Nejčastější otázky na pohovoru a odpovědi

Pohovorem dnes musí projít snad každý uchazeč o zaměstnání. Při diskusi mezi zaměstnavatelem a (pravděpodobně) budoucím zaměstnancem může padnout několik otázek a některé z nich mohou být i nepříjemné, záludné nebo zkrátka jen nečekané. Jaké jsou ale ty nejčastější otázky na pohovoru a jak na ně odpovídat?

Každý uchazeč o zaměstnání po odeslání životopisu, v některých případech i motivačního dopisu, čeká na telefonát, že může přijít na pohovor. Během něj se seznámí obě strany a také si mohou navzájem klást nejrůznější otázky. Důležité je, aby uchazeč věděl, jak se chovat na pohovoru.

Otázky na pohovoru

Asociace „pohovor = otázky“ tak neodmyslitelně patří k sobě a v případě změny zaměstnání (ať už se jedná o pracovní výpověď ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele), nebo naopak prvotního hledání zaměstnání, se otázkám na pohovoru málokdo vyhne. Jak se připravit na pohovor a uspět?

Pohovor otázky a odpovědi

Otázky při pohovoru ale nemusí být vždy jednoduché a najít tu správnou odpověď, která by se zaměstnavateli líbila, může chvíli trvat. Pohovorové otázky a odpovědi mohou zaskočit nejednoho zkušeného kandidáta. Jaké jsou tedy ty nejčastější otázky na pohovoru a jak na ně odpovídat?

TIP: Někteří zaměstnavatelé požadují také průvodní dopis.

Jak odpovídat na pohovoru

Jak odpovídat na pohovoru? Obecně by se dalo říci, že je důležité odpovídat na otázky při pohovoru jasně, stručně a výstižně. Nezabíhat do zbytečných detailů, ale zároveň v odpovědích zmínit důležitá fakta a informace.

Jak odpovídat na pohovoru ale hodně záleží na dané pozici a také na zaměstnavateli, případně na personalistovi, který pohovor povede. Je proto důležité ze situace trochu vycítit, v jaké atmosféře se pohovor povede a pečlivě si prostudovat informace o pozici a také firmě.

Během pohovoru se většinou personalista odráží od zaslaného životopisu. Je proto vhodné ho mít řádně připraven a sestaven.

Nejčastější otázky na pohovoru

Otázky na pohovoru můžou být různé. Nicméně je řada z nich, které se opakují a jsou nejčastější. Jsou to například:

  • Řekněte mi něco o sobě.

Tato krátká ale přesto velice důležitá otázka při pohovoru může být položena jako první. Je vhodné být připraven hovořit o sobě a o svých kvalitách.

Nicméně je důležité najít určitou mez – odpověď by tak neměla být příliš obsáhlá, ale ani příliš strohá. Začít může uchazeč svými zájmy/koníčky, následně zkušenostmi nebo vzděláním. Všechny takové informace nemusí nutně korespondovat s danou pozicí, ale ukážou zaměstnavateli, že uchazeč má tzv. větší rozptyl a zajímá se o více věcí.

Dále je možné zmínit nějakou události, nebo jiný důvod, díky kterému uchazeč zjistil, že by se pro něj daná práce hodila. Neměl by také zapomenout zmínit v krátkosti pracovní projekty, na kterých pracoval a které měly úspěch.

  • Jak jste se o této pozici dozvěděl?

Zaměstnavatelé chtějí mnohdy vědět, jestli uchazeč aktivně vyhledává práci v daném oboru, případně zda vyhledává rovnou přímo jejich společnost. Někdy je to pouze záminka pro to, aby se dozvěděli, jestli se uchazeč o pozici dozvěděl z pracovního portálu, nebo mu byla daná pozice doporučena současným zaměstnancem.

V případě, že se jedná o doporučení, je vhodné zmínit jméno toho, kdo pozici doporučil. Nemusí se totiž vždy vyplatit spoléhat na to, že vedoucí pohovoru bude vědět, že uchazeče už zná některý ze stávajících zaměstnanců firmy.

Současně se může hodit zmínit, odkud se z touto osobou uchazeč zná. Pokud seznámení proběhlo v předchozím zaměstnání, případně na nějaké marketingové (nebo jiné) akci z oboru, může tato skutečnost dodat uchazeči plusové body.

Když by se jednalo ale o odpověď na inzerát, je dobré zmínit, čím daná pozice dotyčného zaujala. Vhodné je zmínit konkrétní důvody, proč je tato pozice zajímavější než ostatní, a jak se požadované dovednosti, které firmy vyžaduje, shodují s dovednostmi uchazeče.

  • Proč jste pro danou práci nejlepší?

Důvod této otázky je velice prostý – zaměstnavatel chce jednoduše vědět, zda uchazeč má vhodné předpoklady a kvalifikace pro danou pozici a jestli bude pro společnost přínosem.

Důležité je znít při odpovědi sebevědomě, ale zároveň slušně a cílevědomě. V odpovědi by tak neměly chybět informace, co může dotyčný firmě nabídnout a následně jasné důvody, proč se na pozici hodí zrovna on. Vhodné je zmínit zkušenosti z praxe, vzdělání nebo také povahové rysy, které mohou produktivitu práce zvýšit apod.

Hodit se také může pečlivé prostudování pracovních požadavků dané pracovní nabídky, aby tak odpověď odpovídala tomu, co společnost hledá.

Většinu otázek pokládají zaměstnavatelé tak, aby zjistili, jak by případně uchazeč pracoval, případně jak by zvládal stresové situace apod.
  • Proč chcete pracovat právě zde?

Jednou z nejčastějších otázek na pohovoru (a také nejvíce záludnou) může být „Proč se ucházíte o tuto pozici“ – odpověď na tuto otázku může mnohdy také rozhodnou, zda pozici daná osoba získá.

Odpověď totiž může naznačit zaměstnavateli, že uchazeč o pozici a o dané práci přemýšlel a nejedná se tak o uchazeče, který pouze bezmyšlenkovitě rozesílá životopisy na všechna možná volná pracovní místa.

Proč se ucházíte o tuto pozici – odpověď

Jak už bylo zmíněno, odpověď na otázku „Proč se ucházíte o tuto pozici“ může být opravdu klíčová. Je tak vhodné si ji pořádně promyslet.

Současně s ní mohou následovat také určité „podotázky“ jako jsou: „Proč se na danou pozici hodíte právě vy?“ nebo „Čím byste naší společnosti mohli přispět?

Takové otázky totiž mohou zaměstnavateli ukázat, co o dané pozici a také společnosti uchazeč ví. Je proto vhodné si předem o společnosti něco načíst – jako například jaké produkty/služby nabízí, jak přispívá společnosti apod.

Čím více konkrétní uchazeč bude, tím větší ukáže o danou pozici zájem a tím větší může udělat dojem.

Silné a slabé stránky – pohovor a diskuse

Mezi další „otázky a odpovědi“ na pohovoru můžou patřit dotazy na silné a slabé stránky. Během pohovoru a diskuse na toto téma můžou zaznít dotazy typu:

  • Jaká je vaše největší přednost?

Také tato otázka se na pohovorech objevuje relativně často. Vlastnosti, které uchazeč bude zmiňovat, by se měly shodovat s tím, co společnost vyhledává a požaduje po svém případném zaměstnanci. Vhodné je také zmínit, čím se pak odlišuje od ostatních uchazečů.

Taktika na zodpovězení takové otázky může být spíše „názorný příklad“ než „vyprávění o sobě.“ Místo toho, aby tak uchazeč uvedl svou vlastnost „odolný vůči stresu,“ je lepší zmínit situace, kdy se mu tato vlastnost vyplatila a také jak.

  • Jaká je vaše největší slabina?

Ruku v ruce jde také otázka na největší slabiny osobnosti uchazeče. Vhodné je formulovat odpovědi stylem, že zdánlivé slabiny, mohou být v určitých situací naopak přesnostmi.

Důvod této otázky je, že personalita se chce ujistit, že dotyčný dokáže přijmou, že „není dokonalý“ a uvědomuje si své slabiny. Na druhou stranu je ale také důležité poukázat na to, že s danou vlastností uchazeč umí (nebo se alespoň snaží) pracovat a proměnit ji tak ve zmíněnou přednost.

Pro mnoho společností je důležité, aby jednou z předností uchazeče byla práce v týmu.

Dobré je také zmínit příklad slabin (nebo dovedností), které se postupem času u uchazeče zlepšily a také třeba zmínit příklad, jak a kdy si dotyčný uvědomil, že na své slabině musí zapracovat.

Nicméně není vhodné zmiňovat příliš mnoho slabin, aby kvůli nim nezanikly zmíněné přednosti a také není vhodné zmiňovat příliš osobní slabiny. Naopak… personalisty většinou zajímají ty profesní slabiny a způsob, jakým se s nimi uchazeč vyrovnává a jak s nimi pracuje.

Další otázky a odpovědi na pohovoru

Otázky a odpovědi na pohovoru můžou být opravdu různé. Mezi další časté otázky a odpovědi na pohovoru patří například:

  • Pracujete raději samostatně, nebo v týmu?

Díky této otázce si zaměstnavatel může ověřit, jestli uchazeč zná detaily o pozici a také o firmě. Odpověď by totiž i zde měla souhlasit s tím, co společnost požaduje, aby (budoucí) pracovník dělal – tedy buď pracoval samostatně nebo v týmu.

Přesto se ale mnohdy vyplatí počítat s tím, že ve většině firem se práci v týmu nikdo moc nevyhne a je vhodné tomu tak přizpůsobit patřičnou odpověď.

Některé pracovní pozice totiž vyžadují dennodenní spolupráci s ostatními kolegy. Naopak jiné pozice vyžadují čistě samostatnou práci. Diplomatická odpověď ale může obsahovat výhody a nevýhody jak práce v týmu, tak samostatné práce.

  • Proč opouštíte své zaměstnání?

Odpověď by měla být upřímná, ale přesto pozitivní. Přesto příliš mnoho informací o okolnostech odchodu by mohlo uškodit.

Personalista se totiž chce touto otázkou pouze dozvědět důvody, proč jeho společnost je zrovna ta pravá pro daného uchazeče a proč si uchazeč myslí, že je pro něj lepší, než ta předchozí.

Otázky při pohovoru na vedoucí pozici

Otázky při pohovoru na vedoucí pozici mohou být trochu odlišné, nebo budou pokládány jiným stylem a bude se od uchazeče očekávat sofistikovanější odpověď. Jaké otázky při pohovoru na vedoucí pizici to mohou být?

  • Jak se vyrovnáváte s tlakem nebo stresovými situacemi?

Účel této otázky je, že zaměstnavatel se chce zjistit, jestli se už při menším tlaku a stresu uchazeč o práci nezhroutí a dokáže situaci vyřešit kloudně a také v klidu.

Uchazeč by v tomto případě měl zmínit situace, kdy čelil pracovnímu tlaku ale přesto zůstal klidný a situaci vyřešil. Vhodné je také zmínit, co dělá jedinec pro to, aby případně lépe reagoval a byl tak více odolný vůči stresu a tlaku.

Není ale úplně vhodné předstírat, že stresové situace uchazeč nikdy nezažil. Odpověď by tak měla být formulovaná tak, aby uchazeč sice přiznal, že se se stresem na pracovišti už setkal, ale přesto ho zvládl a vysvětlil, jak ho využil ve svůj prospěch.

  • O jaký plat usilujete?

V tomto případě je důležité odpovědět tak, aby částka nebyla přehnaná ale zároveň aby se dotyčný finančně nepodcenil. Uchazeč se tak může připravit tím, že si udělá průzkum platů na obdobných pozicích ve svém okolí.

Možné je využít také platové kalkulačky na internetu, které mohou alespoň napovědět, jaký plat na podobné pozici je běžný na základě zkušeností, vzdělání nebo i místa pracoviště.

Na druhou stranu během pohovoru je lepší diskutovat o platovém rozpětí než o specifické částce. Díky tomu totiž uchazeč nechává prosto pro případnou další diskusi o platu (či mzdě). Nicméně je podstatně jednodušší se dohodnout o částce nižší, než vyšší.

Dotaz na plat může být sice nepříjemný pro obě strany, ale je bez pohyby velice podstatný.

Obecně se ale také doporučuje, aby uchazeč nezačal konverzovat na téma „plat“ sám a počkal, až o něm začne personalista sám. Nebo o něm alespoň nezačal hovořit hned zkraje pohovoru.

  • Kdybyste byli zvířetem, kterým byste chtěli být?

Takový typ otázky, která se může zdát na první pohled poněkud zvláštní, ale přesto má určitý psychologický efekt, pokládají zaměstnavatele aby zjistili, jak dokáže uchazeč rychle přemýšlet.

Na takovou otázku je opravdu vhodné se připravit předem, jelikož odpověď může o uchazeči dost napovědět. V případě totiž, že dotyčný odpoví malé zvíře, může tak působit pasivním dojmem, naopak přehnaně velké může působit agresivně a příliš sebevědomě až egoisticky.

Záleží tedy opět na předchozí rešerši dané pozice, díky které si tak může uchazeč udělat obrázek o tom, jaký typ osobnosti daná pozice vyžaduje.

Na co se ptát na pohovoru

Otázky na pohovoru může samozřejmě pokládat i uchazeč o zaměstnání. Vhodné otázky na pohovor tak můžou být zejména k náplni práce, pracovní době, případně také již zmíněnému platu.

Nicméně na co se ptát na pohovoru je nutné vypozorovat – zejména pak situaci a chvíli, kdy je vhodné se na jednotlivé otázky ptát. Většinou se vyplatí počkat, až se personalista (nebo kdokoli jiný, kdo vede za společnost pohovor), sám zeptá, jestli nemá uchazeč nějakou otázku na závěr.

Pozor je také vhodné si dávat na styl podání dané otázky, aby nevyzněla moc agresivně, nebo naopak nejistě. Na co se ptát na pohovoru je tedy vhodné si opravdu pečlivě promyslet a zvolit na dotaz správnou a vhodnou situaci.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang