Ripple XRP – cena a vyplatí se investovat? Cenová predikce

XRP token je kryptoměna od společnosti Ripple. Je to dlouhodobě třetí největší krypto podle tržní kapitalizace (jaká je celková hodnota všech v oběhu), jejíž další vývoj vypadá velmi pozitivně.

Kryptoměnu XRP na rozdíl třeba od bitcoinu spravuje jedna společnost – Ripple. Ta má dobrou pověst v tom, že se snaží XRP dostat, kam se dá. Uzavírá smlouvy s mnohými společnostmi a integruje svou krypto do spousty projektů.

Jak XRP funguje?

Tržní kapitalizace XRP byla v polovině roku 2019 $13 miliard. Cena se pohybuje stabilně okolo $0,2 – 0,5. Největší peak zaznamenala na začátku roku 2017, kdy se obchodovala při ceně $3.

Na XRP je zajímavé právě to, že její cirkulaci má pod palcem Ripple. Každý měsíc vydá určitý počet nových tokenů (to bývá kolem miliardy kusů). Naopak pokud je potřeba, některý token „stáhne“, čímž se snaží regulovat cenu.

XRP se vyznačuje hlavně rychlostí převodu. Mezinárodní převod trvá v průměru něco okolo 4 sekund, což má spoustu využití v oblasti bankovnictví. Síť RippleNet využívá mnoho finančních institucí právě pro mezibankovní převody.

V praxi to vypadá tak, že pokud by někdo chtěl z Austrálie do Japonska poslat 20 AUD, banka by nakoupila XRP v hodnotě 20 AUD a ty zaslala příjemci do Japonska. Tam jeho banka XRP promění v JPY. Vše zaber pouze pár vteřin.

Ripple XRP vs. Bitcoin

Jaký je tedy rozdíl mezí XRP a populárním BTC? Pro pochopení této otázky je nutné nejdříve si uvědomit, co tolik zpopularizovalo bitcoin.

V první řadě se jedná o to, že bitcoin představuje způsob, jak kompletně obejít bankovní ústavy. Tvoří totiž decentralizovanou platební síť spravovanou uživateli, kteří jsou na ni napojeni. Díky tomu je možné provádět platební transakce bez dohledu vlády, banky či jakékoliv jiné externí síly.

Kdo, kdy, komu a za co platil bitcoinem, není dohledatelné, což se zneužívá na černém trhu.

Naproti tomu Ripple se svým XRP s bankami a finančními společnostmi přímo spolupracuje. Tím se snaží zjednodušit, urychlit a zlevnit mezibankovní převody a tak dále.

Porovnání základních vlastností XRP a BTC:

Ripple XRPBitcoin
spravovaná společností Rippledecentralizovaná síť spravovaná uživateli
spolupracuje s bankamizpůsob, jak obejít banky
cílem je urychlit mezibankovní převodyvznikl jako odpověď na bankovní krizi v roce 2008
nelze těžitlze ho těžit
velmi rychlá síťpomalejší síť
monitoruje více informacímonitoruje pouze transakce

Síť RippleNet dále využívá množství dalších organizací. Zajímavé využití XRP je například Twitter TipBot. Díky TipBotovi je možné posílat tuto kryptoměnu uživatelům Twitteru.

Cílem Ripplu je, aby posílat peníze na běžné bankovní účty napříč zeměkoulí bylo stejně jednoduché jako poslat třeba e-mail.

Výhody

Síť RippleNet využívá více než 200 finančních institucí. Mezi ně patří i takoví giganti jako Unicredit bank, Bank of America nebo Western Union.

Výhody XRP:

  • rychlost
  • nízká cena
  • dohledatelnost
  • zvyšující se počet institucí využívajících XRP
  • nízká energetická spotřeba
  • částečná centralizace
  • velký potenciál cenového růstu

S 1.500 převody za vteřinu patří tato síť k nejrychlejším na trhu. I když existuje pár kryptoměn, které jsou o něco rychlejší (třeba EOS), v reálném světě má největší využití právě XRP. Bitcoin oproti ní stíhá pouze zhruba 7 převodů.

Síť je nejen velmi rychlá, ale také levná. Za převod se platí zhruba 0,0002 centů a trvá kolem čtyř vteřin. Oproti tomu BTC síť by to zvládla za několik hodin a několik desítek dolarů.

Kromě toho je XRP zhruba 50 000 krát energeticky úspornější než bitcoin. Jeho další výhodo, ale zároveň i nevýhodou je transparence a dohledatelnost.

Co ovlivňuje cenu XRP

Cena XRP je ovlivňována chováním společnosti Ripple. Vzhledem k tomu, že vlastní 60 % této kryptoměny, může její chování zcela zničit vývoj ceny XRP. Jen fakt, že Ripple vydává miliardu kusů nových tokenů měsíčně, má velký vliv na cenu.

Na cenu má vliv také počet společností, které využívají RippleNet pro mezibankovní a intrabankovní převody. Jestliže se bude síť finančních institucí využívajících Ripple pro své fungování stále rozrůstat, cena XRP může raketově vzrůstat.

Nebezpečí tkví v tom, že Ripple má nad cenou velkou kontrolu. Společnost se může rozhodnout, že vydá větší počet tokenů, a tím zničit růst ceny. Pokud se rozhodne opačně, cena bude stoupat. Potenciál pro integraci v nových produktech je velký, a tím i potenciál pro růst ceny.

V lednu roku 2020 společnost Ripple oznámila, že během následujícího roku bude společnost uvedena na burzu pro veřejné obchodování. Pokud se tak stane, cena XRP se může vrhnout oběma směry.

Přestože predikce hovoří o velkém cenovém nárůstu, skutečnost, že se z Ripple stane veřejně obchodovaná společnost, může mít dopad jak negativní, tak pozitivní.

I fakt, že XRP se momentálně pohybuje na ceně okolo pěti korun, přidává investici potenciál na velké zhodnocení. Protože když 1 jednotka stojí 5 Kč, nárůst 2 Kč, který je teoreticky pravděpodobný, znamená velké zhodnocení celkové investice.

Ripple patří v poslední době mezi oblíbené investice.

Vyplatí se investovat?

Zda se vyplatí, či nevyplatí investovat do XRP, je velmi zajímavé téma. Jeden z důvodů, proč by se investování do této kryptoměny mohlo vyplatit dlouhodobým investorům, je ten, že se dá těžit. To představuje zásadní rozdíl oproti BTC. Bitcoin těžit lze, což je jeden ze způsobů, jak nejznámější kryptoměnu získat

Žádné nové tokeny už nikdy nevzniknou a všechny, které existují, jsou již v oběhu nebo je má pod křídly Ripple. To znamená, že pokud se Ripple bude i nadále dobře vyvíjet, časem by se cena mohla vyšplhat na zajímavá čísla.

Nutno zmínit asi největší nevýhodu investice. Tou je fakt, že měna není decentralizovaná, ale ovládá ji právě Ripple. Ten si tak může dělat s měnou víceméně, co chce.

Tato kryptoměna se tolik liší například od bitcoinu tím, že je designovaná proto, aby sloužila bankám jako nástroj ke zlepšení transakcí, nikoliv aby fungovala jako kryptoměna sama o sobě.

Tím pádem se jedná o nástroj, o který bude zájem teoreticky vždy, protože slouží k nějakému vyššímu účelu. Pokud by společnost Ripple zkrachovala, znamenalo by to pro investici rychlý konec.

Důležité je také zmínit, že emitováním nových tokenů každý měsíc se může hodnota investice devalvovat.

Před učiněním rozhodnutí, zda a jak začít investovat, je nezbytné, udělat si vlastní průzkum –⁠ tzn. hledat, analyzovat, poradit se s odborníkem. Pomoci může například broker eToro, který je vhodný i pro naprosté začátečníky. Rozhodně se nevyplatí krypto kupovat jen pro slepou vidinu rychlého zbohatnutí.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang