Pozastavení a přerušení živnosti – jak vyřešit?
Stále více živnostníku přemýšlí o pozastavení nebo ukončení živnosti. Pozastavení živnosti je v každém případě výhodnější než její úplné zrušení – nic nestojí, je časově i administrativně nenáročné a lze jej vyřídit online. Kdykoliv se pak lze k podnikání vrátit, a to bez poplatků. Jak na pozastavení živnosti?
Nezávisí na tom, zdali živnostník podniká na činnosti hlavní, nebo vedlejší. Obě lze na dobu určitou pozastavit, následně obnovit anebo zrušit úplně. Pozastavení živnosti není třeba nijak odůvodňovat. Stačí podat žádost o pozastavení živnosti. Postup je stejný v případě volných, řemeslných i vázaných živností.
Od roku 2010 navíc není nutné pozastavení živnosti hlásit na živnostenském úřadě. Pozastavení nebo ukončení živnosti lze provést i online přes datovou schránku, email s elektronickým podpisem nebo prostřednictvím pošty.
Kde podat žádost o pozastavení živnosti? Kde stáhnout formulář k pozastavení živnosti? A jak na obnovení pozastavené živnosti?
Obsah článku
Přerušení živnosti online
Pozastavení živnosti online
Jak na přerušení živnosti?
Co je potřeba k pozastavení živnosti?
Formulář k pozastavení živnosti
Pozastavení živnosti a účetnictví
Proč se vyplatí pozastavení živnosti?
Prodloužení pozastavení živnosti
Obnovení pozastavené živnosti
Jak ukončit živnost?
Obnovení živnosti
Nové živnostenské oprávnění – nový začátek
Proč začít znovu podnikat a jak úspěšně odstartovat nový začátek?
Přerušení živnosti online
Přerušení živnosti online je stále populárnější způsob, jak podnikatelé mohou dočasně zastavit svou podnikatelskou činnost, aniž by museli fyzicky navštívit úřady. Poskytuje flexibilitu a komfort, neboť vše lze vyřídit z domova či kanceláře za pomoci elektronické identity.
Přerušení živnosti znamená, že podnikatel dočasně zastaví provoz své živnosti, neukončí ji však úplně. Může být vhodné například při dočasných osobních nebo ekonomických potížích, kdy podnikatel nechce nebo nemůže nadále pokračovat ve své činnosti, v budoucnu však plánuje živnost opět obnovit. Přerušení může trvat libovolně dlouho, přičemž minimální doba je 6 měsíců.
Pro přerušení živnosti online je nutné mít zřízenou elektronickou identitu, tedy datovou schránku či eObčanku. Po přerušení živnosti nemusí podnikatel platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Je však důležité včas informovat zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení, aby bylo pozastavení podnikání evidováno i u nich.
Pozastavení živnosti online
Nejméně administrativně náročné je přerušení živnosti pro podnikatele, kteří mají datovou schránku či elektronický podpis. Díky nim lze všechno za okamžik vyřídit přes počítač a internet.
Pokud si podnikatel datovou schránku zřídil už v minulosti, je to výhoda. Na všechny úřady je totiž možné podání učinit prostřednictvím datové schránky. Kdo ji ještě nemá a založit si ji chce, může tak učinit na kontaktním místě Czech POINT na České poště.
Kromě přístupových údajů do datové schránky je pro správné fungování interaktivních formulářů veřejné správy potřeba nainstalovat do počítače JavaScript.
Jak na přerušení živnosti?
Pozastavení živnosti podnikatele osvobodí od odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Živnost ovšem musí být oficiálně pozastavena. Pro tento krok není nutné navštívit živnostenský úřad, je to však nejjednodušší řešení.
Živnostenský úřad se totiž v tomto případě bere jako centrální registrační místo. Zde navíc lze vyplnit a podat tzv. změnový list, prostřednictvím kterého budou o přerušení podnikání vyrozuměny i zbylé instituce, kterým by se tento fakt jinak musel nahlásit zvlášť.
TIP: Hodí se vědět, jak přesně probíhá žádost o přerušení živnosti.
Pozastavení živnosti je třeba nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně podnikatele, a to nejpozději do 8 dnů od přerušení živnosti. Jinak hrozí pokuta za porušení oznamovací povinnosti ve výši 10 000 Kč. Pozastavení živnosti je třeba nahlásit i na finanční úřad, a to nejpozději do 15 dnů.
Kde je nutné ohlásit pozastavení činnosti:
- okresní správa sociálního zabezpečení
- finanční úřad
- zdravotní pojišťovna podnikatele
Pokud podnikatel chystající se na pozastavení živnosti navštíví centrální registrační místo na živnostenském úřadu, ušetří si oznamování ostatním institucím. Jako centrální registrační místo je kromě živnostenského úřadu brán také Czech POINT.
Co je potřeba k pozastavení živnosti?
Pozastavení živnosti lze podat osobně, písemně poštou, elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem) nebo přes datovou schránku. Přes datovou schránku může podnikatel učinit podání na všechny úřady.
Živnost může podnikatel pozastavit v případě, že ji fakticky přestal vykonávat. Není přitom rozhodující, jestli podnikateli dorazily všechny platby od zákazníků. Na jejich příchod není třeba čekat.
Živnost lze pozastavit nejdříve ode dne, kdy úřad vaše oznámení o přerušení obdrží. Pozastavení živnosti zpětně není možné. Živnost je tedy pozastavena nejdříve dnem doručení oznámení nebo dnem pozdějším, pokud je tak v oznámení uvedeno.
Po celou dobu pozastavení živnosti platí povinnost mít řádně označené sídlo podnikání. Pokud sídlo není shodné s bydlištěm, musí mít podnikatel po celou dobu platný souhlas vlastníka s umístěním sídla na dané adrese. Pokud si živnostník platí virtuální sídlo, je možné, že jej bude muset platit i v době pozastavení živnosti.
Formulář k pozastavení živnosti
Na živnostenský úřad lze elektronické podání učinit jak přes webovou aplikaci, tak prostřednictvím jednotného registračního formuláře (JRF) zaslaného na adresu elektronické podatelny živnostenského rejstříku s uznávaným elektronickým podpisem.
Také v případě elektronického pozastavení živnosti lze nechat živnostenský úřad, aby informaci zaslal správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
Jednotný registrační formulář sloužící k pozastavení živnosti je ke stažení na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.
K oznámení o přerušení živnosti na finanční úřad je potřeba využít zvláštního tiskopisu finančního úřadu „Oznámení o změně registračních údajů“.
Pozastavení živnosti a účetnictví
Pokud podnikatel svou živnost do konce kalendářního roku neobnoví, musí v rámci daňového přiznání k dani z příjmů provést i vypořádání pohledávek souvisejících s pozastavenou činností.
Přerušit živnost může i plátce DPH, zůstává jím však i nadále. I poté je tedy nutné nezapomenout na daňovou evidenci a podávat finančnímu úřadu nulové daňové přiznání až do doby, než je živnost znovu obnovena. Druhá varianta je zrušení registrace DPH. Kontrolní hlášení se během pozastavení živnosti podávat nemusí.
V případě zrušení živnosti zůstávají údaje o podnikání v živnostenském rejstříku ještě další 4 roky po ukončení činnosti. Až poté dojde k vymazání tím způsobem, že se veškeré informace přenesou do neveřejné části rejstříku, která již nebude volně dohledatelná.
Proč se vyplatí pozastavení živnosti?
Pokud podnikatel váhá zda zvolit pozastavení nebo ukončení živnosti a předpokládá, že se k podnikání v budoucnu vrátí, je rozhodně výhodné přistoupit k pozastavení živnosti.
Pozastavení živnosti má pro podnikatele tyto výhody:
- v době přerušení není třeba platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění
- nehrozí, že živnostenský úřad živnost zruší, pokud se dozví, že živnost už více jak 4 roky není provozována
- pokud je živnost přerušena v průběhu celého kalendářního roku, není potřeba podávat za daný rok přehledy na zdravotní a sociální pojištění
- za obnovení živnosti nejsou žádné poplatky (někdy je možné dohledat možnost obnovení živnosti online)
V případě, že se podnikatel rozhodne v živnosti pokračovat, je poměrně jednoduché pozastavenou živnost znovu obnovit.
Prodloužení pozastavení živnosti
Pozastavení živnosti se udává ke konkrétnímu datu. Po uplynutí tohoto data je živnost automaticky obnovena. Je tedy vhodné zaznamenat si datum, do kterého je živnost pozastavena.
Pokud chce podnikatel v pozastavení pokračovat, je třeba opět kontaktovat živnostenský úřad a pozastavení živnosti prodloužit. Prodloužení lze opět provést online prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem.
Obnovení pozastavené živnosti
Podnikání lze přerušit, na libovolně dlouhou dobu, bez ohledu na to, zdali se má jednat pouze o měsíce anebo rovnou o roky. Pokud hodlá podnikatel živnost opět obnovit anebo rovnou úplně zrušit, vystačí si opět se změnovým listem na centrálním registračním místě.
Přerušenou živnost lze obnovit opět prostřednictvím změnového listu na kterémkoliv živnostenském úřadě. Další variantou je navštívit zvlášť správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.
Jak ukončit živnost?
Kromě dočasného přerušení živnosti může podnikatel také zvažovat úplné ukončení živnosti, ať už z důvodu odchodu do důchodu, přechodu na jiný způsob podnikání nebo definitivního ukončení činnosti. Proces ukončení živnosti je administrativně náročnější než její přerušení, přesto jej však lze zvládnout bez komplikací.
Kdy zvolit ukončení živnosti?
Ukončení živnosti je nezvratné rozhodnutí, které znamená, že podnikatel svou živnost trvale ruší a nebude již v budoucnu vykonávat podnikatelskou činnost pod touto živností.
Důvody pro ukončení mohou být různé:
- přechod na zaměstnanecký poměr – někteří podnikatelé se rozhodnou ukončit živnost a přejít na stabilnější formu příjmu v zaměstnaneckém poměru
- dlouhodobé neúspěchy – pokud podnikání není ziskové a podnikatel vidí, že nemá šanci na zlepšení, může se rozhodnout živnost ukončit
- osobní rozhodnutí – podnikatelé mohou také ukončit živnost z osobních důvodů, například kvůli zdravotním potížím nebo rodinné situaci
Ukončení živnosti vyžaduje, aby podnikatel podal žádost o ukončení podnikatelské činnosti na živnostenském úřadě. K tomuto kroku je potřeba vyplnit tzv. změnový list zrušení živnosti. Tento formulář obsahuje všechny důležité údaje o dané živnosti a požadované datum ukončení činnosti.
Podobně jako u pozastavení živnosti je možné i zrušení živnosti provést osobně na živnostenském úřadě či online. Zrušení živnosti online je obdobně jako pozastavení živnosti pohodlné a rychlé.
Je důležité mít na paměti, že ukončením živnosti nevzniká automatická povinnost okamžitého ukončení všech účetních a daňových záležitostí. Podnikatelé musí řádně uzavřít své účetnictví a uhradit případné závazky vůči státním institucím.
Obnovení živnosti
Pokud podnikatel svou živnost pouze přerušil, může se kdykoliv rozhodnout pro obnovení živnosti. Tento krok je velmi jednoduchý a podobá se procesu pozastavení živnosti. Stačí podání žádosti o obnovení podnikatelské činnosti, kterou lze stejně jako ostatní kroky vyřídit online.
Obnovení živnosti je flexibilní, a podnikatelé, kteří byli nuceni svou činnost dočasně přerušit, mohou snadno znovu vstoupit zpátky do podnikatelského prostředí, jakmile budou připraveni.
Pokud podnikatel živnost úplně zrušil a chce znovu podnikat, musí si vyřídit nové živnostenské oprávnění a začít znovu od začátku. Změnový list v takovém případě k obnovení nepomůže.
TIP: V případě nového podnikání bude možná vhodná změna názvu firmy. V tomto článku je spousta inspirace jak vytvořit dobrý název pro firmu.
Nové živnostenské oprávnění – nový začátek
Získání nového živnostenského oprávnění a nový začátek podnikání mohou být pro mnoho podnikatelů vzrušující, avšak náročné kroky. Ať už se jedná o rozšíření podnikatelské činnosti o další obor, nebo o nový start po přerušení či ukončení předchozího podnikání, začít znovu přináší nové příležitosti i výzvy.
Kdy je potřeba nové živnostenské oprávnění?
- pokud podnikatel chce začít podnikat v jiném oboru
- pokud podnikatel změní zaměření (předmět) podnikání
- pokud podnikatel ukončil své předchozí podnikání a chce začít znovu
Proces získání nového živnostenského oprávnění je v České republice poměrně jednoduchý. Nejprve je nutné si zvolit druh živnosti a ujasnit si, do které kategorie daná živnost spadá. Následuje podání žádosti o nové živnostenské oprávnění – žádost lze podat osobně na živnostenském úřadě, poštou či elektronicky přes datovou schránku.
Při podání žádosti se obvykle platí správní poplatek ve výši 1 000 Kč za novou živnost.
U některých druhů živností je nutné doložit také odbornou způsobilost (např. diplom, osvědčení, praxi). Po podání žádosti a schválení živnostenským úřadem obdrží podnikatel nové živnostenské oprávnění. Od tohoto okamžiku pak může začít znovu legálně podnikat.
Druhý začátek podnikání často znamená novou kapitolu po předchozí zkušenosti, která mohla skončit přerušením živnosti, jejím ukončením, nebo změnou podnikatelského plánu. Tento krok může být plný nadšení, nejprve je však důležité jej pečlivě zvážit.
Proč začít znovu podnikat a jak úspěšně odstartovat nový začátek?
Pokud člověk již v minulosti podnikal, má cenné zkušenosti, které mu mohou pomoci při novém startu. Může se tak vyhnout chybám, které udělal dříve, a rychleji se přizpůsobit situaci na trhu. Trh se neustále vyvíjí a kdykoliv se mohou objevit nové zajímavé oblasti podnikání. Podnikání v novém oboru nebo s novým zaměřením tak může přinést nové příležitosti.
Nový začátek podnikání může být vhodným krokem, pokud člověk v mezičase získal nové dovednosti, vzdělání nebo má lepší zázemí pro podnikání, například lepší finanční situaci či podpůrnou síť.
Jak úspěšně odstartovat druhý začátek?
I když má člověk předchozí zkušenosti, je klíčové vytvořit nový podnikatelský plán, stanovit si jasné cíle, analyzovat trh a konkurenci a sestavit strategii pro dosažení úspěchu. Pokud je potřeba, měl by také zvážit možnosti financování z externích zdrojů, jako jsou bankovní půjčky, investoři nebo dotace na podporu podnikání
Při novém začátku je vhodné mít jasný marketingový plán, jak oslovit své zákazníky, jaké kanály používat a jak se odlišit od konkurence. Dobré je také využívat příležitosti k dalšímu vzdělávání, aby si podnikatel osvojil nové dovednosti a byl schopen konkurovat ostatním podnikatelům.
V současné době uvažuje řada lidí o podnikání na internetu, k tomu je pochopitelně nutné vytvořit webové stránky. Pokud chce člověk založit web na vlastní pěst, může tak učinit například pomocí redakčního systému WordPress.
Výhodou je především široká dostupnost WordPress hostingů a šablon pro WordPress. Jedná se o svobodný open source redakční publikační systém, který má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Dle oficiálních statistik je používán jako systém pro správu obsahu na 43 % webových stránek na světě.
Při zakládání webových stránek je nutné mimo jiné zaregistrovat doménu, která by se měla shodovat s názvem firmy. Pokud člověk nechce vlastní doménu, může se podívat na domény na prodej.