hrad Bouzov: Hrad se nachází 35 km od Olomouce a k cestě na něj budete potřeba auto, protože mezi městem a hradem nejezdí žádná veřejná doprava. Přestože je těžké se na hrad dostat, je to jeden z nejnavštěvovanějších hradů v České republice a důvod je prostý: hrad Bouzov je ohromující!

Muzeum Olomouckých tvarůžků: Milovníci sýrů by měli navštívit Muzeum pravých olomouckých tvarůžků v Lošticích. Jedná se o stejný sýr, který je populární v Olomouci, s tím rozdílem, že v muzeu se lze seznámit s postupem jeho výroby a zakoupit si některé speciality domů.

Jeseníky: Jeseník je hlavním městem horských kol v České republice a dá se tam vydat na den nebo dva. Jeseníky jsou od Olomouce vzdálené asi 2 hodiny jízdy a je možné se tam dopravit vlakem. Pokud si turisté objednají zájezd na horských kolech, pravděpodobně jim pomohou dostat se z nádraží do centra aktivit.

Jak se dostat do Olomouce?

Pokud člověk letí z jiné evropské destinace nebo ze Středního východu, může přistát na letišti v Brně nebo v Ostravě, obě letiště jsou blízko Olomouce [70 km a 80 km]. Mezikontinentální lety nejčastěji přilétají na pražské letiště. Pro vyhledání nejlepšího letu do České republiky lze použít Skyscanner nebo Kiwi.com.

Do Olomouce se z Brna, Ostravy nebo Prahy nejpohodlněji dostává vlakem. Česká vlaková společnost je cenově dostupná, nabízí místa v 1. a 2. třídě a skvělé jídlo ve vlaku. Cestování vlakem v ČR je snadné a pohodlné. Společnost RegioJet nabízí také vlaky z/do Olomouce.

Cesta vlakem z Prahy do Olomouce trvá přibližně 2 hodiny 45 minut a cena se liší podle zvoleného místa a času a také podle toho, jak dlouho dopředu si ji člověk rezervuje. Vlak z Brna do Olomouce jede 1,5 hodiny a z Ostravy do Olomouce pouze 1 hodinu.

Dobrou volbou je také pronájem auta. Člověk bude mít čas řídit a zastavovat na krásných místech, která po cestě najde. Nezáleží na tom, jakým dopravním prostředkem se po České republice člověk dopravuje, je to snadné.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang