Úspora vody s myčkou nádobí

Zvažujete možnost pořídit si myčku? Ptáte se, zda pro vás bude její pořízení a používání efektivní? Jak je to s myčkou a spotřebou vody?

Myčky nádobí se stávají součástí četných domácností. Mají své příznivce i odpůrce. Nemáte-li s tímto spotřebičem zkušenosti, pravděpodobně vás překvapí, kolik rozmanitých modelů je na trhu. Liší se velikostí, designem, funkcemi, energetickou třídou a dalšími faktory.

Odlišné jsou i ceny myček. Najdete je v širokém cenovém rozpětí. Cenu ovlivňují především energetická třída a funkce myček. Mezi funkce patří např. kontrola znečištění vody a následná úprava mycího cyklu, vysokotlaké vodní trysky, multizone (volba vícezónového mytí), program pro intenzivní mytí, poloviční náplň, pojistka proti přetečení, noční program se sníženou hlučností, odložený start atd. Některé funkce skutečně oceníte, bez jiných se bez problémů obejdete.

Při pořizování myčky nádobí se rovněž můžete rozhodnout, dáte-li přednost volně stojící myčce či vestavěnému modelu. Druhé možnosti uživatelé využívají při výstavbě či rekonstrukci kuchyně.

Úspora za vodu s myčkou nádobí

Někteří tvrdí, že myčky jsou „žrouty“ vody a tím i nevýhodné pro ty, kterým není jedno, kolik za vodu zaplatí. Není to pravda. S myčkou můžete naopak za vodu ušetřit a často i nemalou sumu. Důležité je však její efektivní používání.

Vyplatí se především v domácnostech, ve které je více členů. Kromě vody vám totiž ušetří i cenný čas. Myčka pro jednoho člověka či dva lidi není tolik efektivní. Několik kusů nádobí většina lidí raději umyje v ruce, než aby investovala do nového domácího spotřebiče.

Máte-li myčku, vždy přistupujte k mycímu programu pouze, když ji naplníte. Koupili jste si myčku s programy na úsporu vody? Využívejte jich. Důležité je však vybrat model, jehož programy jsou nastavené smysluplně a skutečně vám deklarované výhody přinesou.

Při výběru myčky nemějte na mysli pouze úsporu vody. Vybírejte myčku podle spotřeby elektrické energie. K tomu vám pomohou energetické štítky, na kterých je uvedená energetická třída spotřebičů. Nejúspornější myčky mají označení A+++.

Využívání programu pro sušení a mytí ve velmi horké vodě myčka nádobí spotřebovává nejvíce elektrické energie. Máte-li funkci na odložení startu mytí a dvoutarifní sazbu elektřiny nezapomeňte mycí program nastavit na dobu nízkého tarifu.

Kolik vody spotřebuje myčka?

Může se to zdát nemožné, protože se zdá, že myčky nádobí neustále stříkají vodu, ale novější myčka spotřebuje méně vody než ruční mytí. Při jejich mytí ve dřezu se může spotřebovat až 100 litrů vody na jednu náplň. Myčka nádobí s certifikací Energy Star může podle Rady pro ochranu přírodních zdrojů spotřebovat pouhých 11 litrů na jednu náplň. Ve skutečnosti může myčka s certifikací Energy Star ušetřit téměř 19 000 litrů vody ročně.

Jak nová musí být myčka nádobí pro dosažení těchto úspor? V roce 2013 byly zavedeny nové normy, které vyžadují, aby myčky nádobí spotřebovaly až 19 litrů na jednu náplň. Na druhou stranu přístroje vyrobené před rokem 1994 mohou na jednu náplň spotřebovat více než 38 litrů vody.

Je lepší mýt nádobí v ruce?

Myčka nádobí je při mytí plné náplně úspornější než ruční mytí. Pokud máte jen pár špinavých talířů nebo žijete v malé domácnosti, kde není praktické čekat, až se myčka naplní, je pravděpodobně lepší mýt nádobí ve dřezu.

A pokud vezmeme v úvahu dřevěná prkénka na krájení, kuchařské nože, nepřilnavé pánve a celou řadu dalších věcí, které byste do myčky nikdy neměli dávat, bude mít ruční mytí některých předmětů vždy své místo.

Používání myčky nádobí s maximální účinností

Nejprve se ujistěte, že máte účinnou myčku nádobí.

Pokud je myčka stará nebo zastaralá, je pravděpodobné, že spotřebovává příliš mnoho vody a energie. Jak stará je příliš stará? Podle Energy Star je viníkem každá myčka nádobí vyrobená před rokem 1994. Pokud spadáte do této kategorie, modernizujte svůj spotřebič, můžete ušetřit stovky litrů ročně. Ujistěte se, že myčka má certifikát Energy Star. To zaručuje, že myčka je energeticky účinná a spoří energii.

Dále zkraťte dobu, kterou strávíte ručním mytím nádobí. Používejte myčku nádobí, kdykoli je to možné, a počkejte s jejím spuštěním, dokud není plná.

A nakonec si uvědomte, jak myčku používáte. Mnoho myček nádobí má také nastavení ekologického režimu, které omezí teplotu a množství vody použité k mytí nádobí. (Toto nastavení je nejvhodnější pro lehce znečištěné nádobí.) Jiné přístroje mohou nabízet systémy kondenzačního sušení, které jsou mnohem energeticky účinnější než přístroje, které k sušení nádobí používají topné těleso.

Oplachovat nádobí před vložením do myčky?

Ne! Je to vlastně větší plýtvání, protože veškerou vodu, kterou ušetříte používáním myčky, spotřebujete! Místo toho se před vložením do myčky ujistěte, že jste z nádobí odstranili objemné potraviny. O zbytek se postará vaše myčka.

Pokud vaše myčka nádobí přestala při spuštění správně mýt nádobí, má pravděpodobně problém, který je třeba řešit. Většina myček nádobí nezaručuje předmytí, takže pokud jí chybí jen trocha jídla, zvažte, zda si nepřiplatit za tablety do myčky. Často pomůže změna značky.

Pokud již používáte kvalitní tablety, podívejte se na odtok a zkontrolujte, zda správně funguje. Pokud se v odtoku na dně myčky usazuje voda, může se jednat o ucpání, které způsobuje problém. Spuštění myčky naprázdno po nalití šálku octa a/nebo citronové šťávy do odtoku může pomoci posunout drobné ucpávky.

Pokud to nepomůže, je možná na čase zavolat odborníka, který problém diagnostikuje a vyřeší za vás, nebo přejít na nový model, pokud se tento nevyplatí opravovat.

Ekologické myčky nádobí

Téměř každá myčka nádobí spotřebuje méně vody než ruční mytí nádobí. A stovky současných modelů myček nádobí splňují podmínky pro získání certifikátu Energy Star, který je určen pro modely, které během běžného cyklu nespotřebují více než 13 litrů (jako když dvakrát spláchnete moderní toaletu) a méně než ekvivalent 270 kilowatthodin energie za rok (podle dnešních průměrných nákladů v zemi asi 37 dolarů za elektřinu).

Myčky nádobí často spotřebovávají o něco více vody a energie, než je uváděno – rozdíl činí několik dolarů ročních nákladů navíc. Nicméně každá maličkost se počítá, a pokud jsou pro vás účinnost a udržitelnost obzvláště důležité..

Jak spotřebovat méně vody, když nemáte myčku nádobí

Pokud nemáte jinou možnost než ruční mytí, můžete udělat několik věcí, abyste minimalizovali plýtvání vodou a zároveň za vodu ušetřili.

  • Nechte nádobí hromadit
  • Použijte kbelík místo umyvadla (ještě lepší je použít špinavý hrnec)
  • Zapomeňte na závěrečné opláchnutí
  • Opětovné využití vody na zahradě
  • Kvalitní mycí prostředek

Špatný mycí prostředek sice nádobí vyčistí, ale bude potřeba více drhnutí, a tedy i času. Čas není na vaší straně, když máte co do činění s dřezem plným horké zpěněné mycí vody, a možná budete muset vodu vyměnit, jakmile se stane vlažnou, aby neztratila schopnost odstraňovat mastnotu.

Svou techniku můžete dokonce doladit použitím dvou lahví s rozprašovačem – jednu použijte na mýdlovou vodu a druhou na oplachování. Tímto způsobem se špatně myje v teplé vodě, ale je to také skvělá technika pro karavaning, kde můžete mít omezené zásoby vody.

Jak obecně šetřit vodou?

Vzhledem k tomu, že změna klimatu přináší stále větší sucha, měli bychom se všichni pořádně zamyslet nad svými zvyklostmi v oblasti vody. Možná stále plýtváte více, než si myslíte.

  1. Pokud máte myčku nádobí, odložte houbu.
  1. Nechte své auto umýt profesionály.
    Když necháte špinavou práci na místní myčce, můžete ušetřit až 100 litrů.
  1. Sprchujte se s kbelíkem.
    Můžete zachytit litr nebo více vody, kterou můžete dobře využít při zalévání rostlin.
  1. Otestujte toaletu.
    Nezjištěné vnitřní netěsnosti od nádrže k míse mohou způsobit ztrátu až 380 litrů denně. Každoročně vhoďte do nádržky tabletu barviva nebo potravinářského barviva a zjistěte, zda se barva vody v míse změní. Pokud ano, vaše toaleta potřebuje vyměnit gumovou klapku nebo plnicí mechanismus.
  1. Provádějte pravidelné vyhledávání úniků.
    Každý měsíc projděte svůj dům zvenku i zevnitř a hledejte kapající kohoutky, sprchové hlavice, hadice a zavlažovače. Většinu kapajících kohoutků lze opravit jednoduchou výměnou opotřebované podložky.
  1. Zakryjte bazén.
    A to nejen v chladnějších měsících. Typický bazén na dvorku může jen kvůli odpařování ztratit ročně asi 75 700 litrů. U větších bazénů zvažte pořízení přenosného zařízení na kolečkách, které dokáže mechanicky stáhnout a uložit kryt během koupání.
  1. Vysaďte zahradu pro původní obyvatele.
    Jedna třetina spotřeby vody v domácnostech jde na zalévání trávníku a zahrady. Květiny, trávy a keře pocházející z dané oblasti se však přizpůsobily regionálnímu množství srážek, takže nepotřebují vodu, a mají lepší obranu proti predátorům.
  1. Vyzkoušejte zahradní hadici.
    Abyste méně plýtvali vodou, když ji potřebujete použít, přidejte na konec hadice automatickou uzavírací trysku. Můžete tak ušetřit 19 litrů vody za minutu.

 Copyright © 2025 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang