Připojištění
Připojištění se pojí s různými pojišťovacími produkty a chrání klienta před dalšími riziky než jen těmi, které vyplývají z hlavního pojištění. Jedná se o specifická doplňková pojištění, která nejsou zahrnuta v běžné pojistce. Právě z toho důvodu, že jejich krytí využívá malé procento pojištěnců. Jaké druhy připojištění lze sjednat?
Co se automobilů týče, u povinného ručení či havarijního pojištění je častým připojištěním pojištění čelního skla, případně všech skel, pojištění střetu s divokou zvěří, pojištění zavazadel nebo vandalismus, úrazové pojištění cestujících, asistenční služba s vyššími limity, pojištění pneumatik a ráfků, právní ochrana, příspěvek na náhradní auto nebo sezónní pojištění pro motocykly nebo kabriolety.
U cestovního pojištění mohou být doplňkovým připojištěním náklady na právní zastoupení, pojištění zavazadel, zubní ošetření, veterinární léčba, přerušení nastoupené cesty, storno cesty, pojištění spoluúčasti na věci půjčené, nebo provozování rizikových sportů.
Typy připojištění vozidel
Povinné pojištění vozidel představuje minimální rozsah pojištění, které musí mít každý majitel vozidla. Nad rámec zákonem požadovaných krytí nabízí většina pojišťoven za příplatek širokou škálu volitelných autopojištění. Zákonem daný minimální limit na krytí majetku a zdraví je 35 milionů. Tyto limity lze zvýšit třeba až do částky 100 milionů korun.
To se může týkat i půjčeného vozidla, zejména při cestách na dovolenou za hranice. Připojištění chrání před platbou spoluúčasti, kterou autopůjčovny od svých klientů vyžadují. Nezřídka se jedná o desítky tisíc korun. Cena připojištění na den se však pohybuje v pouhých desítkách korun.
Typy připojištění na cestách
Mnoho lidí má za to, že s evropskou kartičkou zdravotní pojišťovny nepotřebují cestovní pojištění. Velký omyl. Kartička hradí pouze nezbytně nutnou péči, ovšem již nehradí pobyt v nemocnici, převoz zpátky do vlasti, nebo ošetření zubů. Všechny tyto položky mohou dosahovat astronomických částek.
Proto je potřeba zvolit vhodné cestovní pojištění, včetně adekvátních připojištění dle typu cesty. Připojištění je důležité zejména při plánování rizikových a extrémních sportů, mezi něž se řadí: alpinismus, jachting, jízda na koni, horolezectví, kajak, kanoe, sjezd na horských kolech nebo potápění.
Ty nejextrémnější sporty jsou u běžných pojišťoven nepojistitelné a je potřeba najít náhradní řešení u pojišťoven, které se na daný sport specializují.