Zboží z Číny se prodraží, lodní doprava stále zažívá problémy, ohroženy jsou i vánoční nákupy
Situace ohledně Covidu-19 mimo jiné zapříčinila i nedostatečnou kapacitu lodních kontejnerů. Z tohoto důvodu zejména cena zboží objednaného přes čínské e-shopy se zvyšuje a doba doručení se z několika dnů prodlužuje na několik týdnů a dokonce i měsíců. Jak to se vzniklou situací bude pravděpodobně vypadat na Vánoce a jaké další problémy mohou zákazníci očekávat?
Lodní doprava se snaží stejně jako i další odvětví vzpamatovat z šíření nemoci Covid-19. Zároveň v březnu došlo k zablokování v Suezském průplavu a obě situace ovlivňují dobu i cenu doručení z Číny v současné době.
Zablokování Suezského průplavu
Ke konci března 2021 došlo k zablokování průplavu, který slouží pro lodní dopravu. Loď o délce 400 metrů a šířce necelých 60 metrů, která plula z malajsijského Johoru do Rotterdamu, se v průplavu zpříčila a došlo k jeho zablokování.
Pravděpodobně za tuto událost mohla písečná bouře, která zaklínila loď mezi oba břehy. Lodní doprava zde byla úplně zablokována na celých 6 dnů.
Ceny přepravy kontejnerů rostou
Přepravní lodní společnosti navýšili své ceny natolik, že cena přepravy jednoho kontejneru je až 4 krát dražší. Jedná se o jeden z hlavních důvodů, proč se zdražují i ceny zboží. Čínské zboží bylo ještě donedávna známé a oblíbené především proto, že stálo „jen pár korun“. Nebylo žádnou výjimkou, že u spousty produktů z Číny byla doprava zdarma. Mezi nejlepší čínské e-shopy pro nízké ceny patří AliExpress, Shein, a také Wish.
E-shop Shein cz je v českém jazyce a poskytuje řadu slev nejen na první objednávku. Člověk si tak může pořídit řadu trendy kousků oblečení, které s velkou pravděpodobností nebudou již další roky v módě, proto je lepší do nich investovat málo peněz.
TIP: Na portálu Slevove.cz je spoustu recenzí na nejrůznější čínské e-shopy. Každý si zde může zjistit nejrůznější informace o e-shopech, jak zde nakupovat, na co si dát pozor a různé recenze na prodejce i samotné zboží.
Zároveň se i prodlužuje dodací lhůta. Výrobním a prodejním společnostem se nyní už tolik nevyplatí, aby za dopravu platili. Proto se čím dál častěji stává, že firmy nechávají plně naložené kontejnery v čínském přístavu i několik měsíců.
Po zdražení zboží o rapidní částku se bojí, že se zboží stane neprodejným. Zároveň si nemohou dovolit dotovat dopravu z vlastní kapsy.
Budoucnost lodní dopravy
Globální dodavatelské řetězce problémy s odbavováním zboží pocítily již po vypuknutí pandemie. Místo toho, aby se problémy vyřešily, anebo alespoň stagnovaly, dochází k jejich prohlubování.
Nedá se s jistotou říct, jak se bude situace vyvíjet i nadále. Je však velmi pravděpodobné, že se takto udrží minimálně do konce letošního roku. Znamená to tedy, že v době, kdy bývají všichni prodejci nejvíce vytížení a celkově se dodací lhůty protahují, tedy v prosinci, bude opožděnost produktů z Číny ještě delší.