Omyly, kvůli kterým nelze uspořit
Velká spousta lidí se dopouští řady omylů v rámci rodinných úspor. Provádí úkony a činnosti, které podle nich povedou ke snížení celkových nákladů, požadované výsledky se však nikdy nedostaví.
Řádná úspora plynu nebo úspora elektřiny je bezpochyby prioritou téměř každé domácnosti. Lidé se čím dál více snaží šetřit finanční prostředky za obě komodity, jejichž ceny jsou mnohdy na vzestupu.
Přílišná snaživost v tomto segmentu však může přinést opačný efekt. Je tedy třeba vědět, kdy se dá opravdu šetřit a především jakým způsobem. Mnohdy jsou běžně šířené postupy mezi občany naprosto mylné a zavádějící.
Úspora při vytápění a vaření
Velice zásadním faktorem je bezpochyby úspora energie při vytápění celého objektu. První mýlkou mnohých občanů je, že při odchodu ze své nemovitosti jednoduše vypínají své plynové kotle, které později zapnou až při příchodu ze zaměstnání. Úspora nemusí být tak jednoznačná.
Většina lidí disponuje buď starými domy, nebo novostavbami, které však nejsou natolik pasivní, aby si tento úkon mohli dovolit provést. Především v zimním období to může být značný problém.
Vypnutý kotel po příchodu domů musí totiž vytápět poměrně dost prochladlé prostory a celou studenou topnou soustavu, což vyžaduje spoustu energie.
Mnohem úspornější a efektivnější je tedy snížit teplotu o několik stupňů a stále v domácnosti udržovat alespoň 16 °C. Úspora plynu poté může být zaznamenatelná.
Obdobných neduhů se lidé dopouští i při vaření. Na pravou míru je tak třeba uvést například fámu, že plyn je ekonomičtější, než elektřina. Pakliže si člověk pořídí úsporný domácí spotřebič v podobě mikrovlnné trouby nebo indukční desky, může to být naopak.
Stejně tak zbytečně silný plamen na plynovém sporáku je neekonomický a při vaření si stejně člověk nepomůže. Mnohem efektivní úspora plynu přichází při středním plamenu.
Úspora elektřiny při svícení
Většina domácností dnes disponuje úspornými žárovkami, které odebírají trochu více elektřiny především při samotném zapnutí. Proto se spousta lidí domnívá, že pokud nechá úspornou žárovku svítit delší dobu, i když to není třeba, ušetří. Opak je v tomto případě pravdou.
Delší provoz úsporné žárovky samozřejmě předčí odebírané startovací proudy, proto cílená úspora elektřiny vznikne za předpokladu, že po sobě člověk bude pravidelně zhasínat.
Úspora elektrických spotřebičů
Typickým příkladem mylné úspory je dozajista lednička či mraznička. Lidé se domnívají, že pokud v tomto zařízení uchovávají menší množství potravin, klesá také spotřeba produktu. Vše má zcela opačný efekt.
Lednička je úspornějším domácím spotřebičem v okamžiku, kdy obsahuje dostatečné množství vychlazených potravin. Čím je tedy plnější, tím je její spotřeba lepší. Tato hodnota hraničí zhruba se 75 % zaplněné lednice.
Volbu tohoto spotřebiče tak musí člověk přizpůsobit odpovídajícímu množství členů domácnosti, kdy na jednu osobu připadne zhruba prostor lednice o objemu 55 až 75 litrů.
Malé spotřebiče odebírají malé množství energie
Další mýlka, která vznikla na základě rozšířených fám. Spotřeba elektronického zařízení se nebere podle jeho velikosti, nýbrž výkonu.
Pokud půjde o malou žehličku, která má vysoký výkon, bude samozřejmě úspora energie o něco nižší, než s méně výkonný přístrojem. Nutno však podotknout, že některé činnosti a procesy mohou trvat o to delší dobu.
V tomto konkrétním ohledu, který se týká jak toustovačů, fénů, odšťavňovačů, kávovarů a jiných produktů, je třeba k úsporám přihlížet také z pohledu efektivní využitelnosti výrobku a časovým nárokům.
Úspory energií mohou být značné, pakliže se při jejich realizaci nechybuje a neřídí se špatnými radami lidí kolem.