Využití elektrických olejových radiátorů
Olejové radiátory jsou velmi oblíbeným způsobem vytápění, který je vhodný pro všechny typy domácností. K čemu se využívají, jaké mají výhody a nevýhody a jak je vybírat?
Elektrický olejový radiátor představuje přenosné přímotopné elektrické zařízení. Je složené z ocelových žeber, uvnitř kterých je olej. Počet žeber je různý, cca kolem deseti.
Při zahřátí elektrické odporové spirály se zahřívá i olej a tím vzniká teplo regulovatelné vestavěným termostatem. Předávání tepla bude efektivnější, jsou-li v radiátoru zabudované ventilátory. Mají je jen některé modely.
Olejové radiátory mohou být spolehlivým zdrojem tepla po mnoho let. Jaké je využití elektrických olejových radiátorů? A jaké jsou jejich výhody?
Výhody a nevýhody elektrických olejových radiátorů
Elektrické olejové radiátory mají několik základních výhod. Mezi ně patří dlouhá životnost a bezúdržbovost. Není třeba se o ně nikterak starat.
Olejové radiátory jsou opatřené kolečky, díky kterým je lze snadno přemisťovat mezi různými prostory. Stačí jen dopravit radiátor do místa určení a zapnout do zásuvky. Použití je velmi jednoduché a není zapotřebí žádné speciální instalace. Ani regulace není složitá.
Olejové radiátory nevysoušejí vzduch ani nevíří prach a celkově jsou šetrné k životnímu prostředí. Mezi další výhody patří pěkný vzhled, bezpečnost, nehlučnost, možnost výběru různého příslušenství a díky termostatu i udržování automaticky nastavené teploty.
Kromě toho jsou olejové radiátory velmi snadno instalovatelné a jsou k dispozici ve různých velikostech a tvaru. To znamená, že si lze vybrat ten, který nejlépe vyhovuje potřebám domácnosti.
Hlavní nevýhodou olejových radiátorů je vyšší spotřeba energie. Proto se nehodí na stálé vytápění.
Další nevýhodou je, že olejové radiátory bývají velmi těžké. Vzhledem k tomu, že mají vnitřní nádobu naplněnou olejem, je jejich hmotnost vyšší než u jiných druhů vytápěcích zařízení.
Další nevýhodou je, že olejové radiátory potřebují častou údržbu. Olej v nich se musí často vyměňovat, aby byl vždy čistý a účinný.
Využití elektrického olejového radiátoru
Pokud by chtěl člověk elektrickým olejovým radiátorem topit soustavně, značně by se mu to prodražilo. Proto se doporučuje používat olejové radiátory pouze k občasnému přitápění.
Lidé je využívají především na svých chatách či chalupách nebo v dalších nepravidelně obývaných prostorech či menších místnostech, které je možné vytopit během chvilky.
Jak vybrat elektrický olejový radiátor
Olejové radiátory jsou rozmanité a liší se v mnohých parametrech, které by měl člověk při výběru vhodného modelu zohlednit. Nejdůležitější je výkon. Odvíjí se od toho, jaké prostory je potřeba vytápět.
Není-li si někdo jistý, zda výkon vybraného radiátoru bude dostatečný, měl by se poradit s odborníky. Mnohé také napoví počet žeber. Čím více jich je, tím větší prostor se radiátorem vytopí.
Nejde však o jediný ukazatel výkonu. Při výběru radiátoru se musí brát v potaz tepelná izolace místnosti a dostatečnost vytopení mohou ovlivnit i další faktory. Kromě výkonu je třeba řešit i příkon, který je zpravidla kolem 1 500 – 3 000 W.
Člověk by se měl zajímat i o možnost regulace výkonu, délku přívodního kabelu, ventilátor a design radiátoru. Olejové radiátory se liší rovněž příslušenstvím. Mohou mít časovač, ochranu proti přehřátí a mrznutí, volitelné režimy výkonu atd.
Další zařízení určená k občasnému přitápění
Možnosti získání tepelného komfortu jsou různé. Pro občasné přitápění jsou kromě elektrických olejových radiátorů ještě oblíbené infračervené teplomety či přímotopy.
Kromě toho existují i jiné možnosti přitápění, jako jsou například tuhá paliva, která se obvykle používají v domácnostech s nižším rozpočtem. Tuhá paliva může představovat uhlí nebo dřevo nebo peletu. Tento způsob vytápění je vhodný pro lidi, kteří chtějí ušetřit peníze za elektřinu.
Elektrické přímotopy
Klasikou volenou pro občasné vyhřívání je elektrický přímotop (elektrický přímotopný konvektor). Funguje na principu proudění chladnějšího vzduchu u podlahy. Nasává se prostorem v přímotopu k horké spirále uvnitř. Tam se ohřívá.
I když už je tato technologie přitápění překonaná, někteří ji stále volí, a to především díky nízkým pořizovacím nákladům, snadné montáži, nízké hmotnosti a dobré mobilitě, vysokému výkonu i okamžitému náběhu. Ocení i jednoduchou regulaci.
Nevýhodou je zhoršování mikroklimatu v prostoru, ve kterém se nachází. Dochází totiž k přepalování prachu ve vzduchu. Vyhnout by se mu tak měli především alergici či lidé s dýchacími obtížemi.
Nevýhodou je i to, že po vypnutí se hned vzduch ochladí. Není u něj žádná tepelná setrvačnost.
Elektrické infrapanely
Infrapanely mají také bohatou minulost. Staré typy známé hlavně z koupelen v panelových bytech a dnešní modely jsou přeci jen o dost jiné. Mimo jiné se vyznačují hezčím designem.
Infrapanely fungují na elektřinu a vydávají infračervené záření. Umisťují se na stěnu či strop. Liší se ve způsobu vytápění. Chce-li člověk dosáhnout rovnoměrného vytápění, zvolit by měl raději stěnové infrapanely.
Hlavní výhodou elektrických infrapanelů je vysoký podíl infračervené složky, díky které dojde k rychlému vytápění. Na rozdíl od přímotopů zde nedochází k přepalování prachových částic a je tu vysoká tepelná setrvačnost.
Nevýhodami jsou vyšší pořizovací náklady. Navíc chvíli trvá, než se prostor od infrapanelu zahřeje. Chce-li člověk regulovat výkon, musí mít nezávislý termostat v místnosti.
Pořídí-li si někdo infrapanel, dobře si musí promyslet, kam ho umístí kvůli efektivitě vytápění.