Pozemky – jak najít a zjistit majitele, zapomenuté, bez majitele

Jak najít majitele pozemku? Odpověď na tuto otázku se bude hodit v podstatě každému, kdo sleduje pozemky na prodej. Skvělou zprávou je, že důležité informace o pozemcích včetně toho, kdo je vlastní, lze během chvilky najít online. Jak na to? Jak pozemek koupit a na jakých portálech hledat ty nejlevnější pozemky? Jaká je aktuální cena pozemků za 1 m² a jaká specifika se pojí s prodejem zahrádky?

Každý, kdo našel vhodný stavební pozemek na prodej, bude potřebovat znát jeho majitele. Díky moderním technologiím lze téměř vše najít na internetu, což znamená, že není nutné chodit na úřad a informace žádat osobně. Různé webové a mobilní aplikace umožňují během pár minut zjistit všechny důležité údaje týkající se nemovitosti a dokonce i najít majitele pozemku. Jak na to?

Jak najít majitele pozemku snadno a rychle?

Způsoby, jak zjistit majitele pozemku, jsou v zásadě dva. Prvním je online katastr nemovitostí, do kterého může nahlížet každý, a druhý představuje aplikace iKatastr, jež je dostupná na webu i v mobilní verzi. Oba portály jsou poměrně přehledné, nicméně druhý zmíněný je přece jen trochu jednodušší na orientaci.

Jak zjistit majitele pozemku:

  • pomocí online katastru nemovitostí
  • pomocí webové a mobilní aplikace iKatastr

Obecně platí, že online katastr nemovitostí je vhodný spíše pro lidi, kteří již vědí, jak v katastru hledat. Běžní uživatelé, kteří hledají jednoduchý způsob, jak najít majitele pozemku, ocení spíše aplikaci iKatastr.

Jak najít majitele pozemku v aplikaci iKatastr

Zřejmě nejsnazší způsob, jak najít majitele pozemku, nabízí portál iKatastr.cz. Zde stačí zadat adresu pozemku, následně se na pozemek klikne na mapě a hned poté se zobrazí podrobné informace. Pro zobrazení vlastníka pozemku je pak potřeba už jen opsat kód z obrázku.

Tímto způsobem se může každý podívat, komu daný pozemek patří. Pozemky je možné vyhledávat také podle čísla popisného nebo čísla parcely.

Možná ještě o něco pohodlnější cestou, jak najít majitele pozemku, je vyhledávání v mobilní aplikaci iKatastr, která je ke stažení pro Android a iOS.

Kdo hledá podrobnější informace o stavebním pozemku, využije spíše online katastr nemovitostí.

Jak zjistit majitele pozemku v online katastru nemovitostí

Online katastr nemovitostí je o něco méně přehledný, přesto však nabízí vcelku pohodlný působ, jak zjistit majitele pozemku. Parcely se zde vyhledávají pomocí názvu či kódu (lze zjistit na mapě na portálu katastru nemovitostí), rovněž je možné zadat název nebo kód obce. Zájemci si dále mohou zjistit, pod jaký katastrální úřad parcela spadá, případně další informace.

Pozemky bez majitele – zapomenuté pozemky

Na území České republiky se nachází více jak 200 tisíc domů a pozemků bez majitele. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se od roku 2014 (v souvislosti se schválením nového katastrálního zákona) snaží majitele těchto nemovitostí dohledat.

Proč je pozemků bez majitele takové množství? Důvodem je chaos v prvních letech po nástupu komunismu. Na čas se totiž zrušily veřejné majetkové registry, aby je zanedlouho zčásti nahradily nové evidence.

Vznikalo mnoho nejasností, jež se týkaly například hranic soukromých pozemků, které využívala zemědělská družstva. Některé parcely zase připadly státním organizacím, jež byly později privatizovány apod.

Jestliže se do deseti let od schválení nového katastrálního zákona vlastníci nenajdou, připadnou tyto nemovitosti a pozemky bez majitele státu.

Seznam či mapa pozemků bez majitele (popřípadě s nedostatečně identifikovanými majiteli) je k dispozici online. Mapa zapomenutých pozemků se aktualizuje dvakrát ročně. Mnoho lidí díky mapě zapomenutých pozemků narazilo na parcely, které jim patří a na které se v průběhu let zapomnělo.

Co je vlastně stavební pozemek?

Stavební pozemek je jednoduše řečeno pozemek, na kterém zákon umožňuje stavět. Stavební pozemek je ve stavebním zákoně (§ 2 odst. 1 písm. b) definován následovně:

pozemek nebo jeho část nebo soubor pozemků, vymezený a určený k umístění stavby územním rozhodnutím, společným povolením, kterým se stavba umisťuje a povoluje, anebo regulačním plánem.

Zda je pozemek stavebním pozemkem, lze zjistit z územního plánu obce.

Je orná půda stavebním pozemkem?

Katastr nemovitostí rozlišuje několik druhů pozemků. Od druhu se poté odvíjí možnosti využití pozemku, přičemž se připouštějí určité výjimky.

Druhy pozemků jsou následující:

  • zemědělské pozemky (orná půda, vinice, chmelnice, trvalý travní porost, ovocný sad, zahrada)
  • lesní pozemky
  • vodní plochy
  • zastavěné plochy a nádvoří
  • ostatní

Je tedy orná půda stavebním pozemkem? Orná půda je jedním z typů zemědělského pozemku, který není primárně určen ke stavbě. Existuje však způsob, jak převést ornou půdu na stavební pozemek.

Nejdřív je nutné požádat o vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu a o stavební povolení. Za předpokladu, že je stavba povolena, se původně orná půda stává stavebním pozemkem.

Stavebním pozemkem je však pouze plocha, na které bude stát dům nebo jiná stavba. Okolní části pozemku zůstanou ornou půdou.

Stavební pozemky na prodej – kde je hledat?

Existuje několik možností, kde hledat stavební pozemky na prodej. Nejjednodušší je podívat se na nabídky prodeje stavebních pozemků online. Dalším způsobem je návštěva realitní kanceláře, která s koupí pozemku pomůže.

Má-li člověk zájem o pozemek, o kterém nic bližšího neví, může využít výše zmíněných způsobů, jak najít majitele pozemku – podívat se na portál iKatastr nebo do online katastru nemovitostí. Jestliže bude pozemek na prodej, může se domluvit s majitelem na dalším postupu. Možná půjde o pozemek na prodej bez realitky, možná bude potřeba koupi pozemku řešit s realitní kanceláří.

V zásadě jsou tedy dva způsoby, jak koupit pozemek – bez realitky, nebo přes realitku. Obě možnosti mají svá pro a proti a záleží vždy na konkrétním člověku, které dá přednost.

Ceny stavebních pozemků 2023

V roce 2023 ceny stavebních pozemků rostou, stejně tak ceny dalších nemovitostí. Důvodů je hned několik:

  • zvýšení stavebních nákladů
  • růst úrokových sazeb a obava z jejich dalšího zvýšení
  • snaha investovat úspory do nemovitostí a tím je ochránit před inflací

Ceny stavebních pozemků v roce 2023 vzrostly meziročně o 23,7 %, což je nebývale vysoké číslo. Mezi důvody zvyšujících se cen pozemků patří mimo jiné i nízká nabídka.

Obecně jsou levější pozemky, které se nacházejí daleko od měst. Obecně platí, že čím blíže je pozemek městu, tím vyšší je jeho cena.

Nejnižší cena pozemku za 1 m² je zhruba 800 Kč, naopak nejvyšší cena pozemku za 1 m² leckdy dosahuje i 50 000 Kč a více. Ceny jsou do značné míry závislé na lokalitě, v níž se pozemek nachází. Nejlevnější pozemky lze hledat v Moravskoslezském kraji, ty nejdražší se nacházejí v Praze a ve Středočeském kraji.

Ceny pozemků se samozřejmě liší také v závislosti na tom, zda je pozemek zasíťovaný, či nikoliv. Ceny zasíťovaných pozemků jsou mnohdy vyšší například i o 900 Kč za 1 m². Na druhou stranu, koupí-li člověk pozemek se sítěmi, má o starost míň.

Kde hledat levné pozemky na prodej?

V roce 2023 se ceny pozemků zvyšují a není tedy jednoduché najít pozemek, který bude vyloženě levný. Ve většině případů jsou pozemky levnější tehdy, když se kupují bez realitky. Pozemky na prodej lze hledat na internetu, nebo se vydat do realitní kanceláře a zadat poptávku osobně. Jak již bylo řečeno, je třeba počítat s tím, že koupě pozemku přes realitní kancelář vyjde dráž.

Jedním z portálů, na kterých lze najít levné pozemky, je Sreality.cz. Jde o inzertní web společnosti Seznam.cz, a.s., který slouží ke zveřejňování nabídek od realitních kanceláří i samotných majitelů nemovitostí. Výhodou je, že pozemky na Sreality je možné různě filtrovat či řadit od nejlevnější po nejdražší.

Jaké pozemky Sreality nabízí?

  • stavební pozemky
  • komerční pozemky
  • pole
  • louky
  • lesy
  • rybníky
  • sady/vinice
  • zahrady
  • ostatní

Pozemky v ČR je na Sreality možné filtrovat například podle kraje či služeb, které se v blízkosti pozemku mají nacházet. Rovněž je možné upřesnit plochu či cenu pozemku, popřípadě upřesnit lokalitu dle města, městské části nebo ulice.

Jednoduše je tak možné zobrazit například:

  • pozemky na prodej Praha
  • pozemky na prodej Olomouc
  • pozemky na prodej Moravskoslezský kraj
  • pozemky na prodej Jihomoravský kraj
  • pozemky na prodej Karlovarský kraj
  • pozemky na prodej Vysočina

Díky vyhledávání pomocí klíčových slov lze snadno najít také dostupné pozemky u řeky nebo lesní pozemky.

Pozemky na Sreality se nacházejí nejen na území ČR, nýbrž i v jiných státech. Namátkou se jedná například o pozemky ve Španělsku, Řecku, USA, Turecku, Chorvatsku nebo Dominikánské republice. Kdo tedy hledá stavební pozemky na prodej a nechce se nutně omezovat pouze na Česko, může nabídku pozemků na Sreality blíže prozkoumat.

Kdo chce za koupi pozemku ušetřit, může zkusit hledat nabídky typu „daruji stavební pozemek“, „stavební pozemek zdarma“ apod. Není sice zrovna obvyklé, aby sám majitel stavební pozemek daroval, nicméně pozemky zdarma nabízejí některé obce.

Pozemky na prodej bez realitky, nebo s realitkou?

S prodejem a nákupem pozemku může pomoci realitní kancelář, respektive realitní makléř. Zájemci o koupi stavebního pozemku například pomohou najít vhodnou parcelu a následně obchod zprostředkují (připraví veškerou smluvní dokumentaci apod.). Kupující nebo prodávající se pak v podstatě nemusí o nic starat.

Na druhou stranu jsou realitní makléři odměňováni provizí, jejíž výše obvykle činí cca 5 % z objemu obchodu.

V tomto případě platí staré známé pravidlo, že čas jsou peníze. Za služby realitní kanceláře je sice nutné zaplatit, nicméně prodávající nebo kupující se nemusí zabývat papírováním ani ničím jiným. Prodej pozemku bez realitky vyjde o poznání levněji, je s ním však spojena řada starostí a rovněž bude nutné obětovat určité množství volného času.

Levné pozemky od obce – nabídky

Stavební pozemky nabízejí také některé obce. Prodej levných obecních pozemků většinou představuje způsob, jak do dané lokality přilákat více obyvatel. Proto je lze najít především v těch částech ČR, kde o bydlení není příliš velký zájem. Pro příklad lze uvést některé obce v okrese Most v Ústeckém kraji nebo obce v Moravskoslezském kraji.

A jak zjistit, zda daná obec nabízí pozemky? Nabídky pozemků od obce lze většinou najít na oficiálních webových stránkách dané obce, nicméně jistější je zajít na obecní úřad a na veškeré informace se zeptat osobně.

Podmínkou bývá to, že na levném pozemku od obce se musí postavit rodinný domek, žádné jiné typy staveb nebývají povolovány. To však pro většinu lidí nepředstavuje problém, jelikož chtějí levné pozemky od obce získat právě za účelem stavby rodinného domu.

Cena levných obecních pozemků je ve většině případů velmi výhodná, leckdy je i o polovinu nižší než obvyklá cena pozemků za 1 m² v dané lokalitě.

Prodej pozemku u vody – je koupě pozemku u řeky dobrý nápad?

Prodat pozemek u vody není vždy snadné. Ačkoliv se bydlení v blízkosti vodní plochy může zdát jako splněný sen, ve skutečnosti se často jedná o velkou překážku. Voda v blízkosti pozemku je problém zejména tehdy, když se jedná o záplavovou oblast. Je nasnadě, že prodej pozemku u vody je v takovém případě zásadně ztížen a často je nutné parcelu prodat výrazně pod cenou.

Z toho vyplývá důležitá informace také pro zájemce o koupi pozemku u vody. Je nutné nenechat se zlákat na výhodnou cenu, jelikož za ní často stojí právě skutečnost, že se parcela nachází v záplavové oblasti. Jak zjistit záplavovou oblast? Před koupí je tedy nezbytné nahlédnout do povodňové mapy a zjistit, zda na onom místě záplavy hrozí, či nikoliv.

Jak již bylo řečeno, obvykle platí, že čím vyšší riziko povodní, tím nižší cena pozemku. Na druhou stranu nový majitel zaplatí mnohem vyšší částku za pojištění domu, než by platil v bezpečnější lokalitě.

Jak koupit pozemek?

Pokud s nákupem pozemku pomáhá realitní kancelář, nemusí si kupující s ničím dělat hlavu. Nicméně rozhodne-li se člověk kupovat pozemek na vlastní pěst, musí zajistit několik nezbytností.

Jak koupit pozemek – postup:

  • výběr stavebního pozemku a následná prohlídka
  • prověrka parcely a jejího vlastníka
  • uzavření rezervační smlouvy a zaplacení rezervačního poplatku (pouze u prodejů realizovaných přes realitní kancelář)
  • uzavření kupní smlouvy
  • provedení finanční transakce a následný převod pozemku
  • zápis do katastru

Během prohlídky by si měl zájemce o pozemek ověřit, že skutečnost odpovídá údajům uvedeným v inzerátu. Nezbytná je rovněž prověrka pozemku i jeho vlastníka (tzn. zjistit, zda pozemek není zatížen věcným břemenem, zda nespadá do SJM apod.).

Zájemce o koupi pozemku by si měl rovněž dobře rozmyslet, zda chce koupit pozemek se sítěmi, nebo bez nich. Jak již bylo řečeno, ceny zasíťovaných pozemků jsou mnohdy o hodně vyšší, nicméně nový majitel se pak nemusí o zřízení přípojek starat sám.

Vlastníkem pozemku se kupující stává až po zápisu pozemku do katastru nemovitostí, nikoliv po podepsání kupní smlouvy. Lhůta pro zápis do katastru činí 30 dní.

Zahrady a zahrádky na prodej – kde hledat?

Zahrady a zahrádky na prodej je stejně jako stavební pozemky možné vyhledávat online, například na zmíněném portálu Sreality. Nákup může zprostředkovat realitní kancelář, nicméně rovněž je možné obchod zrealizovat bez realitky.

Pro jistotu se hodí připomenout, že mezi stavebním pozemkem a zahradou je podstatný rozdíl. Zahrada je jedním z typů zemědělského pozemku a charakteristické je pro ni to, že slouží k trvalému či převážnému pěstování zeleniny, květin, stromů, keřů a různých druhů plodin pro vlastní spotřebu.

Jak je to tedy s případnou stavbou domu na zahradě? Vzhledem k charakteru tohoto druhu pozemku není automaticky možné na zahradě začít stavět. Nejprve je nutné požádat o vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu, podobně jako je tomu u pozemku typu orná půda. Poté stačí podat žádost o stavební povolení, počkat na její schválení a zahájení stavby už nic nebrání.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang